Model twarzy na bazie ludzkiego DNA?

Opublikowano: 03.02.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1280

Corsight AI, spółka zależna izraelskiej firmy Cortica zajmującej się sztuczną inteligencją, twierdzi, że może stworzyć model twarzy każdego człowieka korzystając tylko z jego DNA. Kierownictwo spółki zależnej przedstawiło produkt „DNA to Face” podczas grudniowej prezentacji. Jak donosi „MIT Tech”, przedstawiciele firmy utrzymują, że ich technologia może stworzyć „fizyczny profil poprzez analizę materiału genetycznego zebranego w próbce DNA”.

Przedstawiciele Corsight odmówili komentarza w tej sprawie. Doniesienia medialne i materiały marketingowe sugerują jednak, że firma dąży do udostępnienia tej technologii organom ścigania. Dodatkowy niepokój powinien wywołać fakt, że członkami rady doradczej firmy są były dyrektor CIA i były zastępca dyrektora FBI.

Trudno więc nie domyślić się, że jeśli wynaleziono taką technikę, to posłużyły ona za kolejne narzędzie do inwigilacji społeczeństwa. Być może obawy są przedwczesne, ponieważ eksperci wątpią, czy taka technologia już istnieje. Chociaż DNA jest wykorzystywane przez organy ścigania do identyfikacji przestępców, zwykle chodzi o dopasowanie wzorców, a nie rekonstrukcję twarzy przy użyciu próbek z miejsca zbrodni. Corsight prawdopodobnie znacznie wyolbrzymia możliwości swojej technologii.

Zamysł użycia twarzy stworzonej w oparciu o DNA w tandemie z technologią rozpoznawania twarzy brzmi jak święty grall organów ścigania. Sęk w tym, że obydwie te technologie są jeszcze w powijakach. Nauka, która byłaby potrzebna do obsługi takiego systemu, jeszcze nie istnieje, a być może nie powinna w ogóle powstawać. Produkt tego typu dodatkowo zaostrzyłby problemy z prywatnością, które już powoduje technologia rozpoznawania twarzy.

Corsight był krytykowany w przeszłości za wyolbrzymianie możliwości i dokładności swojego systemu rozpoznawania twarzy, który nazywa „najbardziej etycznym systemem rozpoznawania twarzy w bardzo trudnych warunkach”. W demonstracji technologii dla IPVM z listopada ubiegłego roku, dyrektor generalny Corsight powiedział, że system rozpoznawania twarzy tej firmy może „zidentyfikować nawet kogoś z maską na twarzy”. Uzyskana dokładność, wynosiła jednak tylko 65%.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: TechnologyReview.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.