Mutanty spisane na straty

Opublikowano: 07.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 642

Niemiecka firma chemiczna BASF zdecydowała się wycofać swoje wnioski o dopuszczenie w Unii Europejskiej modyfikowanych genetycznie ziemniaków Fortuna, Amadea i Modena.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, BASF oświadczył w komunikacie, że dalsze inwestowanie w te projekty jest nieuzasadnione. Powołał się na opór ze strony obrońców środowiska, obawy o zniszczenie pól uprawnych oraz niepewność dotyczącą procesu zatwierdzania odmian na poziomie UE.

W styczniu 2012 r. BASF zadecydował o zaprzestaniu prac nad nowymi odmianami genetycznie modyfikowanymi przeznaczonymi wyłącznie na rynek europejski i skupił działalność na przychylniejszych rynkach, jak USA i Ameryka Łacińska. Nie wycofał jednak złożonych wcześniej wniosków o dopuszczenie na Starym Kontynencie upraw genetycznie modyfikowanych ziemniaków.

W UE procedura wprowadzania na rynek genetycznie modyfikowanych odmian roślin obejmuje kilka etapów: najpierw, na prośbę wnioskodawcy, nowe GMO muszą być przetestowane przez jeden z krajów Unii, który się na to zgodzi; następnie ich wpływ na zdrowie (ludzkie i zwierząt) oraz środowisko musi ocenić Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Obecnie jedynymi uprawianymi w Europie GMO są kukurydza MON 810 oraz ziemniak Amflora (wyłącznie w celach przemysłowych).

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Aaron Schwartzkopf 07.02.2013 13:03

    Tyle że “wyłącznie w celach przemysłowych” może oznaczać, że mutanty i tak trafią do naszych organizmów, trochę tylko dłuższą drogą.

  2. ciociababcia 07.02.2013 15:42

    Gdzie tu pies pogrzebany? Nie wierzę w dobrą wolę firmy, która zainwestowała w usuniecie z Europy firmy Monsanto.

  3. Aaron Schwartzkopf 07.02.2013 16:05

    ciociubabciu,
    mam podobne obawy, to chyba trochę takie mydlenie oczu dla uspokojenia nastrojów, podobnie jak z ACTA, mały kroczek do tyłu, a potem…

  4. matimozg 07.02.2013 20:47

    (…)najpierw, na prośbę wnioskodawcy, nowe GMO muszą być przetestowane przez jeden z krajów Unii, który się na to zgodzi;(..)

    Polska??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.