Na Białorusi zatrzymano 32 najemników z grupy Wagnera

Opublikowano: 30.07.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Funkcjonariusze organów porządkowych Białorusi zatrzymali pod Mińskiem grupę „członków zagranicznej prywatnej firmy wojskowej Wagnera” – podaje oficjalna białoruska agencja informacyjna BełTA. Według informacji agencji wszyscy zatrzymani to Rosjanie.

„Dzisiaj w nocy funkcjonariusze organów porządkowych Białorusi zatrzymali pod Mińskiem 32 członków zagranicznej prywatnej firmy wojskowej Wagnera. Jeszcze jedna osoba została namierzona i zatrzymana na południu kraju” – czytamy w publikacji. Białoruska agencja podaje przy tym, że wcześniej wpłynęła informacja o przybyciu na terytorium Białorusi „ponad 200 członków grupy Wagnera w celu zakłócenia sytuacji w kraju w okresie kampanii wyborczej”.

Jak pisze agencja, „Rosjanie mieli przy sobie nieduży bagaż podręczny i w sumie trzy duże ciężkie walizki, których załadunkiem do środka transportu zajmowało się kilku mężczyzn”. „Po dotarciu do stolicy w nocy z 24 na 25 lipca grupa ulokowała się w jednym z hoteli Mińska i miała wyrejestrować się 25 lipca, jednak opuściła hotel 27 lipca i przeniosła się do jednego z sanatoriów w rejonie mińskim” – dodaje agencja. „Według danych administracji sanatorium przyjezdni zwrócili na siebie uwagę (…) jednolitym ubiorem w stylu militarnym” – zaznaczono. „Alkoholu nie spożywali, do lokali rozrywkowych nie uczęszczali, trzymali się na boku, starając się nie zwracać na siebie uwagi. Niedużymi grupami uważnie badali terytorium i otoczenie sanatorium” – pisze agencja. BełTA opublikowała też listę zatrzymanych. Komitet Śledczy prowadzi czynności kontrolne.

Ambasada Rosji w Mińsku przekazała na „Twitterze”, że MSZ Białorusi oficjalnie powiadomiło o zatrzymaniu 32 Rosjan w republice.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na powołanej w trybie pilnym naradzie z udziałem członków Rady Bezpieczeństwa zlecił zbadanie sytuacji z zatrzymaniem domniemanych obywateli Rosji z prywatnej firmy wojskowej – podaje agencja BełTA. Według szefa państwa to, co wydarzyło się w nocy, trzeba uznać za nadzwyczajne wydarzenie. „Jeśli to rosyjscy obywatele (…) to niezwłocznie trzeba się zwrócić do stosownych struktur Federacji Rosyjskiej, żeby one wyjaśniły, co się dzieje” – zlecił prezydent przewodniczącemu KGB Waleryjowi Wakulczykowi. Łukaszenka dodał, że Mińsk nie stawia sobie za cel „zhańbienie bliskiego kraju”.

Na Białorusi 9 sierpnia odbędą się wybory prezydenckie. Urzędujący szef państwa Alaksandr Łukaszenka ubiega się o szóstą kadencję. Kampanii wyborczej towarzyszą zatrzymania opozycyjnych polityków i aktywistów, a także niesankcjonowane przez władze akcje protestu w Mińsku i innych miastach. Łukaszenka mówił, że nie chciałby angażować Sił Zbrojnych do zaprowadzania porządku publicznego, ale „wszystko może się zdarzyć”. Według niego władze zrobią wszystko, żeby w kraju nie doszło do żadnych „majdanów”, bo są one potrzebne tylko „komuś z zewnątrz”, kto chce osłabienia władzy i zrobienia z krajem, co mu się podoba.

Na podstawie: Belta.by
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Sprawa prosta, odmówił 900 000 000 dolarów za wprowadzenie koronawirusa na białoruś, więc wynajęto prywatną firmę wojskową aby doprowadzić do przewrotu, zamachu lub czego innego aby oisłabic siłe Łukaszenki. Jedyny suwerenny rządzący pewnie wcałym świecie.