Można mówić, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców

Opublikowano: 27.11.2019 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2163

Katowicka prokuratura uznała, że Jan T. Gross nie znieważył narodu polskiego wyrażając opinię, że Polacy – będąc „słusznie dumni z oporu swojego społeczeństwa wobec nazistów” – „podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

Informacje o umorzeniu postępowania przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Jak podała, w toku śledztwa zgromadzono szereg ekspertyz i informacji z Głównej i Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także opinie biegłych.

„Wynika z nich, że nie ma jednoznacznych i przekonywujących danych dotyczących liczby osób narodowości niemieckiej i żydowskiej, które poniosły śmierć wskutek działań Polaków podczas II wojny światowej. Kwestia oszacowania liczby ofiar pozostaje wciąż w sferze badań historyków i do dziś rodzi wiele kontrowersji i polemik o charakterze naukowym” – wskazała prokurator Zawada-Dybek.

Zgodnie z komunikatem prokuratury, „powołany przez prokuraturę biegły historyk dr Piotr Gontarczyk, wskazał w wydanej ekspertyzie, że nie istnieją wiarygodne badania naukowe, które potwierdzałyby, iż Polacy zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców. Według Gontarczyka nie ma jednocześnie możliwości jednoznacznego wykazania, że taka opinia jest nieprawdziwa, a „świat nauki oraz polska i międzynarodowa opinia publiczna w oczywisty sposób uzna ją za mieszczącą się w granicach debaty naukowej”. Rzecznik dodała, że zadaniem prokuratury nie jest rozstrzyganie sporów o charakterze historycznym.

Przypomnijmy, postępowanie w sprawie Jana T. Grossa o znieważenie narodu polskiego toczyło się od 2015 roku. Sprawa dotyczyła skandalicznej wypowiedzi Grossa dla niemieckich mediów, który stwierdził, że Polacy w czasie II wojny światowej zabili więcej Żydów niż Niemców. Oskarżenia padły w kontekście zarzutów o brak solidarności w związku z falą uchodźców i imigrantów, docierających do Europy.

Szczególne kontrowersje wzbudziły słowa: „Polacy słusznie byli dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 5 , średnia ocena wartości wpisu: 2,60 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Foxi 28.11.2019 09:00

    Znamienne jest to że o takich sprawach pisze Sputnik. Ob żyd liwe media głównego nurtu milczą w temacie.

  2. trewor23 28.11.2019 09:06

    Trzeba zadać temu polakożercy pytanie następujące: To ile Polacy zabili Niemców a ile Żydów? To proste pytanie, na które on zna odpowiedź. Nawet nie przypuszczam teoretycznie, że sąd mógł zadać takie proste pytanie. Które by zdemaskowało jest kłamstwo. Kolejne z bardzo długiej listy. Jak odpowie będzie się można do tego odnieść, jak nie odpowie to się przyzna do swego kłamstwa

  3. Cosmo 28.11.2019 16:48

    Z Partią interesu Syjonistycznego u władzy nie ma co liczyć na elementarną sprawiedliwość.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.