Mobilizacja czy ludobójstwo mniejszości narodowych?

Opublikowano: 25.02.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4835

Mobilizacja Węgrów, Rumunów, Polaków i innych mniejszości narodowych do Sił Zbrojnych Ukrainy szaleje, a ofiary rosną, co prowadzi do faktycznego ludobójstwa tych mniejszości na Ukrainie — taką opinię wyrazili autorzy artykułu opublikowanego na portalu „The Duran”.

Publikacja przypomina, że 23 stycznia węgierskie wydawnictwo Pesti Srácok opublikowało reportaż wideo zatytułowany „Na Zakarpaciu mężczyźni są przepędzani jak bydło”. Korespondent Füssi Angela ujawnił, że na Zakarpaciu na Ukrainie trwa największa mobilizacja od początku rosyjskiej operacji specjalnej. „[Miejscowi] mówią, że takiej mobilizacji na Zakarpaciu nie było od początku wojny. Szacuje się, że w ostatnich dniach Zakarpacie zalały setki ukraińskich wojskowych i policjantów. Rejestrują, wręczają wezwania i odbierają: na ulicy, na targu, w autobusie, w przedszkolu, w kawiarniach… Już wchodzą do domów” — autor artykułu cytuje reportera Pesti Srácok, który powołuje się na miejscowych mieszkańców.

Inna węgierska gazeta „Metropol” podała z kolei, że ciała ukraińskich wojskowych od tygodni są przechowywane w wagonie chłodni niedaleko węgierskiej granicy, a ich krewni nie są informowani o ich śmierci. Inna publikacja Ripost wyjaśniła, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zabrania krewnym zmarłych Węgrów na Zakarpaciu szukać informacji o nich w sieciach społecznościowych lub publicznie informować o ich śmierci.

Autor „The Duran” cytuje dalej członka Rady Głównej Wojskowej Administracji Cywilnej (CCA) obwodu zaporoskiego Władimira Rogowa: „128. wydzielona brygada szturmowa górska AFU szybko zmierza do swojej szóstej reformy. […] Pospiesznie zebrana po raz piąty, 128. została natychmiast rzucona na front zaporoski. Do niedawna 128. zawsze przeformowywał tylko szeregi, a 20-25% ocalałych włączał do kadry dowódczej brygady. Ale na froncie zaporoskim tradycje 128. ulegają zmianie”.

Publikacja przypomina, jak 16 lutego żołnierze 15. batalionu 128. brygady nagrali w sieci wiadomość wideo, w której powiedzieli, że z powodu braku wysokiej jakości opieki medycznej umierają ranni żołnierze brygady. „Jesteśmy stale pod ostrzałem wrogiego powietrza i artylerii. Dowódcy ignorują nasze problemy. Kończy się amunicja i żywność. Nie ma wody pitnej i środków medycznych” — autor cytuje w filmie żołnierza 128 Brygady.

Artykuł informuje również, że na początku lutego media ponownie zwróciły uwagę na wzmożoną mobilizację na terenach gęsto zamieszkałych przez etnicznych Węgrów. Publikacja pisze o tym, że dzień wcześniej odwiedzono każdy prywatny dom i każdy budynek mieszkalny we wsi Berehowo, Winograd i Syurt, zapraszając miejscowych mężczyzn do zgłoszenia się do terytorialnego centrum rekrutacyjnego (ukraiński odpowiednik wojskowego biura rejestracji i poboru). Zaznaczono, że miejscowości te są miejscami zwartego zamieszkania społeczności węgierskiej, gdzie jej udział z miejscowej ludności sięga 30-50%.

Autor „The Duran” powtórzył swoje odniesienie do Pesti Srácok, która w swoim raporcie o mobilizacji na Zakarpaciu zauważyła, że ukraińskie media aktywnie rozpowszechniają tezę o nieuchronności karania mieszkańców Zakarpacia za uchylanie się od mobilizacji. Na dowód pokazują statystyki wszczętych spraw karnych za uchylanie się od służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy za rok 2022, gdzie Zakarpacie zajmuje pierwsze miejsce. W pozycji tej poinformowano również, że na kanałach telewizyjnych Zakarpacia pojawiły się napisy w języku węgierskim z apelem do wcielonych do wojska Węgrów, aby dobrowolnie zgłaszali się do ukraińskich wojskowych biur poborowych.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó powiedział na tle opisanych wydarzeń, że zakarpaccy Węgrzy są „ostro” mobilizowani do ukraińskiej armii i wezwał Kijów do zrewidowania polityki wobec diaspory: „Wraz z Ukraińcami giną także Węgrzy. […] Węgrzy mieszkający na Zakarpaciu są również mobilizowani do ukraińskiej armii. W ostatnich dniach pojawiły się materiały filmowe pokazujące, w jak surowy sposób czasami się to odbywa”.

