Mugabe zaprasza zagranicznych inwestorów

Opublikowano: 29.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 263

Prezydent Zimbabwe, Robert Mugabe, powiedział, że z zadowoleniem przyjmie ponowne zaangażowanie Zachodu w inwestycje w jego kraju. Jest to pierwsze tego typu oświadczenie Mugabe od ponad dekady. Prezydent Zimbabwe postawił bowiem na zerwanie więzi z „kolonizatorami” i „zwrócenie bogactwa rdzennej ludności”. Szereg reform, które wprowadzono w tym celu zaowocowały załamaniem gospodarki kraju, wycofaniem inwestycji, wyjazdem części doświadczonych, białych farmerów i załamaniem sektora rolniczego.

Za reformami tymi kryło się dyskryminowanie białych rolników oraz ich wywłaszczenie. Wprowadzono ustawy na mocy których odbierano białym farmy i przekazywano je czarnym mieszkańcom Zimbabwe. Większość z przekazanych im farm upadła z braku doświadczenia w kierowaniu wielki komercyjnymi gospodarstwami. Doprowadziło to m.in. do utraty wielu miejsc pracy a także głodu.

Mugabe konsekwentnie realizował politykę wywłaszczania białych, co imponowało radykałom skupionym wokół Afrykańskiego Frontu Narodowego z sąsiedniej RPA a zwłaszcza młodzieżówce tej partii, która domagała się podobnych rozwiązań w ich kraju.

Po latach Mugabe przyznaje, że prowadzenie takiej polityki było błędne i znów zaprasza zachodnich inwestorów w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Zapowiedział zmiany przepisów inwestycyjnych mające na celu ratowania upadającej gospodarki kraju, który niegdyś był jednym z największych afrykańskich eksporterów żywności. Planowane inwestycje mają objąć m.in. rolnictwo (ze wskazaniem na uprawę bawełny) oraz górnictwo.

Już w 2013 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozpoczął program monitorowania Zimbabwe pod kątem inwestycji, był to pierwszy formalny kontakt z tym krajem od ponad dziesięciu lat.

Mugabe, który rządzi byłą brytyjską kolonią od 1980 roku zapowiedział powołanie urzędu walczącego z korupcją o którą często oskarżany był zarówno on sam jak i jego partia ZANU-PF i urzędnicy. Był on oskarżany także o łamanie praw człowieka, likwidowanie i uciszanie opozycji.

Na podstawie: timeslive.co.za
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Nooo… Jezeli podlizuje sie IMF, i to podlizuje sie szczerze – to moze wkrotce dolaczyc do grona ‘naszych duszeniek’…! :)

Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

Niech się kisi w tym swoim kraju, gdzie panoszą się czarni rasiści. Ludzie nie są głupi, drugi raz się nie nabiorą.

malyperelka
Użytkownik
malyperelka

Obawiam się że bogactwa naturalne tego kraju wezmą górę. Pieniądz rządzi światem i jeśli wielkie korporacje otrzymają zielone światło to grzechy Roberta Mugabe zostaną odpuszczone a rasistowskie zapędy radykałów puszczone w niepamięć.
Smutne to ale prawdziwe i jeśli osobiście miałbym możliwość eksploatacji złóż naturalnych Zimbabwe to w moich źrenicach interlokutor zauważyłby takie symbole ($,$) lub (€,€).

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Wiecie po co chce ich w kraju ? Żeby otworzyli i zbudowali kopalnie i fabryki na które go nie stać – a za 10 lat ich znowu pięknie wywłaszczy z tych nowo wydbuowanych obiektó przemysłowych pod pretekstem ochrony narodowych bogactw naturalnych i ochroną przed zachodnim imperalizmem.