Mosbacher go home!

Opublikowano: 16.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 794

Wygląda na to, że ambasador USA Georgette Mosbacher zaszła za skórę polskim politykom. Dyplomatka ostatnio zabierała głos na temat wewnętrznych spraw kraju, co wywołało wyjątkowe oburzenie m. in. byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Do grona krytyków Mosbacher dołączyła też Konfederacja.

Posłowie zwołali konferencję prasową w gmachu Sejmu. Jako pierwszy głos zabrał poseł Grzegorz Braun, który wyjaśnił, że powodem spotkania jest bierność polskich władz wobec ewidentnych naruszeń suwerenności polskiej przez wypowiedzi korpusu dyplomatycznego – zwłaszcza ostatniej aktywności ambasador Georgette Mosbacher.

Braun dodał, że Konfederacja ogłasza hasło – „Mosbacher go home”. Z kolei prezes Konfederacji Robert Winnicki wyjaśnił, że nie jest to reakcja na ostatni wybryk amerykańskiego dyplomaty, a na całokształt, ponieważ na przestrzeni lat doszło do, co najmniej 9 publicznych ingerencji, rozpoczynając od listopada 2018 roku. Zdaniem Winnickiego to ingerencje w polski porządek prawny i polityczny. Pięć interwencji dotyczyło obrony stacji TVN, która, jak powiedział Winnicki, jest kontrolowana przez kapitał amerykański.

Jak dodał prezes Konfederacji, wypowiedzi dyplomatki są sprzeczne z Konwencją Wiedeńską, dlatego nie może być zgody państwa polskiego na takie wypowiedzi.

Pani Mosbacher wielokrotnie odnosiła się w sposób krytyczny, publiczny do wypowiedzi polskich polityków, głównie zresztą do wypowiedzi polityków partii rządzącej i to nie spotkało się z żadną zdecydowaną reakcją ze strony państwa polskiego – stwierdził Winnicki.

Wymienił też kilka takich ingerencji z datami m. in. kilkukrotne interwencje w sprawie TVN; w sprawie amerykańskiej firmy farmaceutycznej GymTech; obrona Ubera przed zmianami przygotowanymi przez resort infrastruktury; krytyka zapowiedzi podatku cyfrowego, który miał dotyczyć przede wszystkim amerykańskich firm; krytyka akcji „Gazety Polskiej” o strefach wolnych od LGBT; zabranie głosu w sprawie wdrażania w Polsce technologii 5G.

Winnicki przypomniał też ostatnią ingerencję ambasador Mosbacher, która wdała się w wymianę zdań z byłym szefem MON Antonim Macierewiczem. Szef Konfederacji zacytował również fragment Konwencji Wiedeńskiej, który mówi wyraźnie, że dyplomaci nie mogą mieszać się do spraw wewnętrznych państwa, w którym przebywają, co jak powiedział Winnicki, Mosbacher łamie notorycznie. Dodał też, że Polska ma prawo powiadomić państwo wysyłające, że dana osoba jest osobą niepożądaną – persona non grata. Zdaniem Konfederacji wobec Georgette Mosbacher powinien być ten punkt zastosowany.

„Dzisiaj nadszedł czas, by powiedzieć, że pani Mosbacher powinna być persona non grata w Polsce. Nie może być tak, że w XXI wieku wobec suwerennego państwa polskiego wysłannik Stanów Zjednoczonych zachowuje się jak Mikołaj Repnin w XVIII wieku wobec królów i Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to niedopuszczalne” – z oburzeniem dodał Winnicki.

I zaapelował do rządu, żeby przestał chować głowę w piasek i zaczął działać w tej sprawie. Głos w dyskusji zabrał też przewodniczący koła poselskiego Jakub Kulesza, który zwrócił uwagę, że Konfederacja nie występuje przeciwko rządowi USA, ale ma pretensje do polskiego rządu, który pozwala, żeby Polska była traktowana jak kolonia, a Polska jest państwem suwerennym. Zdaniem Kuleszy dzieje się tak, ponieważ rząd na to pozwala, dlatego Konfederacja domaga się podjęcia odpowiednich kroków dyplomatycznych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Stanlley 16.07.2020 15:10

  No tak, teraz konfederacja udowadnia że napewno nie są tacy amerykańscy i że nas tak fantastycznie bronią! A gdzie byli jak złoża miedzi i srebra oddawali kanadyjczykom? Bo oczywiście Kanada to nie USA , taaaak napewno! Żadnego powiązania kapitałowego nie ma. A gdzie była konfederacja jak powstawała antypolska uchwała kłucąca nas z Chinami?

  https://youtu.be/DZcUSlul78s?t=307

 2. Dandi1981 16.07.2020 17:07

  Polska miala szanse w 90 roku na patryiotyczny rzad olechowsliego ale go odwlano w 24 h i tak sluzby agenturalne zaczely przejmowac caly kraj dzieki bolkowi i teraz mamy konfederacje i sld namiestnikow rosyjskich ktorym zaden amertkanin nie jest potrzebny zwlaszcza ktory reprezentuje interesy swojego kraju jej nazwisko brzmi strasznie zydowsko a powiazania z zydami to ona ma mocne jej misja jest szerzenie prawdy i holokalscie w wersji zydowskiej aby wyrwac 290 mld zl , pis jest namiestnikiem zydow i usa a po i nowoczesna, psl to namiestnicy niemcow.
  Wiec Polska jest zgubiona bo nawet jak cos nowego sie pojawia na horyzacie kofederacja czy holownia to stoja za nimi stare kikuty ktore nie pozwola zeby jaka kolwiek patriotyczna partia zarzadzana przez polakow dla polakow uzyskala chociaz 5% poparcia.
  Temu wszystkie partie sa sterowane przez 3 zaborcow a jak wychodzi cos nowego to i tak jest ich twor.

 3. ven0m 17.07.2020 10:06

  @Dandi1981: nie zgadzam się z Tobą. Stawiasz na jednej linii Konfederację z hołownią. Ten drugi to nie jest człowiek niezależny, umoczony w układy TVN itp. Stoi za nim ThinkThank amerykański, a raczej “byli” jego pracownicy. Konfederacja to partia złożona z kilku innych mniejszych “osobowości” która na swoją renomę pracowała latami. Nikt jej nie wspierał, był to ruch oddolny. Teraz na pewno jest na celowniku służb, które będą chciały wniknąć w strukury (a może już tam są) aby niszczyć od środka, niemniej to ciągle jest najbardziej prawicowa i niezależna partia w Polskim Parlamencie (nareszcie!). Nie znam nikogo kto byłby umoczony w układy pookrągłostołowe w tej partii, tak jak ma to miejsce w PIS, PO, SLD, PSL-ZSL. Nie daj sobie wmówić głupot! Słuchaj wypowiedzi i wyrabiaj własny pogląd na świat – a teksty o “ruskich onucach” pozostaw “ruskim onucom”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.