Mocny głos Parlamentu Europejskiego ws. ITU

Opublikowano: 23.11.2012 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 494

Za dwa tygodnie rozpocznie się w Dubaju Światowa Konferencja Telekomunikacyjna (WCIT). Państwa członkowskie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) będą dyskutować m.in. o modelu globalnego zarządzania Internetem. Organizacje społeczne, w tym Fundacji Panoptykon, oceniają, że szczyt w Dubaju może przynieść rozwiązania, zagrażające prawom człowieka i otwartemu charakterowi Internetu. Teraz głos w sprawie ITU zabrał Parlament Europejski. Nasi reprezentanci w Brukseli powiedzieli dokładnie to, czego oczekiwali obywatele.

Podczas dzisiejszego głosowania eurodeputowani przyjęli rezolucję, w której zaapelowali do Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej, żeby w toku negocjowania Międzynarodowych Przepisów Telekomunikacyjnych (ITR) dążyły do zachowania wartości podstawowych dla Internetu, który pełni dziś funkcję przestrzeni publicznej. Parlamentarzyści zwrócili uwagę na potrzebę ochrony praw człowieka i podstawowych wolności (w szczególności wolności wypowiedzi) w sieci. Europosłowie odnieśli się również, do problemu globalnego zarządzania Internetem. Uznali, że ani ITU ani żadna inna pojedyncza i scentralizowana organizacja międzynarodowa nie powinna zajmować tą kwestią. Eurodeputowani wyrazili także zdecydowany sprzeciw wobec rozszerzenia zakresu przedmiotowego ITR oraz mandatu samego ITU o Internet. Parlamentarzyści skierowali swój apel nie tylko do instytucji europejskich, ale również do krajów członkowskich Unii. W ocenie Parlamentu, państwa powinny zapobiec wprowadzeniu wszelkich niekorzystnych zmianom do ITR, które mogłyby zaszkodzić otwartemu charakterowi sieci oraz wpłynęłyby negatywnie na obecną strukturę zarządczą Internetu, w której uczestniczą obok siebie rządy, biznes oraz organizacje społeczne.

Sama rezolucja Parlamentu Europejskiego jest w wielu punktach zbieżna z tym, czego publicznie domagają się organizacje społeczne. Jeszcze przed debatą dotyczącą rewizji Międzynarodowych Przepisów Telekomunikacyjnych przedstawiliśmy eurodeputowanym naszą opinię, apelując o mocną i jednoznaczną rezolucję. Teraz mamy nadzieję, że stanowisko Parlamentu Europejskiego wpłynie nie tylko na działania Rady UE i Komisji Europejskiej, ale także poszczególnych państw członkowskich. W tym miejscu warto przypomnieć perypetie związane z kształtowaniem stanowiska polskiego rządu w sprawie rewizji ITR. Nasze władze dwukrotnie zmieniały swoje zdanie dotyczące kluczowej kwestii, jaką jest rozszerzenie zakresu przedmiotowego ITR o zagadnienia związane z Internetem. Ostatecznie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, podobnie jak dziś europarlamentarzyści, sprzeciwiło się oddaniu jakichkolwiek kompetencji w zakresie zarządzania siecią w ręce ITU.

Nadal jednak nie wiadomo, w jakiej formie Unia Europejska będzie reprezentowana na szczycie w Dubaju. Toczy się spór kompetencyjny między Komisją i Radą dotyczący negocjowania traktatu ITR oraz samego udziału w międzynarodowym szczycie telekomunikacyjnym. Pomimo, że Komisja posiada wyłączne kompetencje w tej materii, pełnoprawnymi członkami ITU są tylko poszczególne państwa, a nie sama Unia. W związku z tym najprawdopodobniej rola przedstawicieli KE będzie w Dubaju mocno ograniczona, a kraje członkowskie będą mówiły własnym głosem.

Autorzy: Jędrzej Niklas, Katarzyna Szymielewicz
Źródło: Fundacja Panoptykon


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. SkyWei 23.11.2012 14:32

    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co z tego? To już chyba drugi albo nawet trzeci artykuł na WM o tym z których się dowiadujemy tego samego. Czyli jakiś bezsensownych ogólników. W jaki sposób ITU miałaby ograniczyć wolność słowa w sieci? Serio jak zarządzanie domenami i routingiem ma na to wpływać. I co jest niby złego w daniu takiej możliwości podmiotowi międzynarodowemu z dużym doświadczeniem zamiast ICANN który de facto jest zarządzany według widzi mi się amerykanów? Ja wiem, że powiedzie iż brak transparentności etc… Ale lepsze to niż nic. Jakoś pomysłu o powołaniu nowej instytucji nie słyszałem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.