Mniej znaczy więcej?

Opublikowano: 11.04.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 646

W szwedzkim Göteborgu zostanie przeprowadzony niecodzienny eksperyment: wybrani pracownicy urzędu miasta zostaną objęci 6-godzinnym dniem pracy. Eksperci chcą sprawdzić, czy doprowadzi to do podniesienia ich efektywności.

Portal naTemat pisze, że tę nietypową decyzję podjęła rządząca miastem koalicja socjaldemokratów i zielonych. Pracownicy jednego z departamentów mają zarabiać tyle samo, co poprzednio, pracując ok. 120 godzin miesięcznie, tj. o dwie godziny krócej każdego dnia roboczego. W badaniu wezmą udział także inne departamenty, w których praca będzie trwała siedem lub standardowe osiem godzin dziennie. Na koniec obserwujący urzędników eksperci orzekną, czy krótszy czas pracy przynosi pozytywne skutki.

Mats Pilhem, wiceburmistrz miasta z Partii Lewicy, ma nadzieję, że 6-godzinny dzień pracy zaowocuje mniejszą liczbą zwolnień lekarskich oraz większą efektywnością pracowników. Dodał, że podobny eksperyment przeprowadzono niedawno w pewnej fabryce samochodów, a jego rezultaty były „zachęcające”. Zwolennicy skrócenia czasu pracy przekonują, że w wielu zawodach człowiek jest w stanie zachować pełną koncentrację przez maksymalnie sześć godzin. Istnieją ponadto szacunki, iż krótszy tydzień pracy pomoże walczyć z bezrobociem, dzięki wymuszeniu bardziej równomiernej dystrybucji coraz rzadszego dobra, jakim jest płatne zatrudnienie.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Aida 11.04.2014 10:52

    Ja osobiście wolałabym pracować 6 godzin efektywnie niż 8 nieefektywnie. Mniej czasu w pracy biurowej poświęcasz wtedy na przesiadywanie na różnych portalach w pracy a więcej na pracę. Wnioski mogą być też takie, że pracownik pracuje dokładnie tak samo, bez ograniczania przyjemności typu facebook i się zwyczajnie nie wyrabia.

  2. agama 11.04.2014 11:03

    4 to max

  3. skyhigh 11.04.2014 12:13

    do biurowych moze i tak, wtedy nie bedzie czasu do zagladania na WM, a co z pracujacymi na tasmie , na akordzie itd, kolejna rzecz to godziny urzedowania- czy tyle samo spraw w urzedzie zostanie przyjete w ciagu 6 godzin co w 8.

  4. 23 11.04.2014 13:25

    Pracujac przy tasmie/akordzie przestajesz byc czlowiekiem – stajesz sie robotem 😉

  5. skyhigh 11.04.2014 15:35

    @fenix – sadze, ze po uproszczeniu i usunieciu zbednych rzeczy w urzędach bezrobocie w polsce skoczylo by do 30-40 proc, nie mowiac co by było gdyby wrocili Ci co wyjechali…

  6. adambiernacki 12.04.2014 09:49

    Taki zapis powinien wejść do kodeksu żeby nie tworzyć uprzywilejowanych grup zwłaszcza urzędników. Osiem godzin to zdecydowanie za dużo i to jest oczywiste. W polskiej kolonii za tysiaka ludzie powinni pracować nie więcej niż 24 godziny w tygodniu inaczej mamy do czynienia z patologią rodem z trzeciego świata. Interesujące jest to, że podobnie zrobiono w fabryce. Pracowałem po 10 godzin 6 dni w tygodniu w fabryce u szwaba jako niewolnik i powiem jedno: wolę pracować z bronią w ręku. Sam jestem sobie szefem, czas pracy dowolny, wysokie zarobki, pewna emerytura, rozpiera mnie duma w końcu zabieram bogatym a daję biednym, rodzina nareszcie może żyć godnie i w zdrowiu no same plusy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.