Mniej terroryzmu na świecie w 2019 roku

Opublikowano: 04.12.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1874

Na świecie jest coraz mniej terroryzmu, wynika z opublikowanego właśnie Global Terrorism Index, dotyczącego roku 2019. Był to piąty już kolejny rok spadku zarówno liczby ataków terrorystycznych, jak i śmiertelnych ofiar.

W roku 2019 w wyniku ponad 8500 zamachów terrorystycznych zginęło około 13 800 osób (nie licząc zamachowców, których zginęło ponad 4 tysiące). W stosunku do roku poprzedniego było to o 15% mniej ofiar, a w stosunku do rekordowego roku 2014 ofiar było ponad dwukrotnie mniej – zginęło wówczas 44 tysiące osób łącznie z zamachowcami.

Do spadku liczby zabitych doszło w niemal wszystkich krajach a głównym powodem było rozgromienie Państwa Islamskiego. Wprawdzie nadal istnieje ono jako tajna organizacja w Syrii i Iraku oraz działa przez powiązane grupy w innych krajach, ale działanie to odbywa się na nieporównanie mniejszą skalę niż przed likwidacją opanowanego przez ISIS terytorium w końcu 2017 r.

10 krajów o najwyższym współczynniku Terrorism Index to: Afganistan, Irak, Nigeria, Syria, Somalia, Jemen, Pakistan, India, Demokratyczna Republika Kongo. We wszystkich tych krajach działają terrorystyczne ugrupowania islamistyczne; w ośmiu tylko takie a w dwóch – Indiach i DRK – również inne organizacje terrorystyczne.

Prawie połowa zabitych, 5700 osób, pochodzi z jednego tylko kraju – Afganistanu – ale i tam ofiar w 2019 było o 1600 mniej niż w roku poprzednim (głównie dzięki mniejszej liczbie ataków Państwa Islamskiego, lecz talibowie byli równie aktywni jak poprzednio). Prawie wszystkie ofiary terroryzmu – aż 96% – zginęły w krajach, w których toczą się różnego rodzaju konflikty zbrojne, a nie w takich gdzie panuje pokój.

Za większość zamachów i ofiar terroryzmu na świecie odpowiada pięć organizacji inspirowanych islamizmem: Talibowie w Afganistanie, Boko Haram w Nigerii i krajach sąsiednich, ekstremiści Huti w Jemenie, Al Shabab w Somalii oraz ISIS wraz ze sprzymierzonymi organizacjami w Azji i Afryce.

Jedynym regionem świata, który w ubiegłym roku zanotował wzrost aktywności terrorystycznej, jest Afryka Subsaharyjska. Wprawdzie spadła liczba ofiar w Nigerii – głównie dzięki ograniczeniu działań przez partyzantów z muzułmańskiego plemienia koczowników Fulani – ale w innych krajach nastąpił wyraźny wzrost.

Najbardziej pogorszyła się sytuacja w Burkina Faso, gdzie liczba zamordowanych wzrosła z 89 osób do 593 w roku 2019, ale znaczne zwiększenie liczby ataków i ofiar zanotowano też w Mali, Nigrze, Kamerunie, Demokratycznej Republice Kongo i Mozambiku.

Jak piszą autorzy raportu: “Wszystkie kraje Afryki, w których doszło do największego wzrostu terroryzmu, to kraje, w których trwają obecnie konflikty zbrojne, w których istnieją przynajmniej dwa poważne zagrożenia ekologiczne i do roku 2050 zwiększą liczbę ludności przynajmniej o 90%”. Innymi słowy są to kraje, z których ludność będzie masowo emigrować.

Jednym z najbezpieczniejszych regionów na świecie (obok Rosji i Ameryki Środkowej) była w 2019 Europa, w której zginęło tylko 18 osób (plus 40 w Turcji, zaliczanej przez raport do Europy). Najwyżej w indeksie terroryzmu znalazła się Wielka Brytania, która zajmowała 30 miejsce w światowym rankingu, Polska znalazła się na 114 miejscu w świecie.

Autorzy raportu zwracają specjalną uwagę na znaczny wzrost terroryzmu prawicowego, jaki nastąpił w ostatnich kilkunastu latach na Zachodzie, podczas gdy terroryzm skrajnej lewicy osłabł. W roku 2010 na Zachodzie doszło do jednego ataku terrorystów skrajnie prawicowych; w ubiegłym roku takich ataków było 49. Zginęło w nich 89 osób, z tego 51 w ataku terrorysty na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii.

Według autorów zwiększona aktywność prawicowych terrorystów “towarzyszy rosnącym niepokojom politycznym i zwiększonej polaryzacji politycznej, a także rosnącej popularności nowych ruchów politycznych i partii populistycznych. Ten rodzaj terroryzmu jest więc przykładem niestabilności politycznej, podobnie jak rozruchy, agresywne demonstracje i morderstwa polityczne”.

Ale, jak zauważają autorzy, to nie żadne prawicowe ruchy polityczne czy organizacje odpowiadają za zamachy terrorystyczne, ponieważ “większość zamachów skrajnej prawicy przeprowadzana jest przez “samotne wilki”, niepowiązane z żadną grupą terrorystyczną ani organizacją skrajnej prawicy, chociaż niektórzy być może mieli kontakt z innymi osobami ze skrajnej prawicy albo inspirowały ich ataki terrorystyczne takich osób”.

Zaniepokojenie wzrostem liczby terrorystycznych ataków skrajnej prawicy – a zachodni politycy i media często wypowiadają się tak, jakby to była główna groźba terrorystyczna na Zachodzie – trzeba jednak umieścić w kontekście wszystkich zamachów. Liczba 89 osób zabitych przez prawicowych terrorystów stanowi zaledwie 0,6% ogólnej liczby ofiar terroryzmu na świecie, których było 13 826.

Autorzy raportu, przy całym swoim zaniepokojeniu rosnącymi procentami zamachów skrajnej prawicy, piszą jednak wyraźnie: “Najbardziej zabójczą formą terroryzmu na Zachodzie w ostatnim dwudziestoleciu był terroryzm religijny, który prawie całkowicie był terroryzmem radykalnego islamu”.

Na podstawie: „Global Terroism Index 2020”
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 04.12.2020 17:30

    Ale za to nastąpił największy atak terrorystyczny w dziejach ludzkości, atak globalny na miliardy ludzi, przy którym wszystkie wcześniejsze nawet najbardziej krwawe i spektakularne są niczym – ten atak to plandemia covid.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.