Na emeryturę po 35 i 40 latach pracy etatowej

Opublikowano: 21.05.2015 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 888

Na spotkaniu z OPZZ prezydent zapowiedział zgłoszenie projektu ustawy zmieniającej zasady nabywania uprawnień emerytalnych. W praktyce będzie to oznaczać odejście od reformy wydłużającej wiek przejścia na emeryturę, wprowadzonej w 2013 roku przez Platformę Obywatelską.

Kobiety będą mogły zakończyć karierę zawodową po przepracowaniu 35 lat, mężczyźni – po 40 latach. Kryterium uzyskania prawa do emerytury będzie zatem staż pracy, podczas którego odprowadzane były składki, a nie tak jak do tej pory – wiek obywatela. Jest to zmiana rewolucyjna i bardzo zaskakująca, gdyż dotychczas zarówno PO jak i prezydent przekonywali, że wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat jest koniecznością, wynikającą z przyczyn demograficznych.

Komorowski na spotkanie ze związkowcami przyszedł już z gotową propozycją. Podczas rozmowy z przewodniczącym OPZZ Janem Guzem i przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego oświadczył, że projekt ustawy jest już gotowy i wkrótce zostanie złożony w Sejmie.

Mankamenty prezydenckiej propozycji dostrzega jednak doradca centrali, Piotr Szumlewicz: – OPZZ od wielu miesięcy zabiega o możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na składkowy czas pracy, natomiast pamiętajmy, że to rozwiązanie dotyczy coraz mniejszej liczby pracowników. Młodzi ludzie pracują głównie w ramach umów cywilnoprawnych i mało kto ma perspektywę pracy etatowej przez 40 lat. Miałoby to większy sens, gdyby równolegle rząd radykalnie ograniczył umowy śmieciowe. Ale oczywiście jest to krok w dobrym kierunku – ocenia.

Prezydent zaproponował również utworzenie programu, który ma pomóc absolwentom szkół wyższych w znalezieniu stabilnego zatrudnienia. Państwo ma przekazywać dotacje prywatnym przedsiębiorcom, którzy będą zatrudniać młodych pracowników na podstawie umów o pracę.

Kandydat PO rozmawiał też ze związkowcami o dialogu społecznym, który po odejściu strony związkowej z Komisji Trójstronnej w 2013 r. znajduje się w martwej fazie. Prezydent zapowiedział utworzenie ram prawnych do odbudowy takiego dialogu.

Nie ulega wątpliwości, ze Komorowski przedstawił związkowcom bardziej konkretne propozycje od Andrzeja Dudy, który próbował uwieść OPZZ we wtorek. Nie oznacza to jednak, że związek udzieli poparcia obecnemu prezydentowi. – Zainteresowanie naszymi postulatami w ciągu ostatniego tygodnia kampanii wyborczej to trochę mało, aby przekonać nas do jednoznacznych deklaracji. Wydaje mi się, że w 24 maja członkowie OPZZ będą podzieleni tak samo jak polskie społeczeństwo. Nie przewidujemy oficjalnego poparcia dla żadnego z kandydatów – zapowiada Szumlewicz.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. agama 21.05.2015 12:06

    To są tacy co 40 lat wyciągają przy taśmie?

  2. agama 21.05.2015 12:13
  3. realista 21.05.2015 12:45

    a to nie jest albo – albo?… .. .

  4. lepper 21.05.2015 15:21

    (Komentarz usunięty – powielanie komentarzy i spamowanie. Admin)

  5. hashi 21.05.2015 16:29

    Walka o elektorat starych po 40-stce bo młodzieżówka już stracona dla niej wystarczy rzucić na ochłap nic niewnoszące Jowy.
    Cwany lis wie ze wystarczy mu 6 mln głosów aby wygrać z Dudą, akurat apartat kontroli państwa i ich rodziny.

  6. hashi 21.05.2015 17:02
  7. argos1 21.05.2015 23:12

    Ludzie, zjednoczcie się wreszcie przeciw jednemu wspólnemu okupantowi.
    Pieniądze w państwie są, tylko trzeba CHCIEĆ je wydobyć, na wzór Węgrów, którzy uzyskali u siebie środki do budżetu państwa od zachodnich korporacji, czyli z sieci zachodnich sklepów i banków, na początek wprowadzając im wszelkie podatki, z których były wcześniej zwolnione, plus dodatkowo wprowadzając im podatek obrotowy, jednocześnie zwolniły z tych podatków wyłącznie rodzime firmy, czyli w przypadku Polski – powinny być to firmy z polskim, rodzimym kapitałem.
    Żaden z kandydatów na Prezydenta Kolonii Nadwiślanej tego rozwiązania nie zaproponował – pytanie tylko dlaczego?
    Węgry dzięki polityce Orbana (a weszły do UE w 2004r. podobnie jak jeszcze wtedy Polska, z porównywalnym do naszego długiem zagranicznym i nie mając przy tym tylu surowców naturalnych co Polska) obecnie spłaciły ostatnią ratę do kasy Międzynarodowego Funduszu Walutowego i stały się państwem niezależnym finansowo, czyli zwyczajnie niepodległym. Natomiast dług Kolonii Nadwiślanej wobec MFW stale powiększa się i obecnie już wynosi ponad 1 302 400 000 000 zł (1 bilion 302 miliardy 400 milionów złotych). Niezależni eksperci ekonomii z całego świata szacują, że bez natychmiastowego umorzenia jego połowy przez MFW, nie będzie on już NIGDY możliwy do spłacenia przez społeczeństwo polskie.
    Być może dawna muzyka złagodzi Wasze obyczaje i doprowadzi do zaprzestania prowadzenia Waszej Wojny Ojczyźnianej zanim będzie za późno, i tego Wam życzę:
    https://www.youtube.com/watch?v=h_RSZAXaSPc

  8. agama 22.05.2015 10:13

    przywitanie ludu z Bronkiem “WSI” Komorowskim w Szczecinie:

    https://www.youtube.com/watch?v=YhsNcb-uDjk

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.