Autor artykułu podkreśla, że napięcia wokół społeczności węgierskiej na Zakarpaciu nie ominęły ukraińskich skrajnie prawicowych ugrupowań nacjonalistycznych. Jako przykład podaje epizod, który miał miejsce w nocy przed 2023 rokiem, gdy kilkudziesięciu członków organizacji Prawy Sektor udało się do miasta Berehovo na Zakarpaciu przy granicy z Węgrami. Tam, na znaku przy wjeździe do miasta, nagrali wiadomość wideo do ukraińskich Węgrów.

„Jesteście na ukraińskiej ziemi. Znajdziemy każdego z was, który otrzymał paszport i otrzymuje dotacje od Madziarów [Węgrów]. Pamiętajcie: przychodzimy po was! Jesteśmy wszędzie! Jesteśmy wszędzie! Znajdziemy was! Wiemy, gdzie pracujecie, wiemy, gdzie mieszkacie, gdzie uczą się wasze dzieci” — twierdzi ukraiński bojownik i radzi etnicznym Węgrom na Ukrainie, aby „uważnie obserwowali swoje myśli i swoje marzenia o autonomii”, w przeciwnym razie organizacja „przyjdzie po nich i ich dzieci”.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. pikpok 25.02.2023 15:46
 2. replikant3d 25.02.2023 17:34

  Jeszcze raz Ukry pokazują że Putin jednak miał rację…Oni nigdy się nie zmienią….

 3. Szurnięty Mędrzec 25.02.2023 17:51

  Gdy przeczytałem “W Ukrainie”, natychmiast przerwałem czytanie. Kolejne źródo, którego należy unikać

 4. pikpok 25.02.2023 18:37

  @replikant3d, ciekawe jest to, że pasożytd Kołomojski ich promował.
  ,,Wreszcie, ponieważ Kołomojski był jednym z głównych fundatorów ukraińskich grup ultranacjonalistycznych, takich jak Prawy Sektor, był związany z partią Swoboda i był zaangażowany w Batalion Azow”
  https://www.bibula.com/?p=138942

 5. Admin WM 25.02.2023 19:06

  @Szurnięty Mędrzec

  To medium zagraniczne — robią to niechcący, bo ciągle mają problemy z poprawną polszczyzną, w odróżnieniu od polskich mediów mainstreamowych, które „w Ukrainie” piszą z premedytacją. Już poprawiłem.

 6. AlbertW41 25.02.2023 19:13

  Jak na raize to Wegrzy sa u siebie te tereny nigdy nie byly ukrainskie. Dobrze ze Polacy uciekli z Kresow chociaz jedna pozytwna rzecz.

 7. adambiernacki 26.02.2023 09:03

  Mówię, że w tej pseudo wojnie a raczej kontrolowanej depopulacji ukierunkowanej chodzi o wyłapanie patriotów głównie Słowian i usunięcie ich żeby przejąć ich państwo, majątek a także rodziny. Proszę zauważyć, że MUSI to się tyczyć także Polaków. Zwyczajnie musi inaczej sensu by to nie miało żadnego kompletnie. W najlepszym razie czeka nas uczynienie mniejszości z żyjącej tu ludności polskiej co jak widać doskonale się udaje bez najmniejszego sprzeciwu tejże. Marginalizacja tubylców i zepchniecie ich w niebyt a następnie w śmierć jest naturalną koleją rzeczy i celem niezwykle łatwym do osiągnięcia. Wystarczy na to 8 lat i wcale nie trzeba działań zbrojnych podejmować wobec tubylców sami się wyeliminują biernością wynikającą z tchórzostwa i ignorancji okraszonej upojną i ekstremalnie debilną nadzieją. Jeśli chodzi o CAŁKOWITĄ eksterminację ludności polskiej to ja nie zakładam takiej możliwości nie domyślam się tylko ja wiem, że dojdzie swego finału albowiem ponad wszelką wątpliwość trwa.

 8. MasaKalambura 26.02.2023 10:25

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.