Mobilna Platforma Kryminalistyczna

Opublikowano: 07.06.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1393

Szybkie uzyskiwanie profilu DNA, ujawnianie śladów daktyloskopijnych, rekonstrukcja zdarzenia na podstawie śladów użycia broni palnej, a także przeprowadzenie analizy nagrań z monitoringu i uzyskanie danych z telefonów komórkowych, umożliwia mobilna platforma kryminalistyczna stworzona przez konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Warszawska.

Platforma ma postać 6-metrowego, rozkładanego kontenera, wyposażonego w urządzenia, które pozwalają ekspertom i technikom kryminalistyki prowadzić oględziny kryminalistycznych na miejscu zdarzenia. Posiada autonomiczny system zasilania i może funkcjonować w różnych warunkach terenowych oraz atmosferycznych. Jest przystosowana do poruszania się po rozmaitych podłożach, pokonywania wzniesień, nierówności, schodów itp.

Jedna osoba może przygotować platformę do pracy w ciągu 15 min.; przy obsadzie kilkuosobowej dzieje się to znacznie szybciej.

Do głównych zadań mobilnej platformy kryminalistycznej (MPK) należy ujawnianie i zabezpieczanie śladów z miejsc zdarzeń terrorystycznych lub miejsc katastrof, prowadzenie podstawowych badań zgromadzonych materiałów oraz wsparcie grup oględzinowych w zakresie dokumentowania miejsca zdarzenia. Platforma wyposażona jest m.in. w dron z systemem LIDAR, urządzenia laserowo-radarowe, aparaty fotograficzne w jakości 4K. Zawiera sprzęty pozwalające na prowadzenie analiz biologicznych (w tym DNA), daktyloskopowych, analiz danych z telefonów komórkowych oraz z monitoringu oraz analiz śladów użycia broni palnej.

MPK dysponuje sześcioma miejscami pracy dla specjalistów kryminalistyki. Jej wewnętrzna sieć informatyczna jest zgodna ze standardami zastosowanymi w policji, co umożliwia każdemu z operatorów dostęp do policyjnych systemów i baz danych (zgodnie z przyznanymi uprawnieniami).

„Głównym zadaniem Mobilnej Platformy Kryminalistycznej jest udzielenie wsparcia grupom śledczym dokonującym oględzin rozległego i skomplikowanego pod względem kryminalistycznym miejsca zdarzenia, bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Mobilne laboratorium kontenerowe, bez względu na jego konfigurację, nie jest w stanie w pełni zastąpić stacjonarnego laboratorium kryminalistycznego, ale daje możliwość szybkiej weryfikacji wytypowanego materiału dowodowego” – mówią przedstawiciele Politechniki Warszawskiej.

Rozwiązanie zostało opracowane przez konsorcjum w składzie: Politechnika Warszawska Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA oraz Hagmed sp. z o.o., na zamówienie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„W ostatnich latach pojawia się coraz więcej zdarzeń nadzwyczajnych, związanych m.in. z klęskami żywiołowymi, wypadkami czy atakami terrorystycznymi. Generuje to potrzebę przygotowania i odpowiedniego wyposażenia służb mundurowych w zintegrowane narzędzia służące do kryminalistycznego badania miejsc zdarzeń, w szczególności identyfikacji sprawców oraz ofiar” – mówią autorzy projektu.

Jak dodają, to właśnie tego typu sytuacje spowodowały pojawianie się idei stworzenia mobilnej platformy do szybkiej identyfikacji na miejscu zdarzenia masowego – ataku terrorystycznego lub katastrofy.

Urządzenie zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Policji i Bezpieczeństwa Publicznego „Polsceure” w Kielcach, gdzie zdobyło główną nagrodę.

Autorstwo: Katarzyna Czechowicz
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.