My już są Amerykany – niestety

Opublikowano: 21.02.2012 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 539

Około 2 milionów Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego – wynika z szacunków NFZ. Stwierdzono to przy okazji nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, takie szacunki NFZ pojawiły się z okazji projektu nowelizacji przepisów o publicznej opiece zdrowotnej. Projekt, który właśnie trafił do konsultacji społecznych, zakłada, że lekarze zyskają możliwość weryfikowania ubezpieczeń pacjentów online. Około 2 milionów Polaków może z tej okazji pocałować klamkę gabinetu lekarskiego…

Znaczną grupę wśród nich stanowią osoby zwolnione z pracy, lecz niewyrejestrowane przez pracodawców. W pierwotnej wersji nowelizacji miał się pojawić zapis dotyczący karania tych, którzy nie wyrejestrowali lub nie zarejestrowali na czas swoich pracowników. Zapis ten prawdopodobnie zostanie złagodzony. NFZ nie będzie miał możliwości egzekwowania pieniędzy, będzie się to musiało odbywać na drodze sądowej. Jak wynika z danych ZUS, pod koniec września 2011 r. firmy zalegały ze składkami zdrowotnymi na łączną kwotę 4,6 mld zł. – „Kwota ta jest sumą zaległości 803 tys. kont płatników” – mówi Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.

Kwestia liczby ubezpieczonych stała się nagle istotna, ponieważ to właśnie z ich powodu rozgorzał spór między resortem zdrowia a lekarzami. Nowa ustawa nakłada na lekarzy odpowiedzialność za przepisanie leków ze zniżką osobie nieuprawnionej, czyli m.in. takiej, która nie posiada w danej chwili ubezpieczenia zdrowotnego. W takim wypadku lekarze musieliby zwracać kwotę refundacji. Ustawę co prawda znowelizowano tak, że zdjęto z lekarzy ryzyko sankcji, ale zapis z karami powrócił przy umowach z NFZ.

Nowy system pozwalający sprawdzić w przychodni, czy mamy prawo do świadczenia zdrowotnego w ramach NFZ, ma ruszyć 1 września. Dzięki temu nie będziemy musieli pokazywać w rejestracji RMUA – wystarczy PESEL albo oświadczenie, że jesteśmy ubezpieczeni. Lekarze i przychodnie nie będą się martwić o to, czy NFZ zapłaci im za usługę zdrowotną. Gdyby się okazało, że pacjent nie był ubezpieczony, albo gdyby jego pracodawca spóźnił się z zarejestrowaniem go w ZUS, NFZ sam wyegzekwuje opłaty za wizytę od nieubezpieczonego obywatela albo od spóźnialskiego pracodawcy. Dzięki proponowanej zmianie placówki służby zdrowia będą mogły upewniać się online w CWU, że pacjent ma prawo do świadczenia zdrowotnego w ramach NFZ.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. hybrid 21.02.2012 08:11

    no i teraz jeszcze tylko zlikwidowac przymusowe ubezpieczenie i kazdego bedzie stac na opieke zdrowotna na wysokim poziomie:)

  2. hybrid 21.02.2012 08:11

    chociaz, co z tymi przewlekle chorymi??:(

  3. Janusz Korczynski 21.02.2012 08:19

    Tak, każdego będzie stać na opiekę zdrowotną… Dopóki będzie zdrowy :].

  4. senseimarcel 21.02.2012 08:21

    Niech zdycha w konwulsjach ten twór złodziejski. Tylko 2 mln. nie płaci mam nadzieję że tendencja rosnąca i reszta też pójdzie po rozum do głowy.

  5. sync 21.02.2012 09:14

    Heh, sprawa jest prosta.
    Z racji tego, że zamierzają wytruć społeczeństwo. Państwo nie może odpowiadać za bezpieczeństwo zdrowotne. Gdyby państwo chciało tą opiekę sprawować, to żeby nie zbankrutować z tego tytułu, musiałoby sprawować ścisłą kontrolę nad lekami i dodatkami do żywności. Zakazać stosowania wielu z nich. Ograniczyć ilość dodatków, nie wpuszczać monsanto, wykluczyć większość szczepionek itd.
    Przemysł na to nie pozwoli bo nie taki jest plan. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.