Na biegunie południowym Tytana zaczęła się jesień

Opublikowano: 18.04.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 714

Na biegunie południowym Tytana, który jest największym księżycem Saturna, prawdopodobnie zaczęła się jesień. Potrwa ona ponad siedem lat.

Zdaniem badaczy o tym, że na biegunie południowym Tytana zaczęła się jesień, świadczy unosząca się nad nim „lodowa” chmura, która powstała z niezidentyfikowanej materii. Wcześniej podobny obłok zalegał nad biegunem północnym księżyca, jednak teraz zaczyna zanikać. Niewykluczone, że zaczyna się tam wiosna.

– Ten szczególny rodzaj chmury przypisujemy zimie, a to jest w ogóle pierwszy raz, kiedy udało nam się go zaobserwować poza biegunem północnym – mówi rzecznik prasowy NASA Donald Jennings.

Sondzie Cassini po raz pierwszy udało się zaobserwować, że na Tytanie zachodzi cyrkulacja – ciepłe powietrze z południa zawędrowało nad zimną północ. Tam powietrze schłodziło się i uformowało „lodowe” chmury.

Eksperci długo czekali na to, by cyrkulacja się odwróciła – północ Tytana zaczęła się ocieplać, a południe – ochładzać. Ta zmiana nastąpiła w sierpniu 2009 roku. Ponieważ każda pora roku trwa na Tytanie 7,5 ziemskich lat, badacze nie byli pewni, kiedy nastąpiło odwrócenie i jak długo potrwa.

Pierwsze sygnały, że to faktycznie się stało, przyszły na początku 2012 roku. Pokazywały one, że na biegunie południowym zaczynała się jesień. To oznaczało, ze niebawem zaczną się tam pojawiać tzw. wiry polarne.

– Ten termin ma sens, bo najpierw nowy wzór cyrkulacji musiał przynieść całe masy gazów na biegun południowy – powiedziała zaangażowana w działalność sondy Cassini Carrie Anderson. – Powietrze zaczęło opadać. Lody zaczęły się skraplać. Biegun musiał zostać zacieniony do tego stopnia, by ochronić opary, które kondensowały się formując lód.

Opracowanie: wibi
Źródło: Losy Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.