Muzułmańskie święto – tak, choinka – nie

Opublikowano: 12.11.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 542

Osiedle w miasteczku Kokkedal, na północ od Kopenhagi nie będzie świętować tegorocznych świąt tradycyjnie przy choince. Zdominowana przez muzułmanów rada osiedla odmówiła jej zakupu.

Okazało się, że cena drzewka rzędu 5000 do 7000 koron to zbyt duży wydatek dla rady. Jednak trzy dni wcześniej w budżecie osiedla znalazło się 60 000 koron na obchody islamskiego święta Eid. Osiedle nazywane jest przez media gettem, jednak Steffen Morild, prezes firmy 3B zarządzającej kompleksem twierdzi, że nigdy nie było tam żadnych problemów czy napięć między Duńczykami a wyznającymi islam imigrantami, którzy stanowią większość w okolicy i radzie osiedla.

Sprawa urosła do rangi ogólnokrajowego skandalu. Konserwatywny parlamentarzysta Tom Behnke uważa, że jest to przejaw nietolerancji. “To niepokojące, że nasze działania mające na celu integrację okazały się klapą. Duńskie tradycje znikają, a zastępują je tradycje muzułmańskie. Każdy ma prawo obchodzić swoje święta, ale imigranci powinni uszanować tradycje kraju, który ich przyjął” – tłumaczy na łamach DR News. Obawia się też, że niektórzy chcieliby najwyraźniej zmienić Danię w kraj muzułmański.

Jego poglądy podziela Tomas Elgaard startujący w wyborach na burmistrza z ramienia partii Venstre. W swoim oświadczeniu prasowym podał, że nie widzi powodów, by faworyzować święto islamskie a dyskryminować chrześcijańskie. Dodaje, że integracja polega na wzajemnym poszanowaniu. Jego partia obiecała wesprzeć finansowo projekt zbiórki pieniędzy na zakup drzewka i dekoracji zainicjowany przez powstałą na Facebooku grupę.

Tłumaczenie: GB
Źródło oryginalne: http://cphpost.dk/news/national/concerns-ethnic-bullying-after-housing-board-axes-christmas-tree
Źródło polskie: Euroislam


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

 1. Tito 12.11.2012 16:38

  A podobno fanatycy to tylko część i większość jest tolerancyjna dla chrześcijan… 😐

 2. Wentyl 12.11.2012 19:46

  Dobra, dobra przestroga dla rozbuchanego kosmopolityzmu.

 3. rych 12.11.2012 20:09

  Jeszcze kilka lat temu, tych co ostrzegali przed islamizacją Europy i stawali w obronie wartości chrześcijańskich wyśmiewano, wyzywano od ksenofobów, faszystów, rasistów i ogólnie skrajnie zacofany ciemnogród etc. A tu proszę, jaśnie oświecone przedstawiciele władz stają w obronie, o zgrozo! święta chrześcijańskiego. I nie boją się, że ich o nietolerancję i zacofanie posadzą?! No no, świat staje na głowie chciało by się rzec, ale że robi to po raz drugi wiec paradoksalnie staje na nogi. Szkoda tylko, że o parę lat za późno… Na razie mieszkańcy Kokkedal obudzili się z rączką w nocniku, ale nie martwmy się już niedługo resztę europy (w tym nas) również spotka ta wątpliwa przyjemność. Wesołych Świat życzę tym co jeszcze pamiętają, co w tych dniach w ogóle świętujemy.

 4. Hassasin 12.11.2012 20:50

  @kret ..judeopolonia nadchodzi 🙁

 5. masakalambura 12.11.2012 21:36

  Co zatem z tysiącami konwertytów? Na podstawie jakiego prawa chciałbyś mnie wysłać dajmy na to do Arabii Saudyjskiej? Moje rodzinne korzenie sięgają czasów bitwy z krzyżakami. Jestem Polakiem z krwi i kości. Mam takie same prawo do tej ziemi jak ktokolwiek inny. I nigdzie się nie wybieram. A wierzyć Boga mi wolno. I wierzę bardzo mocno. Czy to znaczy że muszę być Chrześcijaninem albo Żydem? Czy nie wolno mi uwierzyć, że Bóg posłał po Jezusie jeszcze jednego, ostatniego z Wielkich Proroków. Niby czemu?

 6. roztargniony 12.11.2012 23:48

  Europejczycy chyba sami chcą zmienić religię i prawo, bo gdyby było inaczej twardo postępowaliby z muzułmanami – albo się dostosujecie do prawa gospodarza, albo won do swojego kraju. A trzeba pamiętać, że tam gdzie liczba muzułmanów przekroczy jakąś tam liczbę graniczną względem gospodarza, zaczynają się szarogęsić.

  @warirlan, tu nie chodzi o to czy im się podoba czy nie. Zależy im na rozpowszechnieniu ich religii i prawa. Swojego czasu my im dawaliśmy do zrozumienia o naszej wyższości za pomocą miecza, a oni nam teraz odpłacają zalewając nas sobą. Jak się w porę nie obudzimy, to nawet nie zorientujemy się kiedy ręka wylądowała w nocniku a jedynym prawem będzie prawo koraniczne. Wówczas będzie to nasz koniec.

 7. hashi 12.11.2012 23:58

  Jeszcze Breivik dostanie pokojową nagrodę Nobla za próbę wyzwolenie narodów skandynawskich.

 8. masakalambura 13.11.2012 00:04

  , ma się rozumieć co Zalewamy?

