Mocne ograniczenie płatności gotówkowych między firmami

Opublikowano: 09.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1754

Jak się okazuje, rządowy program „Polski Ład”, oprócz szeregu rozwiązań, o których głośno mówią rządzący, zawiera też m.in. ograniczenie stosowania gotówki. Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie płatności pomiędzy firmami staną się bezgotówkowe.

Nowe przepisy sprawią, że gotówka przestanie być formą płatności dostępną dla przedsiębiorców, przynajmniej w części transakcji. Wraz z początkiem przyszłego roku wejdą w życie przepisy, wedle których dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą musi następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca lub kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 8 tys. zł.

Przepisy sprecyzowały również postępowanie w przypadku transakcji walutowych. Wówczas kwoty przelewów będą przeliczane według średniego kursu walut obcych Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego je poprzedzającego.

„Ustawodawca mocno więc ogranicza przedsiębiorcom obrót gotówkowy. Co istotne, czyni to bez szczególnych wymogów prawa unijnego, które milczy na temat tych limitów” – zauważa Michał Kosiarski, radca prawny.

Zdaniem rządzących zmiany, ograniczające użycie gotówki, mają służyć uszczelnieniu systemu fiskalnego. Trzeba bowiem zauważyć, że w przypadku transakcji cyfrowych bankom czy rządom łatwiej prześledzić ich dokonywanie. W przypadku rządu demokratycznego może to służyć przede wszystkim walce z tzw. szarą strefą. Natomiast, jeśli takie możliwości uzyskają rządy np. autorytarne czy totalitarne, transakcje cyfrowe mogą być ważną przesłanką pomagającą wytypować niewygodne dla władzy osoby, które miałyby paść ofiarą prześladowań. Znacznie łatwiej też odciąć niewygodną dla władz osobę od środków na koncie bankowym, niż zarekwirować gotówkę.

Zmiany w polskich przepisach skrytykowała już Konfederacja. Współtworząca ją Partia KORWiN poświęciła temu tematowi stosowny wpis.

Na podstawie: Prawo.pl, Nczas.com, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Polityka gotowanej żaby i małych kroczków. Za jakiś czas całkowicie zakażą transakcji gotówkowych dla firm, będą obniżać – mimo rosnącej inflacji – limity transakcji gotówkowych dla osób fizycznych, aż całkowicie ją wyeliminują i pieniądz fizyczny zniknie. A potem, gdy jakiś obywatel podskoczy władzy, zablokują mu konto – oficjalnie lub „niechcący” wystąpi błąd techniczny. Gotówka daje wolność – bo człowiek może kupować towary bez wiedzy władzy. Świat bez gotówki oznacza pełną kontrolę zakupów obywateli i pozyskanie przez władze danych o ich preferencjach zakupowych, które będą wykorzystywane przeciwko obywatelom. A teraz wyobraźcie sobie co się stanie, jeśli dojdzie do wielkiej awarii dostaw prądu (np. z powodu wojny) – niczego nie kupicie, bo nie będziecie mieli gotówki.

23

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BANDZIORkaq 09.05.2022 22:33

    Zróbmy im wszystkim po złości, przejdźmy na handel wymienny, wypłaty w naturze, to dopiero będzie prawdziwa wolność, bez zaplecza bankowego, bez nabijania banksterskich portfeli własnym kosztem, bez totalnie żadnego pośrednictwa. Zrezygnujmy ze zbytków w postaci smartfonów, telewizorów, i wszystkiego co uzależnia nas od technokracji, będziemy wolni jak nigdy. Zniewolenie i inwigilacja to cena za konformizm, za te wszystkie fajne gadżety , które to nie są nam do życia potrzebne,no sorry , taki właśnie handel wymienny, a my byśmy chcieli zjeść ciastko i mieć ciastko. Rezygnujemy z wolności na swoją własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.