Na czujniku zabrakło skali

Opublikowano: 15.10.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2297

Konferencja „Smog Szok” zorganizowana przez Rybnicką Radę Kobiet odbiła się w Polsce szerokim echem. Podczas spotkania zaprezentowano szokujące wyniki badań moczu rybnickich dzieci. „Pierwsza myśl: musimy się wyprowadzić” – opowiedziała o swojej reakcji na rezultat badania moczu własnego dziecka działaczka Rady.

Międzynarodowa konferencja o wpływie smogu na zdrowie odbyła się 10 października, ale informacje przekazane opinii publicznej na spotkaniu będą jeszcze długo szokować. Jak powiedziała w rozmowie z „Wysokimi Obcasami” Klaudyna Szewczyk członkini Rady, a prywatnie mama trójki dzieci, które brały udział w badaniu, pierwsze o czym pomyślała po zapoznaniu się z wynikami badania to przeprowadzka.

„Pierwsza myśl: rzeczywiście musimy się wyprowadzić. Od prawie czterech lat dobijam się do władz samorządowych i krajowych, by zajęły się rozwiązaniem problemu smogu. Od dwóch lat robię to w ramach Rybnickiej Rady Kobiet. Po wszystkich tych bojach byłam już tak zrezygnowana, że stwierdziłam, iż nie ma już po co dalej walczyć” – powiedziała Klaudyna Szewczyk.

Szewczyk wyjaśniła, że naukowcy przy wyborze lokalizacji do badań szukali miejsca z najgorszym powietrzem i padło właśnie na Rybnik. Jako pierwszy do Rady Kobiet zwrócił się francuski badacz i filmowiec Martin Boudot, który jest autorem dokumentów o ekologii. Szukał kogoś z „lokalsów” z kim mógłby zająć się tematem wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci. Boudot wpadł na pomysł, że skoro zna również grupę działaczek ze Strasburga, która również walczy o lepsze powietrze, to można porównać te dwa miejsca.

W projekcie wziął również udział prof. Tim Nawrot, epidemiolog z belgijskiego Uniwersytetu Hasselt, który jak pisze „Gazeta Wyborcza”, jest prekursorem analizowania zawartości „czarnego węgla” w moczu.

Badania i prace nad projektem trwały rok. Nagranie z konferencji Rybnicka Rada Kobiet udostępniła na swoim kanale w YouTube. „Przebieg konferencji mogą Państwo ocenić sami i wyciągnąć odpowiednie wnioski” – napisano pod wideo.

Czym właściwie jest „czarny węgiel” i w jaki sposób trafia do organizmu? „To rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza, który powstaje przy spalaniu paliw kopalnych. Tą nazwą określa się cząsteczki węgla wchodzące w skład pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, tworzących smog” – czytamy w materiale „GW”.

Jak napisano, już po minucie od wdechu pyły zawieszone w powietrzu trafiają do obiegu krwionośnego, a następnie do wątroby i moczu. Długotrwały kontakt z „czarnym węglem” w najlepszym wypadku grozi zachwianiem pracy wielu narządów. Jednak jak wynika z prezentacji, którą przedstawiono na konferencji, stały kontakt z tą rakotwórczą substancją prowadzi do wielu poważnych chorób. Jest to tzw. „cichy zabójca”. Naukowcy przyznali, że cząsteczki „czarnego węgla” są w powietrzu w zasadzie wszędzie, ale to w Rybniku jego stężenie jest anomalnie wysokie.

„Dostęp do świeżego powietrza jest to podstawowe i fundamentalne prawo mieszkańców Rybnika. Mam wielką nadzieję, że wyniki moich badań pomogą i przyspieszą zmianę, o która walczycie” – powiedział prof. Tim Nawrot podczas konferencji.

Klaudyna Szewczyk podzieliła się szczegółami badania. Jak powiedziała, otrzymała specjalny przyrząd, którym mierzyła 3 razy dziennie jakość powietrza. Kilka razy okazało się, że było tak źle, że zabrakło na nim skali, a ją proszono o powtórzenie badania. Później Martin Boudot pojawił się w Rybniku i nie tylko pobrał próbki moczu od 25 rybnickich dzieci (w tym trójki dzieci Szewczyk), ale „przekonał się na własne oczy, jak olbrzymie jest zanieczyszczenie”. Analogiczne badania wśród dzieci w tym samym przedziale wiekowym i o tej samej porze roku przeprowadzono w Strasburgu. Podczas konferencji wyjaśniono, że technologia badania jest wyjątkowo nowa i wymaga bardzo silnego mikroskopu. Otrzymane rezultaty były wręcz szokujące.

„Wyniki dowodzą, że dzieci z Rybnika są średnio ponad 425 proc. bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż ich rówieśnicy ze Strasburga. Ale w próbkach pobranych od niektórych małych rybniczan „czarnego węgla” było więcej nawet o 900 proc. niż u młodych Francuzów! Nigdy dotąd nie widziałem tak wysokiego stężenia w podobnych próbkach” – powiedział prof. Tim Nawrot.

Koordynatorka projektu z Rybnickiej Rady Kobiet podkreśliła, że Rada ze swojej strony zrobiła praktycznie wszystko, co można. Zwracano się w tej sprawie do władz na każdym szczeblu, w tym do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki. Szewczyk wskazała, że potrzebna jest też zmiana mentalności, ponieważ ludzie nie zdają sobie sprawy, że trują siebie, swoje dzieci i następne pokolenia. Jej zdaniem zamiast inwestować w zdrowie i np. wymianę pieca wolą wyjechać na wakacje lub kupić samochód, nie myśląc o przyszłości. Podkreśliła, że badania są dowodem na to, że jest bardzo źle. Według niej należy wszystko uregulować prawnie i zakazać ludziom palenia śmieciami lub złym węglem, bo w tej chwili mandaty są zbyt niskie (500 zł).

Z kolei filmowiec Martin Boudot wyraził nadzieję, że wyniki badań staną się bodźcem do walki ze smogiem i transformacji. Obecny na konferencji prezydent miasta Piotr Kuczera zwrócił uwagę, że jak najbardziej miasto może wspomóc mieszkańców w przeprowadzeniu zmian, ale to właśnie mieszkańcy są odpowiedzialni za tragiczny stan powietrza w mieście, ponieważ w wielu budynkach są piece, które nie spełniają żadnych norm.

Kuczera podkreślił, że potrzebne są normy prawne, ale przede wszystkim w końcu należy wziąć odpowiedzialność za to co się dzieje w regionie i zacząć od siebie samego, bo wyniki badań to dowód na to, że istnieje potężny problem, ale i apel, żeby go zauważyć.

„Bez ofensywy zmiany mentalności niewiele uzyskamy. Może być prawo, mogą być programy, ale bez zmiany mentalności niczego nie uzyskamy. Trzeba zmiany bez dwóch zdań” – podkreślił prezydent Rybnika.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Jack Ravenno 15.10.2020 10:03

    Czekam na objawienie białego złota w kupie. Wiadoma nacja się zajmie skupem i obróbką a Polacy zaczną w końcu żyć błogo i bogato.

  2. koszyk91 16.10.2020 06:43

    Ze względu na smog i inne zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce 55 000 ludzi rocznie a na covid podobno umarło 300

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.