Moratorium na stosowanie GMO w Peru

Opublikowano: 28.11.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 800

W Peru weszło w życie 10 letnie moratorium na import, produkcję i wykorzystanie GMO na terenie tego kraju. Naruszenie moratorium może spowodować nałożenie grzywny w wysokości 14 milionów dolarów, a zgodnie z ustawą produkty GMO mogą być przechwycone i zniszczone.

Jednak według peruwiańskich stowarzyszeń konsumenckich, ponad 70% żywności sprzedawanej w supermarketach w tym kraju zawiera GMO. Żywność genetycznie modyfikowana, oraz interesy amerykańskich korporacji takich jak Monsanto były mocno wspierane przez poprzednią administrację prezydenta Alana Garcii.

Opracowanie: Yak
Źródło: CIA


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. agama 28.11.2012 09:22

    Na szczęście żywność z opakowań nie rozmnoży się i nie zabije pszczół – tutaj samemu można zdecydować, czy chce się zjeść raka czy nie i nie wpłynie to na środowisko (pomijając fakt, że kupując takie produkty, wspomagamy śmiercionośny biznes sojowy w Argentynie). W Polsce soja modyfikowana też jest: w mięsie (zwierzęta karmione paszą GM) i słodyczach (lecytyna sojowa), co ładnie koreluje z chorowitością Polaków.

    TVN dzień dobry bardzo stwierdził, że GMO jest ok po kilku wypowiedziach osobnika, który nie miał odwagi skonfrontować swoich wierzeń na forum z przeciwnikami GMO – bo by go zakrzyczeli, co miało chyba stanowić argument za GM.

    50 POWODÓW dlaczego natychmiast należy WPROWADZIĆ ZAKAZ GMO:

    http://www.icppc.pl/antygmo/wp-content/uploads/2012/11/50powodowniedlagmo.pdf

    Różnice między naukowcami a doktrynerami:

    http://pl.wikiquote.org/wiki/Marian_Mazur

    PETYCJE PRZECIWKO GMO:

    http://www.alert-box.org/petycja/rozporzadzenie-zakazujace-gmo/

    http://www.naturalnegeny.pl/petycja/

    http://www.avaaz.org/en/petition/1_milion_podpisow_przeciwko_ustawie_dopuszczajacej_obrot_zywnoscia_GMO_w_Polsce/?pv=46

  2. agama 28.11.2012 09:35
  3. Czejna 28.11.2012 14:13

    agama
    Dziekuje za linki. Coz sa warte petycje do naszego nierzadu, to wszyscy wiemy, ale moze sped poprzez Avaaz cos dobrego przyniesie, w koncu jakies osiagniecia na tym polu juz maja.
    Pozdrawiam.

  4. religiatoPCPdlaludu 28.11.2012 18:20

    Jakoś tak ostatnio ciągnie mnie do Ameryki Południowej.

  5. belfanior 28.11.2012 19:55

    @religiatoPCPdlaludu
    No i masz racje!Coraz bardziej sie tam dzieje!
    Podsylam ciekawego linka-zreszta z WM.
    http://wolnemedia.net/polityka/kleska-dyplomatyczna-usa/
    Stary ale dobry!
    Pozdro!

  6. sabbra 28.11.2012 20:28

    Może Ameryka Południowa jest po prostu za blisko USA i rozumie, że stanowią podobne niebezpieczeństwo jak Rosja dla nas. Niestety nasz rząd i jednym i drugim by nieba przychylił za poklepanie po plecach i pewnie nie tylko.

  7. agama 28.11.2012 21:46
  8. pablitto 29.11.2012 12:52

    Podpisujcie petycje – rozsyłajcie linki po znajomych – zapomnieliście, co się działo, gdy w ten sam “cichy” sposób próbowano nam wcisnąć ACTA ???

  9. MichalR 30.11.2012 10:34

    Jestem pozytywnie zaskoczony tym że jeden z głównych eksporterów żywności modyfikowanej genetycznie na świat, wprowadził tak restrykcyjne zakazy.

    Mam nadzieję że w ślady peru pójdzie również Europa.

    Co prawda nie przeszkadza mi istnienie hodowli GMO, ale wydaje mi się że jeśli zostałby wprowadzony nakaz opisywania na opakowaniach produktów w których procesie produkcji występowało GMO, rozmiarem czcioni nie mniejszym niż największy zastosowana do tej pory na opakowaniu, to byłby już to wystarczający krok na drodze do uświadomienia konsumenta.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.