Na Majdanie strzelali ludzie Saakaszwilego?

Opublikowano: 12.04.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 662

Republika Krymu i miasto o znaczeniu federalnym Sewastopol zostały wpisane na listę podmiotów FR w Konstytucji Rosji. Nowy tekst ustawy zasadniczej został opublikowany na oficjalnym portalu prawniczym. Dwa nowe podmioty włączono do wykazu w artykule 65. cz. III Konstytucji Rosji „Układ federacyjny”.

Wszystkie ukraińskie banki mogą przerwać pracę na Krymie w ciągu dwóch tygodni – poinformował wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. „Obecnie ukraińskie banki ratują się ucieczką. Z ogromnej sieci ukraińskich banków obecnie pracują teraz jedynie 4 banki” – powiedział. „W związku z tym aktywnie rozwijamy sieć rosyjskich banków, które pracują zgodnie z rosyjskimi zasadami… Do końca kwietnia liczba banków ma przekroczyć 250” – podkreślił Temirgalijew.

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy zdementowało informacje o śmierci 780 osób podczas lutowych zamieszek na Placu Niepodległości w Kijowie, a także związanych z nimi wydarzeń, które rozpowszechnili wczoraj medycy wolontariusze i zwolennicy Majdanu. Biuro prasowe resortu poinformowało wczoraj, że od 30 listopada 2013 roku zginęło i zmarło 105 osób. Podkreślono, że minister zdrowia Oleh Musiy, były szef służby zdrowotnej Majdanu, potwierdza oficjalne statystyki i twierdzi, że doniesienia w mediach zawierające zawyżone liczby, nie zgadzają się z rzeczywistością i mają otwarcie prowokacyjny charakter.

Szefowie ukraińskiego pododdziału specjalnego Alfa odmówili wykonywania rozkazów z Kijowa, dotyczących szturmu budynków urzędowych w Doniecku i Ługańsku. „Będziemy pracowali wyłącznie w ramach prawa. Nasze pododdziały zostały stworzone w celu uwolnienia zakładników i walki z terroryzmem” – cytują miejscowe media jednego z szefów Alfy. Przedwczoraj jeden z kijowskich urzędników zagroził, że jeśli zwolennicy federalizacji nie opuszczą siedzib administracji w Doniecku i Ługańsku, zostanie przeprowadzony szturm, w którego trakcie może zostać otwarty ogień.

Ukraina znalazła się na pierwszym miejscu pod względem liczby wniosków o azyl w Rosji – poinformowała wczoraj szefowa profilowego zarządu Federalnej Służby Migracyjnej Rosji Walentyna Kazakowa. „Codziennie do FSM zwraca się około 5000 osób” – oznajmiła. Kazakowa twierdzi, że obywatele Ukrainy ubiegają się o tymczasowy azyl, pozwolenie na pracę, patenty na różne rodzaje działalności, karty tymczasowego pobytu. Wielu interesuje się uproszczonym trybem przyznawania rosyjskiego obywatelstwa. „Liczba wniosków w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła 15-krotnie” – podkreśliła Kazakowa, dodając, że uchodźcy z Ukrainy wyprzedzili pod względem liczebności Syryjczyków, Afgańców i Gruzinów.

Flota Czarnomorska Rosji rozpoczęła przekazywanie Ukrainie okrętów bojowych ukraińskiej Marynarki Wojennej. Jako pierwszy został przekazany kuter rakietowy „Priłuki”, który wypłynął w towarzystwie dwóch portowych holowników Floty Czarnomorskiej z Zatoki Kwarantannowej w Sewastopolu. Na wyjściu z Zatoki Sewastopolskiej przejmie go duży morski holownik FC, który przetransportuje kuter na wody neutralne, gdzie kuter odbierze strona ukraińska. Obecnie na Krymie znajduje się do 70 okrętów bojowych i statków zaopatrzenia Marynarki Wojennej Ukrainy.

