Na Bałkanach powstaje Trójprzymierze

Opublikowano: 15.02.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 288

Podczas spotkania w chorwackim Splicie ministrowie spraw zagranicznych Albanii – Ditmir Bushati, Chorwacji – Davor Ivo Stier oraz Czarnogóry – Srđan Darmanović podpisali wspólną deklarację dotyczącą trójstronnej współpracy.

Jak wynika z komunikatu chorwackiego MSZ, „inicjatywa ta uruchomi nowy format współpracy tych trzech państw w obszarze politycznego dialogu, bezpieczeństwa międzynarodowego, integracji euroatlantyckiej oraz spraw gospodarczych i ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem ekologicznej ochrony Adriatyku”, służyć ma również umocnieniu współpracy w dziedzinie turystyki i infrastruktury. Z kolei MSZ Albanii zwraca uwagę na walkę z terroryzmem „w obronie naszych wspólnych wartości oraz przestrzegania podstawowych wolności i praw człowieka”. “To, co nas łączy, to nasz euroatlantycki program i wspólna perspektywa europejska” – mówił minister Bushati podczas spotkania w Splicie.

Słowa albańskiego ministra oddają istotę tego porozumienia. Kwestie turystyki czy ekologii są drugorzędne wobec dążenia do wzmocnienia wspólnego kursu euroatlantyckego tych trzech państw, znajdujących się w ważnym dla Zachodu regionie Bałkanów. Fakt, że spotkanie to miało miejsce na terenie Chorwacji, podkreśla rolę Zagrzebia jako promotora i głównego gracza mającego wspomóc dwa pozostałe kraje w ich wysiłkach zmierzających do przystąpienia do zachodnich struktur. Chorwacja należy bowiem zarówno do NATO, jak i do Unii Europejskiej. Natomiast Albania, będąca już państwem członkowskim NATO, dąży do wstąpienia do Unii, zaś Czarnogóra stara się o przyjęcie do paktu. Jak wynika z komunikatu MSZ Czarnogóry, Chorwacja i Albania uzgodniły konkretne działania „w celu promowania szybkiego zakończenia procesu ratyfikacji” przyjęcia Czarnogóry do NATO, co zostało również zawarte we wspólnym piśmie ministrów trzech krajów wysłanym do państw członkowskich paktu.

Aspiracje północnoatlantyckie Czarnogóry nie wpływają negatywnie, przynajmniej w oficjalnej wersji, na stosunki z Serbią. Premier Czarnogóry Duško Marković swoją pierwszą wizytę zagraniczną po objęciu urzędu złożył właśnie w Belgradzie. Jego zdaniem stosunki między obydwoma krajami są obecnie najlepsze od momentu oddzielenia się Czarnogóry od Serbii. Oba kraje mają wspólny interes – wstąpienie do Unii Europejskiej – dlatego też kwestia ewentualnego przyjęcia Czarnogóry do NATO jest dla Serbii sprawą drugorzędną. “Serbia szanuje suwerenną decyzję Czarnogóry, podobnie jak Czarnogóra szanuje decyzję Serbii o militarnej neutralności i o tym, że nie stara się o członkostwo w NATO” – mówił serbski premier Aleksandar Vučić, euroentuzjasta.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o