Może wzrosnąć bezrobocie wśród absolwentów

Opublikowano: 07.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 860

Jeśli w 2013 r. bezrobocie w Polsce znacznie przewyższy 13 proc. – a wszystko na to wskazuje – to wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc. – wynika z prognoz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przypomniało, że stopa rejestrowanego bezrobocia w Polsce w listopadzie 2012 r. wynosiła 12,9 proc., a poziom bezrobocia wśród młodych w trzecim kwartale br. był dwukrotnie wyższy i wyniósł 25,8 proc.

“Analizując dane historyczne możemy stwierdzić, że jeśli w 2013 roku bezrobocie w Polsce będzie znacznie wyższe niż 13 proc., a wszystko na to wskazuje, to bezrobocie wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc., gdyż ta grupa społeczna wykazuje szczególną wrażliwość na zmiany gospodarcze” – powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami Piotr Palikowski.

Trudności w znalezieniu pracy przez absolwentów będą – w jego ocenie – wynikać z niekorzystnych uwarunkowań gospodarczych, np. niskiego wzrostu PKB i nakładów inwestycyjnych czy globalnej dekoniunktury, ale także niedostosowania kompetencji młodych do wymagań rynku pracy. “Złe nastroje gospodarcze oraz niedopasowanie podaży do popytu na polskim rynku pracy powodują, iż firmy wolą zatrudniać specjalistów z doświadczeniem niż absolwentów” – dodał Palikowski. Zauważył, że ten problem narasta od połowy poprzedniej dekady.

Jak poinformowało Stowarzyszenie, specyfika polskiego rynku pracy młodych polega na ich opóźnionym wejściu w życie zawodowe. Wynika to m.in. z tego, że młodzi Polacy chętnie studiują. Efekt jest taki, że pokolenie w wieku 25–34 należy do najlepiej wykształconych w Europie. Jednak wskaźnik zatrudnienia w tej kategorii wiekowej wynosi 75,3 proc. i od lat 2008–2009 spada – wskazują specjaliści.

Stowarzyszenie wskazało, że problem zatrudnienia młodych jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej. W Grecji czy Hiszpanii bezrobocie wśród młodych przekracza 50 proc. “Unijni urzędnicy dostrzegają problem i jego skalę, stąd inicjatywy, jakie podejmują, np. rekomendacje dotyczące Pakietu na rzecz Zatrudnienia Młodych czy EU Skills Panorama – nowy portal unijny, na którym znajdują się informacje o zapotrzebowaniu na umiejętności” – powiedział Palikowski. “Wszystkie te działania nie zatrzymają jednak rosnących wskaźników bezrobocia wśród młodych, równie ważne jest aktywne angażowanie się przedsiębiorców w edukację i politykę informacyjną co do własnych potrzeb” – dodał.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przywołało prognozy Międzynarodowej Organizacji Pracy, z których wynika, że poprawa sytuacji młodych na rynku pracy w skali ogólnoświatowej może nastąpić dopiero w 2016 roku.

PSZK skupia się m.in. na rozwoju i promocji standardów zarządzania kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. MichalR 07.01.2013 10:37

    Czy jednym z źródeł problemu może być to że szkolnictwo mimo iż uczy wszechstronnie to jednak nie uczy elastyczności?

    Znaczna część młodych ludzi sama z siebie staje się kreatywna, bazując lub nie na wiedzy wyniesionej ze szkoły. Tacy młodzi ludzie nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Niejeden mógłby in nawet zazdrościć pensji. Jednak jest multum ludzi którzy nie są w stanie stać się kreatywni, bez bodźców ukierunkowujących ich w tym kierunku. Tacy ludzie nie mają szans na samozatrudnienie lub na inne kreatywne posadki biurowe w sektorze prywatnym.

    Jednak osoby niekreatywne z natury są kształcone tak samo jak Ci kreatywni. Jest z nich tworzona nowa bezrobotna kadra kierownicza – licea ogólnokształcące. Zamiast wysyłać ich do szkół zawodowych i techników aby rozwijać z nich ludzi z fachem w ręku.

    Po raz kolejny za lek na to całe zło uważam wprowadzenie kredytów studenckich. tak aby każdy przed pójściem na studia wiedział, że zaciąga kredyt finansujący jego edukację wyższą (od 20 do 140 tysięcy złotych za 5 lat edukacji w zależności od kierunku studiów). Podejrzewam, że liczba studentów studiujących na kierunkach śmieciowych spadłaby drastycznie (europeistyka, socjologia, zarządzanie, filozofia, ect.), zapewne pociągnęłoby to za sobą również zmianę w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, bo każdy wiedziałby że liceum nie ma sensu bez studiów a na studia trzeba mieć pomysł, jeśli nie można iść bezkarnie na kierunek śmieciowy.

  2. Takie_tam 07.01.2013 12:27

    Koniecznie trzeba podnieść znowu wiek emerytalny xD

  3. Alfred Frater 07.01.2013 12:46

    Michale, straszna ta Twoja propozycja. Zaczynać życie od salda ujemnego… kto mi da kredyt na mieszkanie z niespłaconym kredytem studenckim? Liczysz na to, że 18latek będzie myślał rozsądnie? Usiądzie i policzy, przewidzi? Życiowi weterani mają z tym problemy.

  4. Hassasin 07.01.2013 13:51

    Bańka niespłaconych kredytów studenckich przewyższa już bańkę niespłaconych kredytów na nieruchomości w 2007 w USA . I jest/będzie ona przyczyną kolejnego krachu , chyba że już teraz zdaja sobie z tego sprawe i dodrukowują kolejne biliony dolarów . Nie tędy droga .
    Z innej beczki : kończy się po prostu ,,nadwyżka innowacyjności,, wynikająca z tego że nie zostały wymyślone ( lub schowane do szuflady ) przełomowe wynalazki . Maszyna parowa = skok . Elektryczność = skok, silnik spalinowy = skok .
    Znany Nam z przeszłości model swiata przestaje być kontynuowany … mamy po prostu korek ( jak na autostradzie )

  5. MichalR 07.01.2013 14:57

    jak kredyt zaciągany w kasie państwa, do którego udzielenia państwo byłoby zobligowane, nawet w przypadku niespłacenia może wywołać jakikolwiek krach? Przecież taki kredyt to tylko potencjalne dodatkowe źródło dochodu dla państwa o wstępnie w początkowej fazie wdrażania projektu pieniądze, które nie mogą wziąć się z powietrza byłyby brane z podatków. Nikt nie kazałby ludziom na zaciąganie tego kredytu bo nikt nie kazałby ludziom studiować. Wiele osób idzie na studia tylko dlatego że nie ma co ze sobą zrobić. Jeśli mieliby płacić za studiowanie to na studia by nie poszli.

    Moja narzeczona skończyła dwa kierunki europeistykę i zarządzanie. Powiedziała mi, że gdyby musiała zapłacić za nie 40000 zł z kredytu (a tyle jej studia faktycznie kosztowały) to powiedziała że wybrałaby kierunek bardziej przyszłościowy, a przy tym poświęciła jeszcze rok na poprawienie wyników maturalnych, żeby się na ten przyszłościowy kierunek w ogóle dostać.

  6. matimozg 07.01.2013 19:39
  7. religiatoPCPdlaludu 07.01.2013 22:19

    Co się pitolić. Kredyty podstawówkowe to jest to! Obowiązkowe i źródło przychodu dla państwa. Jakby jakiś premier szukał kreatywnego gnębiciela to mam jeszcze parę podobnych pomysłów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.