MON zamierza wprowadzić rejestr logowań do poczty e-mail

Opublikowano: 06.10.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1822

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza nałożyć nowy obowiązek na operatorów poczty elektronicznej. Mieliby oni zbierać szczegółowe dane dotyczące logowania na adresy e-mailowe. Resort kierowany przez Mariusza Błaszczaka twierdzi, że w ten sposób będzie można łatwiej walczyć z przestępcami korzystającymi z tej formy korespondencji.

„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do sporządzonej przez MON opinii do projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, przygotowywanego obecnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Wynika z niej, że resort zamierza wprowadzić daleko idącą kontrolę poczty e-mail.

Zgodnie z pomysłem MON-u, operatorzy poczty elektronicznej mieliby zbierać dokładne informacje dotyczące logowania do niej przez użytkowników. Chodzi mianowicie o dokładną datę, godzinę, adres IP oraz port przypisany użytkownikowi w trakcie połączenia.

Według gazety portale oferujące taką usługę byłyby zobowiązane do przechowywania takich informacji przez 90 dni. Oczywiście w razie zgłoszenia ze strony służb państwowych miałyby je udostępniać.

Według resortu Błaszczaka obecnie z poczty elektronicznej często korzystają przestępcy, dlatego rekomendowane przez niego zmiany są „niezbędne do sprawnego ścigania sprawców przestępstw”.

Na podstawie: Dziennik.pl
Źródło: Autonom.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

MON nie przyszło do głowy, że przestępcy natychmiast założą skrzynki e-mailowe za granicą lub na własnych serwerach? O ile już tego nie robią by zamaskować ślady.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 06.10.2022 11:24

    Dodając do tego, że jeszcze mogą używać kryptografii niesymetrycznej to pewnie to prawo wcale nie dotknie przestępców tylko normalnych ludzi. Dodatkowo koszty logowania takich danych zwiększą ceny usług internetowych dostawców.

  2. Irfy 06.10.2022 15:57

    Operatorem gmaila jest Google. Jak zamierzają go zmusić do zbierania tych danych? Ale dobrze, dużo korpo, może się zgodzić. A jeżeli ktoś nie ma maila tam, tylko w ogóle na jakimś innym serwerze, do tego używa VPN-a, przy okazji logując się za pomocą zagranicznego telefonu na kartę, używanego w ramach roamingu, to mogą takiemu osobnikowi nafiukać 😛

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.