  Że nie mogę nie chcieć ubierać choinki na swoim osiedlu? W swoim domu?

  Jaka szara gęś?
  i jeśli już to … Gąsior.

  Uważam że wolno nam robić czasem pause ku okazywaniu religijności. Bez jednoczesnego wyłączania bogobojności.

  Starczy mi tych świąt. Czas pracy jest. W dodatku trudny. Idzie zima i strachy na Lachy… od paru lat.

  Co nas Polaków obchodzą choinki Duńczyków i sprawy sądowo rodzinne szkotów? (Czy mają oni choć oficjalną i rzeczywistą Niepodledłość?)

  ….Fejso Exhibicjoniści….

 9. masakalambura 13.11.2012 00:23

  Swoją drogą, Polska z ostatnim królem podobno Stanisławem w rzeczywistości nigdy nie odzyskała niepodległości bo nie miała żywego, pełniącego obowiązki i słuchanego przez kogokolwiek z obywateli Króla.

  Zatem całość waszych oskarżeń stanowi brak taktu…

  Wot i tyle.

  Co można tu dodać żeby nikogo nie obrazić?

  I tak pokój wam. Salam.

 10. Herstoryk 13.11.2012 00:39

  Zaraz, zaraz! O co ten hałas?? Jeśli w osiedlu większość stanowią muzułmanie, którzy wybrali jego radę i finansują jego budżet, mają prawo decydować, co się z tymi pieniędzmi zrobi. Na tym właśnie polega demokracja. Ciekawe, czy rady innych osiedli czy miast, w których mieszka jakaś MNIEJSZOŚĆ religijna (muzułmańska, buddyjska, szamańska), płacą za PUBLICZNE obchodzenie ich świąt, na równi z chrześcijańskimi.
  Uważam, że cała afera została sztucznie rozdmuchana przez konswerwatywnych polityków, kręcących lody na islamofobii i wrogości do “obcych”.

 11. aZyga 13.11.2012 09:39

  Coraz bardziej się cieszę, że o Nas mówią rasiści, antysemici itp.W Niemczech za parę lat islamiści opanują parlament i wprowadzą szariat, a wtedy tolerancyjni Niemcy zaczną uciekać do Polski.Sami sobie winni.A myślicie, że prywatnie Niemcy są tacy tolerancyjni ?Jak macie znajomych to porozmawiajcie w cztery oczy.To wszystko jest sztuczne i na pokaz, żeby prasa na świecie dobrze pisała.
  @Herstoryk właśnie jesteś przykładem medialnej tolerancji.Oni takiej nie będą mieli – jak tylko przejmą władze to każą Ci kupić dywanik i w południe będziesz bił pokłony.Europejczycy wyszli ze złego założenia, że jak będą tolerancyjni to inni też tacy będą.Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczyna się islam.I wiem co piszę, bo pracowałem z muzułmanami w Holandii.

 12. Herstoryk 13.11.2012 09:54

  @aZyga,
  Miałem okazję spotykać się z przedstawicielami mniejszości chrześcijańskiej w Indonezji, Malezji, Iranie i Syrii, wszystko kraje muzułmańskie. Nikt im nie każe kupować dywaników i bić pokłonów, mają szkoły, kościoły, domy kultury, itp.

 13. steba 13.11.2012 12:13

  Zapewne można wiele zarzucić wyznawcom islamu. Jednakże nie sposób niedocenić lojalności i oddania dla swoich wierzeń, bez względu na to, czy są one rozsądne czy też nie. Z pewnością są też dalecy od tzw. synkretyzmu religijnego, który tak bardzo znamionuje tzw. chrześcijan, dla których przymioty takie, jak lojalność i oddanie często są obce, i niezrozumiałe.

 14. masakalambura 13.11.2012 15:25

  Najwyraźniej wojna z krzyżakami to temat niezakończony.

  Zastanówmy się zatem skąd i kiedy przyszła do nas choinka.

  Jak podaje wiki:
  “Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem”

  A zatem idzie tu o obce, protestanckie tradycje. Zastanówmy się więc kto kogo jako prawdziwy, uwzględniający czasy królów i Wielkiej Polski, Polak będzie miał prawo wypędzać. Kto tu jest obcy?

 15. steba 13.11.2012 17:29

  Zwyczaj strojenia całego drzewka, jodełki czy świerka jest w Polsce stosunkowo niedawny. Zjawił się w Warszawie na przełomie XVIII i XIX wieku, podczas okupacji pruskiej. Początkowo nazywano go “Hajlekryst” od niemieckiego “Heiliger Christ”. Ta obca tradycja przyjęła sie u nas ze zdumiewającą łatwością. Pewnie z powodu poetyckiej, wręcz malowniczości obrzędu. Nasuwa się pytanie: Jaki to ma związek z Jezusem Chrystusem? Otóż co roku jakieś trzy miliony zdrowych drzew przestaje produkować tlen. Zapewne Jezusowi serce się ściska gdy patrzy na to mordowanie toporem młodziutkich jodełek.

 16. masakalambura 13.11.2012 22:53

  Jeśli nie pokój to co?

  Prezenty, podarunki usługi i jałmużnę daje się codziennie

  najlepiej aby prawa ręka nie wiedziała i nie trąbiła, co daje lewa

  najlepiej działać w Jednomyślności

  Prawa Miłosierdzie, Lewa Sprawiedliwość

  spokojnej nocy

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.