Mniej nauki, więcej Koranu

Opublikowano: 18.03.2012 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1402

Cele reformy szkolnictwa, wprowadzonej przez rządzącą AKP, zostały ocenione przez partie opozycyjne jako zmierzające do zmniejszenia o połowę okresu szkolnego na rzecz promowania nauczania koranicznego i noszenia chust.

Opozycyjna prasa świecka, działacze związków zawodowych oraz inni komentatorzy skrytykowali islamskie reformy, mające jakoby naprawić usterki w systemie edukacji. Projekt ustawy może skrócić okres nauki w szkole podstawowej o połowę.

Chociaż ten radykalny ruch został złagodzony poprzez oferty kształcenia „na odległość”, krytycy postrzegają go jako motywację do rzucenia szkoły. Dotyczy to zwłaszcza mniej rozwiniętych wschodnich obszarów kraju oraz środowisk, gdzie obowiązujący zakaz noszenia chusty wewnątrz pomieszczeń szkolnych napotyka na największy opór. Zakaz jest świecki i ma pochodzenie zachodnie. Dodany został do tureckiej konstytucji w 1930 roku przez założyciela republiki tureckiej Kemala Ataturka.

Zmniejszenie liczby lat obowiązkowego kształcenia promowane jest również przez tzw „Imam Hatip Lisesi”. Są to religijne szkoły islamskie – w jednej z takich placówek kształcił się sam Erdogan. Po trzecim z rzędu zwycięstwie w wyborach, jednopartyjny proislamski rząd Erdogana już zniósł minimalny wiek rozpoczęcia nauki w takich szkołach. Reforma ta ma zachęcić dzieci do rezygnacji ze świeckich szkół na rzecz instytucji religijnych, które teraz przejmą część funkcji poszczególnych gimnazjów.

Zarówno przedstawiciele świeckiej prasy, na przykład dziennik „Milliyet”, jak też proislamski „Yeni Safak” czy oficjalne media partyjne AKP, podkreślają jakie znaczenie ma reforma. Zwracają uwagę, że ma ona na celu sprostowanie tego, co zostało narzucone szkołom koranicznym w okresie „modernistycznego” zamachu stanu w 1997 r., w wyniku którego został obalony islamski premier Necmettin Erbakan – wzór Erdogana.

Z kolei świecki dziennik „Cumhuriyet”, nie nawiązując do oskarżeń dotyczących „ukrytych planów ponownej islamizacji Turcji”, łączy wprowadzanie reformy z propozycją wyrażoną niedawno przez premiera, aby „wychować pokolenie pobożnych” – „religijną młodzież”. Tym sformułowaniom towarzyszyło retoryczne pytanie: „Czy ktoś oczekiwał, że konserwatywna i demokratyczna AKP będzie chciała wychować pokolenie ateistów?”. Wywołało to gorącą debatę, podczas której przypomniano wszystkie posunięcia AKP mające doprowadzić do ponownego wprowadzenia chusty w szkołach państwowych i do promowania szkół koranicznych (co często było blokowane). Do fali krytyki przyłączyło się wpływowe Stowarzyszenie Tureckich Przemysłowców i Biznesmenów (TUSIAD), które wezwało do wycofania ustawy. W opinii TUSIAD posunięcie rządu wiąże się z rosnącą presją na dziewczęta z obszarów wiejskich, żeby wcześniej kończyły naukę szkolną i podejmowały praktykę zawodową – nawet już w wieku 11 lat.

Tłumaczenie: A. Gall
Na podstawie: www.ansamed.info
Źródło: Euroislam


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. manchester U 18.03.2012 10:31

    (Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 7)

  2. AgataSol 18.03.2012 13:07

    nie ma nic bardziej przygnębiającego, ograniczającego i hamującego rozwój niż ograniczanie edukacji. po prostu rozpacz.

  3. obserwatorek 18.03.2012 13:12

    manchester U chyba zrozumiałeś to trochę odwrotnie. Inteligentne elity zawsze zostaną mając pod sobą armię zmanipulowanych fanatyków, zdolnych do wszystkiego. Nie wiem czy to taka dobra inicjatywa…

  4. manchester U 18.03.2012 14:09

    łatwiej jest wykończyć elitę iż cały mądry naród.brak elity to degręgolada całego społeczeństwa.Podczas wojny “poluje” się w pierwszej kolejności na dowódców

  5. memento 18.03.2012 15:32

    Mądre narody nie prowadzą wojen… W ogóle podejrzewam, że to jakiś oksymoron “mądry naród”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.