Premier zapowiedział „ochronę” odbiorców energii

Opublikowano: 28.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1659

Po poniedziałkowej naradzie Rady Ministrów szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki zapowiedział projekt ustawy o ochronie energetycznej. Osłoną będą objęte wszystkie gospodarstwa domowe nie przekraczające rocznego zużycia 2000 kWh.

„Po intensywnych pracach przyjęliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” – poinformował premier Polski (nie dodając, że osobiście odpowiada za ten kryzys – przypis WM). „Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy na wczorajszej Radzie Ministrów” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że w ramach rządowej tarczy solidarnościowej założono zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych; do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami; do 3000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. „To ochrona 17 mln gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 23 mld złotych” – stwierdził.

Premier zwrócił też uwagę na specjalny dodatek elektryczny dla tych, którzy do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną. „To ochrona 800 000 gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 1 miliarda złotych” – podkreślił Morawiecki.

Jak stwierdził szef rządu, ustawa przewiduje także zachęty do oszczędzania energii, które mają obowiązywać już od 1 października 2022 r. Jak dodał, chodzi o upust dla gospodarstw domowych, które ograniczą zużycie energii o 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii. „W obliczu europejskiego kryzysu energetycznego rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pozostawi nikogo bez pomocy. Tak jak w przypadku poprzednich tarcz – najważniejsza jest dla nas ochrona polskich rodzin. Razem przetrwamy ten trudny czas i pokażemy siłę solidarności!” – zapewnił szef polskiego rządu.

W poniedziałkowym komunikacie po posiedzeniu rządu podano, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych. Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej wprowadzony ma być jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jak wyjaśniono, o dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Tysol.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

7

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Stanlley 28.09.2022 14:04

  Łaskawca moraweicki się znalazł… najpierw podpalił ten bourdel a teraz na niego sika mówiąc że gasi…

 2. woma123 29.09.2022 00:42

  Hi

  Z racji mojego wieku przeżyłem już kartki (czy też jak kto woli bloczki) na mięso, cukier, papierosy, wódkę, a nawet na buty ! Teraz dostaję od nowych komunistycznych władz tego kraju kartki na prąd ! Bo przecież to nic innego tylko kartki! Kto tego nie widzi ten jest ślepcem, i takim już zapewne na zawsze zostanie .

  A myślałem że na stare lata będę w końcu żył w normalnym kraju . Jakże płonne okazały się moje nadzieje.

  DuDuS

 3. Piron 29.09.2022 21:10

  woma123, tak się składa że również to pamiętam, różnica polega na tym że kiedyś dotyczyło to tylko niektórych krajów sowieckiego bloku, natomiast obecnie podobne rozwiązania są wdrażane niemalże na całym świecie. Ponadto dawniej doskonale wiedziałeś (80-90% społeczeństwa) kto jest twoim wrogiem, teraz 40-60% ludzi w naszym kraju święcie wieży w medialną propagandę. Hmmmm, wychodzi na to że cała zachodnia cywilizacja cofa się w rozwoju? 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.