MTK chce śledztwa ws. zbrodni USA w Afganistanie

Opublikowano: 02.11.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 360

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) zamierza wszcząć wielostronne śledztwo w sprawie prawdopodobnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Afganistanie, o które są podejrzani amerykańscy wojskowi – czytamy w czasopiśmie “Foreign Policy” powołującym się na własne źródła.

Jak podkreśla periodyk, prokurator trybunału Fatou Bensouda zainicjuje dochodzenie przez najbliższe kilka tygodni, czyli najprawdopodobniej po wyborach w USA 8 listopada i przed końcem roku bieżącego. Według danych czasopisma, przedstawiciele amerykańskich władz niedawno złożyli wizytę w Hadze, aby omówić kwestię prawdopodobnego śledztwa i wyrazić w związku z nim niepokój.

Poinformowano, że śledczy wielokrotnie zwracali uwagę na nieodpowiednie traktowanie przez amerykańskich wojskowych zatrzymanych w Afganistanie osób w latach 2003-2005 — to, w związku z czym amerykańskie władze nie podjęły należytych działań. W raporcie MTK za ubiegły rok podkreślono, że „przestępstwa były popełniane prawdopodobnie ze szczególnym okrucieństwem i w pewnym stopniu z podeptaniem godności ludzkiej ofiar”.

Według czasopisma Bensouda może także przeprowadzić śledztwo w sprawie nalotu amerykańskich wojskowych na obiekt organizacji „Lekarze bez granic” w mieście Kunduz, w którym zginęło kilkadziesiąt osób. O nalocie poinformowano na początku października 2015 roku.

Nawet jeśli śledztwo zostanie wszczęte, nie wiadomo, czy prokurator postawi kiedykolwiek Amerykanom zarzuty. „Do tego potrzebnych jest o wiele więcej dowodów niż te, którymi dysponuje obecnie prokuratura” — pisze “Foreign Policy”. MTK podczas wstępnych dochodzeń zazwyczaj nie przesłuchuje świadków, nie zbiera ich świadectw i nie prowadzi ekspertyzy sądowej.

Stosunki między MTK i Waszyngtonem nie były najlepsze podczas pierwszej kadencji George’a Busha, jednak w ciągu kilku ostatnich lat znacznie się poprawiły. Tym niemniej USA nie zostały członkiem MTK, w związku z czym amerykańscy obywatele nie są objęci jurysdykcją tego organu.

USA wprowadziły wojska do Afganistanu w 2001 roku w celu obalenia reżimu ugrupowania Taliban oraz walki z terrorystami z Al Kaidy, którzy ukrywali się w kraju. Początkowo planowano, że wojska zostaną całkowicie wycofane w 2014 roku, jednak Kabul poprosił o zostawienie części kontyngentu do pomocy miejscowym siłom bezpieczeństwa.

Zdjęcie: The U.S. Army (CC BY 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o