Mózgi po pandemii starzeją się niezwykle szybko

Opublikowano: 06.12.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2956

Mózgi nastolatków, którzy przeżyli pandemię koronawirusa, wykazują oznaki przedwczesnego starzenia się, stwierdzili naukowcy po porównaniu skanów MRI amerykańskich nastolatków przed i po pandemii.

Po dopasowaniu danych zespół odkrył, że fizyczne zmiany w mózgu, które zachodzą w okresie dojrzewania – takie jak ścieńczenie kory mózgowej oraz wzrost hipokampa i ciała migdałowatego – były większe w grupie mierzonej po lockdownach niż w grupie badanej przed pandemią, co sugeruje, że procesy te uległy przyspieszeniu. Tak jakby, ich mózgi starzały się szybciej.

„Różnica w wieku mózgu wynosiła około trzech lat – nie spodziewaliśmy się tak dużego wzrostu, biorąc pod uwagę, że blokada trwała krócej niż rok” – powiedział Ian Gottlieb, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda i pierwszy autor badania. „U osób starszych te zmiany w mózgu są często związane ze spadkiem funkcji poznawczych. Nie jest jeszcze jasne, co oznaczają u nastolatków”.

Sporo nastolatków jeszcze przed pandemią objawiała poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym objawy lęku, depresji itd. Dwa lata pandemicznego piekła tylko pogorszyło ten stan emocjonalny i tak rozchwianej młodzieży.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

15

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bboyprezes 06.12.2022 14:40

    No tak, najpierw tv, potem telefon, filmy, gry, mazanie palcem po ekranie, dodać jeszcze brak możliwości przebywania ze znajomymi, jeszcze wcisnąć naukę przez komputer online, odjąć czytanie książek i ruch/sport.
    Tak samo wystarczy człowieka mocno zestresować to albo wyłysieje, albo osiwieje, albo oci….

  2. pikpok 06.12.2022 16:30

    A ja bym się upierał przy nadajnikach 5G.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.