Mniej nowotworów w Polsce dzięki zmianie diety

Opublikowano: 05.02.2015 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 526

Zmiany w sposobie żywienia u części Polaków spowodowały spadek zachorowalności na niektóre nowotwory, głównie takie jak rak żołądka, wątroby, trzustki i przełyku – powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie prof. Mirosław Jarosz.

Największy spadek odnotowano w przypadku raka żołądka. Według dyrektora warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia prof. Jarosza, zachorowalność na ten typ nowotworu zmniejszyła się w ostatnich latach o 70 proc. „Z naszych wyliczeń wynika, że zmiana sposobu odżywiania oraz lepsze przechowywanie żywności, głównie dzięki upowszechnieniu chłodziarek, w latach 1960-2011 uchroniło przed rakiem żołądka w sumie około 51 tys. Polaków” – dodał.

Podobnie jest z innymi nowotworami. Jak wynika z przedstawionych na konferencji danych, od 1995 r. zachorowalność na raka wątroby spadła o 40 proc. wśród mężczyzn i aż o 66 proc. u kobiet. W tym samym okresie zmniejszyła się liczba przypadków raka trzustki: o 33 proc. wśród mężczyzn i o 20 proc. u kobiet. Mężczyźni o 31 proc. rzadziej chorują na raka przełyku, a wśród kobiet o 65 proc. spadła zachorowalność na raka pęcherzyka żółciowego.

Jak na razie nie udało się w naszym kraju zmniejszyć zapadalności na raka jelita grubego, który również mocno wiązany jest ze sposobem odżywiania. „Na razie zmniejszyło się jednak tempo, w jakim wzrastała zachorowalność na ten typ nowotworu. W ostatnich latach jest ono wyraźnie mniejsze i jest to również zasługa zmiany sposobu odżywiania” – podkreślił prof. Jarosz.

Z raportu Instytutu Żywności i Żywienia obejmującego lata 1960-2011 wynika, że nieprawidłowa dieta, zwłaszcza wysokie spożyciu tłuszczów i cukrów prostych, a także nadwaga, w aż 30-70 proc. odpowiadają za powstawanie różnych typów nowotworów. „W przypadku niektórych z nich, takich jak rak żołądka i jelita grubego, zmiany w diecie mogłyby uchronić przed zachorowania nawet połowę naszych rodaków” – przekonywał prof. Jarosz.

Według specjalisty najbardziej jest to widoczne na przykładzie raka żołądka, jednego z najbardziej złośliwych nowotworów. Spadek zachorowalności na ten nowotwór wyraźnie przypada okres, w którym część Polaków zmieniła dietę na bardziej korzystną dla zdrowia. Przykładowo w latach 1960-2005 spożycie owoców zwiększyło się w naszym kraju aż 2,5-krotnie, a warzyw – o 41 proc.

Z kolei spożycie soli – która jest jednym z głównych czynników ryzyka raka żołądka – w latach 1999-2011 spadło o 26 proc. Jak przypomnieli specjaliści, sól zmniejsza grubość pełniącej rolę ochronną śluzówki żołądka – a gdy jest ona cieńsza, łatwiej zagnieżdża się w niej bakteria Helicobacter pylori zwiększająca ryzyko raka tego narządu.

Zaleca się, żeby dzienne spożycie soli nie przekraczało 5 g, gdy sięga ono 6-8 g ryzyko raka żołądka wzrasta o 41 proc., a dzienne spożycie soli powyżej 8 g – zwiększa ryzyko nowotworu żołądka o 68 proc. „Odwrotne, przeciwnowotworowe działanie wykazuje dieta bogata w warzywa i owoce. Spożycie 50 g warzyw dziennie zmniejsza ryzyko raka żołądka o 19 proc.” – zaznaczył prof. Jarosz.

Zdaniem specjalistów ważna jest również częstotliwość spożywania warzyw i owoców. Gdy sięgamy po nie od jednego do trzech razy dziennie, ryzyko zachorowania na nowotwory zmniejsza się o 14 proc. Spożywanie ich trzy do pięciu razy dziennie sprawia, że spada ono o 29 proc. proc., a pięć-siedem razy – o 36 proc.