Rosja nie ma planów odnośnie przyłączenia obwodów południowo-wschodnich – oświadczył szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. „Koliduje to z zasadniczymi interesami Federacji Rosyjskiej” – powiedział minister na antenie telewizji Rossija. Chcemy, aby Ukraina była integralna w jej obecnych granicach, lecz przy całkowitym poszanowaniu regionów”. Ławrow zdecydowanie zaprzeczył związkowi Rosji z wydarzeniami na południowym wschodzie Ukrainy. „Nie ma tam naszych wojskowych ani agentów” – powiedział. Jednocześnie Ławrow przyznał, że w wydarzeniach na południowym wschodzie Ukrainy mogą uczestniczyć poszczególni rosyjscy obywatele.

Ukraińskie Koleje od 27 maja wstrzymują przedsprzedaż biletów na pociągi na Krym – poinformowała w piątek służba prasowa spółki. Decyzja ta dotyczy także międzynarodowych pociągów, których trasa przebiega przez terytorium Ukrainy. Za przyczynę takiego kroku podano niezgodności w rozkładzie jazdy pociągów ze strony Krymskich Kolei. Ponadto spółka podkreśliła konieczność rewizji rozkładu jazdy z uwagi na obniżenie się ruchu pasażerskiego i wprowadzenie dodatkowych przystanków na realizację operacji kontrolnych.

Wyszukiwarka Google zaktualizowała swoją mapę, na której Krym wyświetlany jest obecnie jako terytorium Rosji. Jednocześnie na mapach maps.google.ru i maps.google.com pojawiła się linia graniczna między Krymem i Ukrainą, a linii granicznej pomiędzy Krymem i Rosją już nie ma. Przedstawiciel rosyjskiego biura Google, Swetłana Anurowa, potwierdziła te zmiany. “Zespół Google Maps robi wszystko, co możliwe, aby obiektywnie przedstawiać sporne obszary i obiekty. (…) W tych krajach, gdzie mamy zlokalizowane wersje map, kierujemy się lokalnymi przepisami co do wyświetlania granic” – powiedziała.

MSZ Rosji apeluje do strony ukraińskiej o natychmiastowe zaprzestanie rażącego i masowego łamania praw człowieka, w tym ludności rosyjskojęzycznej – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow. Jak powiedział, sytuacja Rosjan na Ukrainie „wywołuje szczególne obawy”. „Nazywani są nierdzennymi mieszkańcami, to znowu mniejszością, obcymi albo też najeźdźcami” – stwierdził Gatiłow. „Apelujemy do strony ukraińskiej (…) o zajęcie się budową państwa prawa w oparciu o prawdziwie demokratyczne standardy i poszanowanie praw i prawnie uzasadnionych interesów wszystkich grup ludności” – podkreślił dyplomata.

Rosja może zmniejszyć składkę do budżetu Rady Europy, jeśli jej delegacja wstrzyma udział w posiedzeniach PACE – oświadczył na antenie stacji telewizyjnej Rossija 24 szef rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu, Aleksiej Puszkow. „Jesteśmy wśród pięciu głównych płatników razem z Niemcami, Francją, Włochami i Wielką Brytanią” – przypomniał parlamentarzysta. Dodał on, że w tym roku Rosja wpłaciła do budżetu organizacji 23 mln euro. W czwartek PACE wykluczyło rosyjską delegację z organów kierowniczych oraz pozbawiło ją prawa głosu i udziału w misjach obserwacyjnych na wyborach do końca roku. Rosja na znak protestu opuściła wiosenną sesję PACE.

Niemiecka telewizja ARD zakwestionowała wersję, zgodnie z którą za działaniami snajperów, strzelających do protestujących na Placu Niepodległości w Kijowie, kryły się siły, lojalne wobec Wiktora Janukowycza. Telewizja powołuje się na jednego z szefów grupy śledczej, prowadzącej tę sprawę. „Rezultaty mojego śledztwa nie zgadzają się z tym, o czym mówili przedstawiciele prokuratury generalnej Ukrainy” – cytują media jego słowa w programie, który jest aktywnie omawiany w Niemczech. Został wyemitowany także wywiad z uczestnikiem ruchu protestacyjnego, który znalazł się pod ostrzałem w Kijowie 20 lutego. Powiedział on, że strzelający znajdowali się w hotelu „Ukraina”, będącego wówczas ostoją opozycji.

