Myśliwi wchodzą do szkół i przedszkoli

Opublikowano: 25.10.2018 | Kategorie: Edukacja, Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1956

Nie można odmówić im konsekwencji. W 2016 roku Diana Piotrowska na konferencji myśliwych i leśników w Rogowie stwierdziła, że konieczna jest edukacja najmłodszych, aby zabijanie zwierząt nie kojarzyło się z okrucieństwem, ale ze świetną zabawą. I PZŁ wziął sobie ten pomysł do serca. Objeżdża polskie szkoły i przedszkola, prowadząc zajęcia dla uczniów.

Piotrowska została zresztą współautorką programu „Edukacja przyrodniczo-łowiecka społeczeństwa realizowana przez Polski Związek Łowiecki”, w którym „kształtowane są postawy dotyczące zjawiska nadmiernej liczebności niektórych gatunków zwierząt łownych i konieczności eliminacji ze środowiska pewnej ich liczby, poprzez odstrzał”.

Aby łowiectwo nie kojarzyło się dzieciom tak negatywnie, jak dzisiejszym 20- i 30-latkom, myśliwi organizują w szkołach i przedszkolach specjalne lekcje. Liczba godzin, podczas których uczniowie uczą się o zaletach myślistwa, idzie już w setki.

Polowań bezpośrednio się dzieciom nie pokazuje, pokazuje się natomiast tę bezkrwawą stronę: twarzowe stroje, skórzane rękawice, futrzane kołnierze i czapy. Mówi się o tym, jak bardzo myśliwy jest przyrodzie użyteczny.

Podsuwa się „argumenty popierające tego rodzaju działania myśliwych, jak choćby szkody wyrządzane przez zwierzynę na polach i w lasach”, prowadzi się dzieci w „teren”, gdzie napełniają paśniki.

“W młodszych grupach wiekowych w ogóle nie wspomina się o łowiectwie, a tym bardziej polowaniu. Dzieci starsze dowiadują się czym zajmują się myśliwi, ale nigdy nie ma sytuacji, żeby dzieci dowiadywały się jak się poluje, jakie są metody polowania. Nie mówię już o skrajności, czyli pokazywaniu filmów z polowań.”

Ten rodzaj zajęć w polskich placówkach oświatowych za zgodą dyrekcji i nauczycieli odbywa się już od co najmniej roku. W ilu dokładnie takie warsztaty się odbyły, nie sposób się dowiedzieć, PZŁ twierdzi, że nie prowadzi ewidencji. Pytało o to Oko.press.

Uzyskało za to komentarze ekologów: “Z takiej edukacji dzieci wynoszą obraz myśliwego jako dobrego człowieka, który dba o zwierzęta. Ale nie dowiedzą się, że potem zasadza się na te same zwierzęta, by je zabić. I to te najlepsze, z których będą najpiękniejsze trofea. Dzieci potem dzielą zwierzęta na szkodniki i na te pożyteczne. A przecież to rozróżnienie nie ma nic wspólnego z obecnym stanem wiedzy biologicznej” – powiedziała Małgorzata Świderek, edukatorka ekologiczna z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”.

Autorstwo: Weronika Książek
Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
las
Użytkownik
las

Cóż za strata czasu. Ile w tym czasie można by odbyć zajęć o tematyce LGBT. Jak można tak małe dzieci uczyć o rodzimej przyrodzie wszak przyroda wspólna, międzynarodowa. Albo o tym jak odróżnić kuropatwę od bażanta czy sarnę od jelenia, wszak wszystkie zwierzęta są sobie równe i nieważne jak które zwierzę się nazywa. A już podział zwierząt na szkodniki i pożyteczne to czysty faszyzm!

MvS
Użytkownik
MvS

LGBT z Q dogadują się z PZŁ- bez Q i na przykładach opowiadają dzieciom jakie są techniki rozpoznawania istot pożytecznych i szkodników. Najpierw prelekcja w ciągu jednej godziny lekcyjnej ( taniej !) a potem zajęcia praktyczne w rozpoznawaniu i eliminacji szkodników. Najpierw myśliwi ganiają tęczowych a potem, w ramach równouprawnienia, tęczowi myśliwych. W końcu nigdy nie możesz być pewny swojej orientacji -;) Na koniec dzieci przygotują przedstawienie o losie biednych kuropatw, które całe swoje życie marzyły o tym, by stać się strasznym szkodnikiem ale wpływ otoczenia np. lisów, wilków, borsuków i innych wsteczników, uniemożliwił im nieskrępowaną ekspresję swojej prawdziwej natury. ;-)))

jasoncruzoe
Użytkownik
jasoncruzoe

Przez 30 lat pogłowie dziczyzny w Polsce wzrosło 500 razy.
Jest to w tej chwili bardzo duży problem. Odszkodowania z tytułu głównie szkód rolniczych, wypadków komunikacyjnych, utraty zdrowia i kalectwa spowodowały naciski na zwiększenie odstrzału dzikich zwierząt od 1 września tego roku. Jeżeli środowiska lewicowe uważają to za bestialstwo to niech założą szkółki edukacyjne dla dzików i rozdają kamizelki odblaskowe jeleniom.

Murphy
Użytkownik
Murphy

@jasoncruzoe: Albo za własne pieniądze zaczną grodzić drogi i pola rolnikom. :)