Można mówić, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców

Katowicka prokuratura uznała, że Jan T. Gross nie znieważył narodu polskiego wyrażając opinię, że Polacy – będąc „słusznie dumni z oporu swojego społeczeństwa wobec nazistów” – „podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

Informacje o umorzeniu postępowania przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Jak podała, w toku śledztwa zgromadzono szereg ekspertyz i informacji z Głównej i Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także opinie biegłych.

„Wynika z nich, że nie ma jednoznacznych i przekonywujących danych dotyczących liczby osób narodowości niemieckiej i żydowskiej, które poniosły śmierć wskutek działań Polaków podczas II wojny światowej. Kwestia oszacowania liczby ofiar pozostaje wciąż w sferze badań historyków i do dziś rodzi wiele kontrowersji i polemik o charakterze naukowym” – wskazała prokurator Zawada-Dybek.

Zgodnie z komunikatem prokuratury, „powołany przez prokuraturę biegły historyk dr Piotr Gontarczyk, wskazał w wydanej ekspertyzie, że nie istnieją wiarygodne badania naukowe, które potwierdzałyby, iż Polacy zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców. Według Gontarczyka nie ma jednocześnie możliwości jednoznacznego wykazania, że taka opinia jest nieprawdziwa, a „świat nauki oraz polska i międzynarodowa opinia publiczna w oczywisty sposób uzna ją za mieszczącą się w granicach debaty naukowej”. Rzecznik dodała, że zadaniem prokuratury nie jest rozstrzyganie sporów o charakterze historycznym.

Przypomnijmy, postępowanie w sprawie Jana T. Grossa o znieważenie narodu polskiego toczyło się od 2015 roku. Sprawa dotyczyła skandalicznej wypowiedzi Grossa dla niemieckich mediów, który stwierdził, że Polacy w czasie II wojny światowej zabili więcej Żydów niż Niemców. Oskarżenia padły w kontekście zarzutów o brak solidarności w związku z falą uchodźców i imigrantów, docierających do Europy.

Szczególne kontrowersje wzbudziły słowa: „Polacy słusznie byli dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”.

Źródło: pl.SputnikNews.com