Agencja Gruzinform cytuje wypowiedź gruzińskiego generała Tristana Citełaszwilego, który ogłosił, że na Majdanie strzelali byli podkomendni eks-prezydenta Gruzji Michaela Saakaszwilego. Według gen. Citełaszwili w Kijowie operowało czterech gruzińskich snajperów. Znaleźli się tam na zlecenie partii Saakaszwilego Zjednoczony Ruch Narodowy, której przedstawiciele wiele razy występowali na Majdanie. “Znam nazwiska tych czterech ludzi, którzy operowali tam w roli snajperów, ale ze względu na dobro śledztwa nie mogę ich podać. Мateriały śledztwa w ciągu dwóch tygodni zostaną skierowane do prokuratury. Powiem tylko, że ci ludzie to byli funkcjonariusze kontrolowanej przez Saakaszwilego struktury siłowej. Poprzednia władza przygotowywała ich właśnie dla takich zadań. Tą grupą w Kijowie kierowali Giwi Targamadze i Gia Baramidzie” – oświadczył gen. Citełaszwili. Według niektórych ustaleń ci sami snajperzy strzelali podczas lutowych walk w Kijowie zarówno do bojówkarzy Majdanu, jak i do milicjantów Bierkutu. Tymczasowy rząd Arsenija Jaceniuka oskarża o otwarcie ognia ukraińską milicję.

9 kwietnia w centrum Kijowa odbyła się pikieta przeciw podwyżkom cen artykułów pierwszej potrzeby i dewaluacji hrywny. Protest został zorganizowany przez grupę inicjatywną “O godne życie” założoną przez byłych aktywistów Majdanu. Protestujący trzymali plakaty m.in. z hasłami: “Artykuły spożywcze podrożały trzy razy!”, “Czynsz wynosił 350 hrywien, teraz 525 hrywien. Dziękuję ci, Arsenij [Jaceniuk], “Moja wypłata w styczniu wynosiła 400 $, w kwietniu 278 $. Dziękuję ci, Kubiw”. Stepan Kubiw to prezes Banku Narodowego, przed którym obywała się akcja protestu, wcześniej jeden z komendantów Majdanu. “Staliśmy na Majdanie za godne życie, a wyszło tak, że zmieniły się osoby u władzy, a życie to samo, jeszcze gorzej się stało” – ubolewała jedna z przemawiających. “Jeśli urzędnicy nie wysłuchają naszych żądań w ciągu tygodnia, w przyszłym tygodniu rozpoczniemy masowe akcje protestu na całej Ukrainie” – zapowiedzieli uczestnicy pikiety.

Moskwa nie widzi podstaw do ekstradycji odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do Kijowa. Nadal jest on prawowitym przywódcą państwa – poinformował prokurator generalny Rosji Jurij Czajka. „Janukowycz nie popełnił żadnej zbrodni” – dodał prokurator generalny. Po zmianie władzy na Ukrainie w lutym Janukowycz uciekł do Rosji. Oświadczył, że musiał opuścić Ukrainę, gdyż grożono mu śmiercią, dodając, że nadal jest legalnie urzędującym przywódcą państwa.

Amerykańskie sankcje wobec krymskiej spółki energetycznej Czernomornieftgaz stanowią „element globalnej walki USA o kontrolę nad zasobami energetycznymi” – napisał na Facebooku wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. Temirgalijew podkreślił również, że wsparciu „demokracji” na Ukrainie, a także w Iraku i Libii ze strony USA bardzo często towarzyszą kontrakty amerykańskich spółek na ekskluzywne wydobycie węglowodorów w tych krajach. Wcześniej Departament Skarbu USA wprowadził sankcje wobec spółki Czernomornieftgaz, a także Temirgalijewa i innych krymskich urzędników. Czernomornieftgaz do 17 marca należał do Ukrainy, lecz po referendum w sprawie niepodległości Krymu został nacjonalizowany.

Autorstwo: redakcja GR (akapity 1-12, 15, 16), Jacek C. Kamiński (13, 14)
Źródła: Głos Rosji, Lewica.pl
Kompilacja 16 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.