MSZ Polski kontra Netflix

Opublikowano: 11.11.2019 | Kategorie: Historia, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1273

Polskie MSZ zaapelowało do twórców nowego serialu dokumentalnego na Netflixie: mapa obozów śmierci pokazana w zapowiedzi odnosi się do obecnych granic Polski.

Nowy serial Netflixa „Iwan Groźny z Treblinki” to historia ukraińskiego zbrodniarza Iwana Demianiuka, kolaborującego z nazistami, skazanego w latach 80. na karę śmierci. Zarzuca się mu to, że jako jeniec zgłosił się na ochotnika do obsługi komór gazowych w obozach koncentracyjnych, m.in. w Sobiborze i Treblince. Współwięźniowie nazywali go Iwanem Groźnym, bo miał słynąć z sadystycznych zamiłowań.

Polskie MSZ zainteresowało się serialem po tym, jak w zapowiedzi wyemitowano mapę ilustrującą rozmieszczenie obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Problem polega na tym, że pokazana mapa to aktualne oznaczenie granic Polski. „Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic” – zaznacza resort, przypominając, że w czasach wydarzeń zaprezentowanych w filmie kraj był okupowany, a obozy należały do nazistowskich Niemiec. „Dbajmy o prawdę historyczną” – apeluje MSZ.

Sprawę komentują też działacze partii Jarosława Gowina, domagając się zaprzestania emisji serialu do czasu wniesienia przez autorów stosownych korekt. „W związku z emisją serialu “Iwan Groźny z Treblinki” na platformie Netflix stanowczo sprzeciwiamy się przedstawianiu zmanipulowanego obrazu rzeczywistości II wojny światowej, niezgodnie z faktami i wiedzą historyczną” – głosi oświadczenie członków Porozumienia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 11.11.2019 13:05

    I tak kroczek za kroczkiem…

  2. net 11.11.2019 14:02

    Zamiast wydawać miliony złotych na małpki i loty samolotami, powinni zatrudnić bardzo dobre kancelarie prawne i żądać wysokich odszkodowań. Po kilku wygranych i nagłośnionych w świecie sprawach, pismaki douczyłyby się historii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.