Na Bałtyku powstaną morskie farmy wiatrowe

Opublikowano: 22.10.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 564

W przeciągu kilku lat Polska może stać się potentatem w produkcji energii z morskich farm wiatrowych, które mają stanąć na Bałtyku. Jak informuje “Polska The Times”, Ministerstwo Infrastruktury prowadzi procedury związane z wyborem konkretnej lokalizacji.

PGE Energia Odnawialna chce wystąpić do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o zgodę na lokalizację trzech sztucznych wysp na Bałtyku. Miałby tam powstać farmy wiatrowe o mocy ponad 3 tys. MW.

– Zostały wybrane trzy lokalizacje na Morzu Bałtyckim w polskiej strefie ekonomicznej o najkorzystniejszych warunkach dla wybudowania morskich farm wiatrowych – powiedział Polska The Times Michał Kucaj, rzecznik PGE Energia Odnawialna. – Każda morska elektrownia wiatrowa będzie stanowiła tak zwaną sztuczną wyspę. Stosowane w ostatnich latach morskie elektrownie wiatrowe wyposażone były zazwyczaj w generatory o mocach jednostkowych rzędu 2-3,6 MW.

Okres realizacji takiego przedsięwzięcia to od 9 do 10 lat od uzyskania pozwolenia. Polska byłaby jednym z największych inwestorów w tym zakresie. Jest to również szansa dla polskich firm.

Zdjęcie: AnetteBjerg (CC0)
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. manchester U 22.10.2011 08:52

    To co wyprawiają firmy na lądzie doprowadza już do szału i bezsilnej złości na urzędników gminnych.Człowiek nic nie może budują gdzie chcą i nic nie jest w stanie temu przeciwdziałać.Rozmawiałem z pracownikiem takiej firmy i stwierdził że firma główna posiada około 60 firm córek tylko po to by protestujący nie wiedzieli do kogo mieć pretensje.Podzielono firmy na budujące sieć energetyczną ,wykopy ,betonującej,transportującej,ochraniającej ,projektującej i wiele wiele innych.Tylko po to by rozmazać obraz firmy gdy dojdzie za kilka lat do płacenia odszkodowań za zdrowie ludzi mieszkających w pobliżu wiatraków.Bo już za kilka lat będą dostępne opracowania naukowców poparte dowodami na szkodliwość farm wiatrowych.Więc teraz z prędkością strusia pedziwiatra buduje się wiatraki na potęge gdzie popadnie a później firmy wystąpią o odszkodowanie do rządu za zamykane elektrownie…

  2. monter 22.10.2011 12:53

    Faktycznie piekny widok wiatraki, czysta energia. A tak przy okazji, nie wieże w powstanie w Polsce elektrowni atomowej, cała europa niedługo zrezygnuje z “tego”.
    Na moim podwórku do 1 kw dziennie “samo” się robi. Słońce, wiatr, i wieczorkiem światlo w całym domu, po prostu luksus.

  3. Sebek 22.10.2011 19:20

    A niby jak one zmieniają te pogodę?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.