MSW bierze się za zbiórki publiczne

Opublikowano: 28.02.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 484

Organizacje pozarządowe niepokoją się o szykowane zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych. Przewidują one, że minister spraw wewnętrznych będzie mógł w dowolnym momencie przerwać zrzutkę, a w określonej sytuacji także przekazać już zgromadzone środki na wybrany przez siebie cel.

Projekt nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych pojawił się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W porównaniu z aktualnie obowiązującą ustawą wprowadza dodatkową okoliczność umożliwiającą ministrowi odmowę rejestracji zbiórki. Obecnie szef resortu spraw wewnętrznych może wydać negatywną dla organizatorów decyzję, jeśli cel zbiórki jest niezgodny z prawem lub wykracza poza sferę zadań publicznych albo gdy organizacja nie złożyła sprawozdania z poprzedniej zbiórki publicznej. Po nowelizacji będzie mógł zablokować także zrzutkę, którą uzna za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego lub naruszającą ważny interes publiczny.

Jeśli minister tak właśnie oceni zbiórkę, organizatorzy dostaną trzy dni na zmianę celu, na który chcą wydać pieniądze. W przeciwnym razie znowu minister zdecyduje, na co pójdą już zgromadzone środki. W teorii propozycje zmian pojawiły się po to, by zapobiec zrzutkom takim, jak organizowana przez niesławną „Dumę i Nowoczesność” – neofaszyści zamierzali wesprzeć swojego ideowego pobratymca Janusza Walusia, odsiadującego w RPA karę za morderstwo.

Organizacje pozarządowe uważają, że obecna ustawa o zbiórkach publicznych jest w porządku, a wprowadzone zmiany wyglądają bardzo ryzykownie. “Sformułowania o interesie publicznym czy zasadach współżycia społecznego nie są zdefiniowane na gruncie polskiego prawodawstwa, a tym samym można je uznaniowo i arbitralnie interpretować” – ostrzega Magdalena Pękacka, dyrektorka Forum Darczyńców Polskich. Nie trzeba tłumaczyć, że gdy obecne władze zabiorą się za uznaniowe interpretowanie czegokolwiek, to skorzysta na tym tylko określona opcja polityczna. Przeciwko „poprawkom” są również Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Nawet prawicowe organizacje pozarządowe nie są zachwycone. Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, która je zrzesza, wydała oświadczenie, w którym pisze, że „obecny stan prawny umożliwia rzetelną kontrolę zgłoszeń bez negatywnego wpływu na szybkość i sprawność procedury”.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że głównym celem ataku jest WOŚP.
Dzięki takiemu bublowi prawnemu PiSminister będzie mógł zablokować zbiórkę a pieniądze przekazać np. LuxVeritas (żeby ugłaskać Rydzyka).

Przykładowe uzasadnienie decyzji o przepadku środków WOŚP:
– Naruszenie zasad współżycia – któraś tam z kolei zbiórka WOŚP jest organizowana w terminie 3 TRADYCYJNEJ zbiórki Wojskowego Caritas-u;
– Wykorzystywanie nieletnich;
– Brak określonego celu zbiórki – nie są podane numery seryjne sprzętu;
– Naruszanie zakazu handlu w niedziele – sprzedaż “serduszek”;
– Brak interesu publicznego w pokazywaniu barków w Służbie Zdrowia;

Czyli wreszcie będzie można zlikwidować całą niepokorną Owsiakową działalność.

Youpidou
Użytkownik
Youpidou

@ZIWK
Więcej osób ,,pomogło” WOŚP niż pomogło dzieciom w domu dziecka, osobom z pobliskich bloków, którzy faktycznie jej potrzebują, czy nawet kupując karmę dla zwierząt w lokalnym schronisku.

Każda fundacja przebiega tak samo – dla mnie działa jak bank. Potrzebują ludzi do zarządzania i ,,wydawania” nieswoich powierzonych pieniędzy. Dziecko/zwierzę znajdujące się 400 km+, którego prawdopodobnie nigdy nie zobaczyć od tego w twoim mieście które mogłeś odwiedzić i pomóc.

Aida
Użytkownik

@Youpidou

Gdyby to nie była fundacja to nie zbieraliby takich kwot, zaufanie społeczne też byłoby mniejsze. Każda fundacja działa tak samo i każda ma jakiś procent na swoje utrzymanie. Nie jest to żadne nowe odkrycie.
Z tymi dziećmi “które mogłeś odwiedzić i pomóc” to jest tak, że przeważnie na gadaniu się kończy.

Youpidou
Użytkownik
Youpidou

@Aida

Zaufanie bierze się od aktorów/piosenkarzy i innych ludzi popierających ten ruch – w tym media to promujące.

skoro ludzie znajdują czas na wyjście na spacerek raz w roku by wrzucić do puszki parę złotych i pochwalić się tym czego się dokonało to mogą znaleźć na pomoc w swoim mieście dzieciom/zwierzętom.

Cami
Użytkownik
Cami

Dla mnie WOŚP to ewenement w skali Europy/świata – dla jednych powód do chełpienia, a dla innych wręcz przeciwnie :(
Czy jesteśmy tacy wyjątkowi czy tacy głupi w owej skali skoro nikt inny nigdzie indziej na to nie wpadł?
Czy jednak cały świat jest tak głupi że na to nie wpadł, czy my tak głupi że się daliśmy w to wciągnąć :(
Niestety, ale patrząc obiektywnie to raczej to drugie :(
Po raz kolejny łąpówkarsko-korupcyjne rządy wykorzystały nas pod jakże ckliwym pretekstem, żeby “dobrowolnie” wyciągać od nas kolejny podatek, tym razem na wyposażenie państwowej służby zdrowia, która dziwnym trafem w skali świata nie potrafi się sama wyposażyć – w końcu jak są frajerzy którzy to zrobią to można siano na to przeznaczone (jak w każdym innym kraju) wyprowadzić na lewo :(
DLa mnie to raczej wstyd jaki ten naród jest głupi i naiwny, ale czego się spodziewać skoro inteligencję wycieli nam m.in. w Katyniu :(

Aida
Użytkownik

@ Cami
Owsiak to taki bezpiecznik systemu, najpierw za PRLu a później w wolnej Polsce.