MTK zajmie się zbrodniami wojennymi w Afganistanie

Opublikowano: 06.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1373

Międzynarodowy Trybunał Karny przeprowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w Afganistanie. Dzisiejsza decyzja, zmieniająca orzeczenie niższej izby sądu, daje Fatou Bensouda, głównej prokurator MTK Fatou Bensouda, prawo zbadania zarówno działań talibów, jak i Amerykanów.

Stany Zjednoczone sprzeciwiały się takim działaniom MTK, należy również pamiętać, że nie uznają jurysdykcji sądu w Hadze, toteż wyniki pracy prokurator Bensoudy będą miały raczej symboliczne znaczenie. Zbliżone argumenty przytaczała zresztą izba niższa trybunału, odrzucając w 2017 r. wniosek prokurator o otwarcie postępowania. Na podstawie wstępnie zgromadzonego przez nią materiału trybunał orzekł wtedy, że zbrodni i tak najpewniej nie da się zbadać, bo Kabul i Waszyngton nie współpracują z sądem, a od analizowanych wydarzeń minęło zbyt dużo czasu. Dlatego zajmowanie się Afganistanem miałoby „nie służyć interesom sprawiedliwości”.

Izba wyższa uznała jednak, że Fatou Bensouda powinna kontynuować śledztwo. Obejmie ono wydarzenia z lat 2003-2014, a w szczególności sprawy masowych zbrodni na ludności cywilnej popełnianych przez talibów, torturowania więźniów przez proamerykańskie władze Afganistanu, a „w mniejszym stopniu” również działania wojsk amerykańskich i CIA.

Decyzja MTK zapadła kilka dni po tym, gdy Stany Zjednoczone oficjalnie podpisały z talibami układ pokojowy. Zakłada on, że Amerykanie opuszczą Afganistan, natomiast talibowie nie będą z jego terytorium prowadzić ataków „przeciwko amerykańskim interesom”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.