Możliwe, że Polacy stworzyli lek na włóknienie płuc

Opublikowano: 02.07.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1062

Substancja opracowana przez polską firmę biotechnologiczną może stać się lekiem na włóknienie płuc. Działanie przeciwzapalne i hamujące włóknienie płuc cząsteczki 1-MNA zostało potwierdzone w badaniach przedklinicznych.

W informacji prasowej przesłanej PAP polska grupa biotechnologiczna Pharmena poinformowała, że cząsteczka 1-MNA jest kandydatem na lek w terapii leczenia pacjentów z COVID-19. Uzyskane dotychczas wyniki z badań wskazują na wysoki potencjał terapeutyczny i możliwość zmniejszania ryzyka ciężkiego przebiegu choroby u pacjentów zakażonych koronawirusem.

Innowacyjna, chroniona patentem cząsteczka, podawana w dawce 50mg/kg, zredukowała zwłóknienia płuc aż o 28 proc. w porównaniu do placebo. Jednocześnie potwierdzono, że działa ona efektywniej niż dwa leki referencyjne obecnie stosowane w leczeniu włóknienia płuc, tj. nintedanib (17 proc. redukcji) oraz fluticasone (14 proc. redukcji).

Badanie zostało przeprowadzone w prestiżowym amerykańskim ośrodku badawczym Covance Inc. typu CRO (Contract Research Organisation). Podmiot ten specjalizuje się w organizacji procesu badań leków tzw. CRO. Covance Inc. świadczący usługi niekliniczne, przedkliniczne, kliniczne i komercjalizacyjne dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego.

Jego celem było ustalenie efektywnej dawki 1-MNA w leczeniu zwłóknienia płuc oraz infekcji wirusowych, w szczególności w leczeniu infekcji, które skutkują rozwojem zapalenia dróg oddechowych (jak COVID-19, grypa, zapalenie płuc czy oskrzeli), a także chorób alergicznych (m.in. astmy).

„Pozytywne wyniki przeprowadzonych badań przedklinicznych dają możliwość dalszej komercjalizacji 1-MNA jako kandydata na lek przeciwzapalny i przeciwzwłóknieniowy. Pozytywne wyniki zakończonego badania otwierają nam nowe możliwości. Nasze działania skupiamy teraz na zaprezentowaniu uzyskanych wyników przemysłowi farmaceutycznemu” – skomentował cytowany w informacji prasowej Konrad Palka, Prezes Zarządu Pharmena S.A.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,29 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o