„Im więcej spożywamy warzyw i owoców, tym lepiej” – ocenił specjalista. Istotne jest również, by zmniejszyć spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz cukrów prostych, tym bardziej, że zwiększają one ryzyko otyłości, która również zwiększa ryzyko zachowania na różne nowotwory.

Z każdym kilogramem nadwagi i otyłości rośnie bowiem zagrożenie rakiem jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego, nerki, prostaty, piersi i trzonu macicy – przypomniano na środowym spotkaniu. „Dbałość o prawidłową dietę i masę ciała powinna być zatem kluczowym elementem profilaktyki chorób nowotworowych” – uważa prof. Jarosz.

Specjalista zwrócił również uwagę, że u kobiet każda ilość alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi. Jego zdaniem nadal spożywamy też zbyt dużo czerwonego mięsa, cukru, alkoholu i w ogóle jemy zbyt dużo, co jest szczególne niekorzystne przy mniejszej aktywności fizycznej.

Autorstwo: Zbigniew Wojtasiński
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. agama 05.02.2015 13:28

    ludzie mądrzeją dzięki Internetowi

  2. Murphy 05.02.2015 13:52

    “wysokie spożyciu tłuszczów i cukrów prostych, … odpowiadają za powstawanie różnych typów nowotworów”

    Że co? To znaczy że trzeba więcej jeść węglowodanów by być zdrowszym? Coś mi to śmierdzi na kilometr. Przecież cukry proste są w owocach. Czy w związku z tym ludzie mają jeść mniej owoców? Może gościowi chodziło o cukry złożone? Ale skoro on nie wie co to cukry proste a co złożone to taki z niego ekspert jak ze mnie astronauta. :\

  3. Stasiu26 05.02.2015 20:41

    @Murphy
    Jeśli mowa o fruktozie to by się wszystko zgadzało. Akurat w owocach jest ona wraz z całym kompleksem innych składników, ale nawet tu mówi się żeby nie przesadzać. Już lepiej jeść biały cukier niż ‘zdrową dla cukrzyków fruktozę’. A połączenie tłuszczy, takich jak w słodyczach czy obecnie we wszystkich napojach, ciastach, serkach, soczkach (ogólnie we wszystkim) z tłuszczami, daje opłakane efekty. Same tłuszcze są ok. W nadmiarze samych tłuszczy i tak nie będziesz w stanie zjeść.

    Nie zgadzam się z tą solą – kamienna czy morska sól jest OK. Naturalny suplement i do tego wspomaga trawienie.

  4. jeszcze 05.02.2015 20:43

    Może i na raka żołądka choruje mniej osób, ale za to na inne nowotwory coraz więcej.
    Ten pan prof. marne ma pojęcie o żywieniu, ale skąd ma mieć pojęcie kiedy na studiach nie było, a sam się nie douczył. Gadanie o za dużym spożyciu tłuszczu czy soli to karygodne uproszczenie, żeby nie powiedzieć ostrzej. Kwestia jest jaki to tłuszcz i jaka sól. Panie profesorze, proszę się douczyć.

  5. grzech 06.02.2015 08:14

    dlaczego należy jeść owoce? Bo w pestkach jest cyjanek. W małym stężeniu nie zabija ale leczy. Najlepiej jeść więc owoce z pestkami zamiast je wypluwać.

  6. jeszcze 06.02.2015 09:51

    Nie cyjanek, lecz cyjanowodór, który jest “zapakowany” i uwalnia się wyłącznie przy użyciu pewnego enzymu obecnego tylko w komórkach nowotworowych. Zdrowym nie zaszkodzi, nawet w dużych ilościach.

  7. BHO_DLATAU 07.02.2015 07:03

    Przyjacielu: Pan Jerzy Zięba. Jak zobaczysz cykl programów w necie to po 2 odcinkach pobiegniesz do sklepu kupić jego książkę. Dla wpływów ze sprzedaży leków już studentom medycyny wtłacza się wiedzę mającą na celu nas leczyć całe życie, a nie wyleczyć. Ze zdrowiem jest jak z politykom w naszym kraju. Fałsz i obłuda w tv. To pudło rujnuje życie nasze i naszych bliskich, a raka każdy z nas może uniknąć… posłuchajcie sami

  8. jeszcze 08.02.2015 09:58

    Słucham Zięby i czytam, rzeczywiście imponującą ma facet wiedzę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.