Morawiecki zapowiada miliony euro dla Białorusinów

Opublikowano: 24.08.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 164

Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie pięć punktów rządowego programu wsparcia dla Białorusinów. Teraz w rozmowie z tamtejszym blogerem „Nextą” zapowiedział jeszcze konkretniejszą pomoc. Według Morawieckiego do Białorusinów uczestniczących w protestach przeciwko władzy popłynie „na pewno więcej niż kilkanaście milionów euro”. Dodatkowo liczy on między innymi na zwiększenie liczby białoruskich studentów w Polsce.

„Nexta” to tak naprawdę Sciapan Puciła, publicysta i wideobloger, na co dzień współpracujący między innymi z nadawaną z Polski telewizją Biełsat, otwarcie wspierającą opozycję u naszego wschodniego sąsiada. Wywiadu postanowił mu udzielić właśnie szef polskiego rządu, stąd też nagranie z całej rozmowy zostało opublikowane w kanałach Kancelarii Premiera działających w mediach społecznościowych.

Morawiecki pochwalił Puciłę za jego działalność, ale przede wszystkim otwarcie wsparł protesty na Białorusi. Jego zdaniem za naszą wschodnią granicą „dzieje się historia”, a obecne protesty są przełomowym wydarzeniem w historii tego kraju. Z tego powodu chwalił też „pragnienie pełnej wolności i demokracji”.

Rządzący chcą w nim aktywnie uczestniczyć, stąd kolejnym tematem programu Morawieckiego i Puciły był wspomniany już pięciopunktowy program wsparcia dla Białorusinów. Przed tygodniem szef rządu zapowiedział, że będzie składać się na niego przede wszystkim pomoc dla osób wyrzucanych z uczelni, pieniądze dla „niezależnych mediów” oraz otwarcie polskiego rynku pracy dla białoruskich imigrantów.

Teraz Morawiecki starał się doprecyzować swoje pomysły. Stwierdził więc, że „ze strony polskiego społeczeństwa, państwa polskiego popłynie pomoc na pewno, przede wszystkim dla osób represjonowanych i to będzie daleko więcej niż trzy miliony euro, na pewno też więcej niż kilkanaście milionów euro”. Warto wspomnieć w tym kontekście, że finansowanie opozycji zapowiedziała już Unia Europejska, która przeznaczy na ten cel 53 mln euro.

Ponadto na przyjęcie Białorusinów mają być gotowe polskie uniwersytety. Morawiecki zapewnił, że osoby relegowane z uczelni na Białorusi, właśnie z powodu uczestnictwa w protestach, będą chętnie przyjmowane w Polsce. Szef rządu ogółem chce jednak ściągać więcej imigrantów z Białorusi, bo jego zdaniem liczba 10 tys. Białorusinów studiujących w Polsce jest wciąż zbyt mała.

Na podstawie: Rp.pl, PolsatNews.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,17 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o