MTK zajmie się zbrodniami wojennymi w Afganistanie

Opublikowano: 06.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 783

Międzynarodowy Trybunał Karny przeprowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w Afganistanie. Dzisiejsza decyzja, zmieniająca orzeczenie niższej izby sądu, daje Fatou Bensouda, głównej prokurator MTK Fatou Bensouda, prawo zbadania zarówno działań talibów, jak i Amerykanów.

Stany Zjednoczone sprzeciwiały się takim działaniom MTK, należy również pamiętać, że nie uznają jurysdykcji sądu w Hadze, toteż wyniki pracy prokurator Bensoudy będą miały raczej symboliczne znaczenie. Zbliżone argumenty przytaczała zresztą izba niższa trybunału, odrzucając w 2017 r. wniosek prokurator o otwarcie postępowania. Na podstawie wstępnie zgromadzonego przez nią materiału trybunał orzekł wtedy, że zbrodni i tak najpewniej nie da się zbadać, bo Kabul i Waszyngton nie współpracują z sądem, a od analizowanych wydarzeń minęło zbyt dużo czasu. Dlatego zajmowanie się Afganistanem miałoby „nie służyć interesom sprawiedliwości”.

Izba wyższa uznała jednak, że Fatou Bensouda powinna kontynuować śledztwo. Obejmie ono wydarzenia z lat 2003-2014, a w szczególności sprawy masowych zbrodni na ludności cywilnej popełnianych przez talibów, torturowania więźniów przez proamerykańskie władze Afganistanu, a „w mniejszym stopniu” również działania wojsk amerykańskich i CIA.

Decyzja MTK zapadła kilka dni po tym, gdy Stany Zjednoczone oficjalnie podpisały z talibami układ pokojowy. Zakłada on, że Amerykanie opuszczą Afganistan, natomiast talibowie nie będą z jego terytorium prowadzić ataków „przeciwko amerykańskim interesom”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o