Moskwa rozważa zestrzelenie satelitów Elona Muska

Opublikowano: 28.10.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1207

W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej wszystkie informacje i opinie na jej temat mogą zawierać treści korzystne dla Ukrainy lub Rosji, których nie da się obiektywnie zweryfikować z powodu masowego produkowania propagandowych i fałszywych informacji wojennych przez obie strony konfliktu i ich sojuszników. Portal „Wolne Media” stara się w tych trudnych dla niezależnych mediów czasach zachować wolność słowa, zdrowy rozsądek i obiektywizm. Portal nie popiera wojny napastniczej Rosji na Ukrainie, tak samo jak wcześniej nie popierał wojen napastniczych USA.

Wysoki rangą rosyjski urzędnik rządowy wskazał, że Moskwa może zestrzelić komercyjne zachodnie satelity wykorzystywane do pomocy ukraińskiej armii. Gdyby groźba została zrealizowana, nieuchronnie wzbudziłaby obawy o spiralę eskalacji ośmiomiesięcznego konfliktu i ryzyko bezpośredniej konfrontacji Rosji z Zachodem.

Konstantin Woroncow, wysoki rangą urzędnik rosyjskiego MSZ, powiedział, że użycie zachodnich satelitów do pomocy ukraińskiemu wysiłkowi wojennemu jest „niezwykle niebezpiecznym trendem”. „Quasi-cywilna infrastruktura może być uzasadnionym celem ataku odwetowego”, powiedział Pierwszemu Komitetowi ONZ, dodając, że użycie przez Zachód takich satelitów do wspierania Ukrainy było „prowokacyjne”. „Mówimy o zaangażowaniu elementów cywilnej infrastruktury kosmicznej, w tym komercyjnej, przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników w konflikty zbrojne” — powiedział Woroncow. Nie wspomniał o żadnych konkretnych firmach satelitarnych, chociaż Elon Musk powiedział na początku tego miesiąca, że jego firma rakietowa SpaceX będzie nadal finansować swoją usługę internetową Starlink na Ukrainie, powołując się na konieczność „dobrych uczynków”.

Rosja — podobnie jak Stany Zjednoczone i Chiny — ma znaczny potencjał ofensywny w przestrzeni kosmicznej. W 2021 roku Rosja wystrzeliła pocisk antysatelitarny, aby zniszczyć jeden z własnych satelitów.

Moskwa w sierpniu oskarżyła Stany Zjednoczone o bezpośrednie zaangażowanie w wojnę po tym, jak Wadym Skibitski, zastępca szefa wywiadu wojskowego Ukrainy, powiedział brytyjskiej gazecie „Telegraph”, że Kijów używa dostarczonych przez USA wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) w oparciu o to, co nazwał doskonałymi zdjęciami satelitarnymi i informacjami w czasie rzeczywistym.

Kijów poinformował tymczasem, że Rosja kontynuuje kampanię niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przed zimą. Ukraińscy urzędnicy uważają, że kampania ma na celu złamanie ducha ludzi, pozbawiając ich podstawowych narzędzi, takich jak światło i ciepło, strategia, która ich zdaniem jest skazana na niepowodzenie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nocnym przemówieniu do narodu w środę powiedział, że odbył spotkanie z urzędnikami rządowymi w celu omówienia kryzysu energetycznego. Wezwał ludzi do ograniczenia na razie zużycia energii. „W wielu miastach i regionach Ukrainy zdarzają się przerwy w dostawie prądu i zużycie energii musi być ograniczone”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Reuters
Źródło: Goniec.net

15

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 28.10.2022 13:30

    Niszczenie infrastruktury dostarczającej energię od lat jest podstawowym działaniem o znaczeniu strategicznym. Prąd jest potrzebny do zasilania warsztatów naprawczych i fabryk broni oraz amunicji. Zwykli ludzie są ofiarami pobocznymi.
    Po raz pierwszy można było o tym usłyszeć z ust rzecznika NATO, który tłumaczył dlaczego niszczy ono takie sieci na terenie Jugosławii (obecnie Serbia).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.