MON komentuje wstrzymanie inwestycji Pentagonu w Polsce

Opublikowano: 08.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 682

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało oświadczenie, w którym uspokaja, że zamrożenie kilku inwestycji, które Pentagon zamierzał zrealizować w Polsce, nie wpłynie na polsko-amerykańską współpracę w zakresie obronności.

Kilka dni temu poinformowano, że Departament Obrony USA zawiesi ponad sto projektów wojskowych, aby przekierować 3,6 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Wśród wstrzymanych inwestycji są projekty w Polsce za ok. 100 mln dolarów. O 127 wstrzymanych projektach budowy obiektów wojskowych w celu przekierowania środków na budowę umocnień na granicy USA z Meksykiem poinformowały „The New York Times” i CBS, powołując się na źródła.

Wśród wstrzymanych inwestycji jest pięć projektów, które miały być zrealizowane w Polsce w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, która została uruchomiona przez USA po przyłączeniu Krymu do Rosji. Zablokowane projekty dotyczyły m in. budowy torów kolejowych i stacji, koszar, magazynów amunicji i miały byc zrealizowane do września 2020 roku. Wstrzymano także projekt budowy infrastruktury do przechowywania paliwa na lotnisku w Powidzu, który miał być gotowy do listopada 2020 roku. W sumie polskie projekty Pentagonu, które póki co odłożono na półkę, opiewają na kwotę 96,4 mln dolarów.

W związku z doniesieniami o zamrożonych inwestycjach Ministerstwo Obrony Narodowej wydało oświadczenie, w którym uspokaja, że inwestycje zostały jedynie odłożone w czasie i będą zrealizowane, tyle że z “niewielkim opóźnieniem”. „Informujemy, że zaplanowane przesunięcia w budżecie obronnym USA spowodują jedynie niewielkie opóźnienia zaplanowanych już inwestycji w infrastrukturę wojskową w naszym kraju i nie będą miały istotnego wpływu na bieżącą obecność sił zbrojnych USA w Polsce. Według przekazanych przez stronę amerykańską zapewnień mowa jest jedynie o opóźnieniach, a nie rezygnacji z inwestycji. Zmiany w budżecie Pentagonu nie wpłyną na realizację porozumienia dotyczącego zwiększania liczebności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce” – głosi komunikat MON.

Resort obrony zapewnia, że deklaracja podpisana 12 czerwca przez prezydentów Dudę i Trumpa będzie nadal zrealizowana, ponieważ jest priorytetem dla obu stron. W komunikacie poinformowano także, realizacja postanowień o silniejszej współpracy wojskowej przebiega sprawnie i zgodnie z prawem, przygotowywana jest także „kolejna deklaracja mająca na celu wzmocnienie współpracy i realizację postanowień zawartych dokumencie podpisanym w czerwcu przez prezydentów”.

Polska zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozmieszczenie na swoim terytorium stałej amerykańskiej bazy wojskowej, Warszawa jest gotowa wydać na ten cel około 1,5-2 mld dolarów. Baza miałaby powstać na zasadzie umowy dwustronnej, a nie w ramach NATO. Prezydent Andrzej Duda zaproponował także nazwę – „Fort Trump”. Obecnie na terytorium Polski stacjonuje ok. 4,5 tys. wojskowych USA – w składzie amerykańskiej brygady pancernej i wielonarodowej grupy batalionowej.

Podczas czerwcowej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie Polska i USA podpisały deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej. W deklaracji jest zapowiedź utworzenia w Polsce: Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej, infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

W dokumencie na stronie Kancelarii Prezydenta RP poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększenie swojej aktualnej obecności wojskowej w Polsce, która wynosi około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania.

Poza kwestią rozmieszczenia dodatkowych oddziałów amerykańskich żołnierzy na terenie Polski, rząd prowadzi intensywne rozmowy z USA na temat zakupu sprzętu wojskowego. Mowa przede wszystkim o zakupie amerykańskich myśliwców F-35.

O tym, że że Polska zamierza kupić amerykańskie myśliwce F-35 poinformowano na początku kwietnia tego roku. Amerykańskie myśliwce piątej generacji mogą trafić do Polski już w 2024 roku, mimo że wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że amerykańskie myśliwce F-35 są wyjątkowo drogie – koszt samolotu F-35 wynosi ok. 100 mln dolarów. Oprócz wysokiej ceny eksperci zwracają również uwagę na wady konstrukcyjne maszyny, np. w F-35 bomby są umieszczane na zewnętrznych podwieszeniach, a z tego powodu traci niska wykrywalność.

Tymczasem o zaletach amerykańskiego sprzętu wojskowego mówił niedawno prezydent Andrzej Duda. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z wiceprezydentem USA Mike’em Pencem prezydent Andrzej Duda zachwalał amerykański sprzęt wojskowych i mówił m in. o perspektywach zakupu amerykańskiego sprzętu dla polskiej armii. „Mówiliśmy też o obronności, o zwiększeniu wydatków, o zakupie nowych śmigłowców. Mamy nadzieję, że w tych przetargach wezmą udział firmy amerykańskie, z pewnością są w światowej czołówce, a ich sprzęt jest doskonały” – mówił Andrzej Duda podczas konferencji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. lboo 08.09.2019 12:31

    “Departament Obrony USA zawiesi ponad sto projektów wojskowych, aby przekierować 3,6 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem”

    Nic się nie stało, przecież możemy ze swoich zapłacić 🙂

  2. JaceK 09.09.2019 08:18

    Ufam, że to podlizywanie się USA skończy się jak onegdaj podlizywanie ZSRR. Pozostaje jeszcze jedn kierunek podlizu. Ale ten chyba będzie trudniejszy do zakończenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.