Mniejszości w Turcji muszą mieć tureckie nazwiska

Opublikowano: 18.07.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 689

Sąd Najwyższy w Turcji odrzucił wniosek syryjskiej mniejszości o przywrócenie oryginalnych nazwisk.

Od roku 1934, w zgodności z Prawem o Nazwiskach, chrześcijanie, członkowie Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego (a także inne mniejszości) zostali zobowiązani do zmiany nazwisk na tureckie. Teraz Syryjczycy prowadzą prawną batalię o odzyskanie swoich nazwisk.

W marcu turecki Sąd Konstytucyjny wypowiedział się przeciwko odrzuceniu Prawa o Nazwiskach z 1934 roku, które zakazuje tureckim obywatelom przyjmowania obcych nazwisk.

„Politycy mówią, że ważną rzeczą są więzi obywatelstwa, podczas gdy prawa zmuszają każdego do bycia Turkiem. Nie tylko Turcy żyją w Turcji, to skrajnie szowinistyczne podejście”, powiedział Ahmet Fazil Tamer, prawnik pracujący dla Stowarzyszenia Praw Człowieka (IHD). Coraz więcej osób, głównie z mniejszości kurdyjskiej, składa pozwy wobec państwa. Syryjczyk Favlus Ay zastanawia się nad oddaniem sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Podczas gdy posługiwanie się własnym nazwiskiem stanowi w Turcji problem, to w maju tego roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wysłuchało z ust premiera Turcji Erdogana pouczeń na temat zasad demokracji i wolności.

Opracowanie: JW
Na podstawie: MEMRI
Źródło: Euroislam


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.