Mniej na inwestycje w spaliny
Komisja Europejska wciąż jest przeciwna transferowi niewydanych środków UE z projektów kolejowych na drogi w Polsce.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn rozmawiał na ten temat w Warszawie z podsekretarzami stanu w resorcie transportu: Andrzejem Masselem i Maciejem Jankowskim. Komisarz powiedział, że KE podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie transferu niewydanych środków (1,2 mld euro) z projektów kolejowych na drogowe, o który wcześniej wnioskował polski rząd – byłoby to bowiem niezgodne z priorytetem UE w polityce transportowej, jakim jest promocja kolei. Hahn poinformował, że rozmowa dotyczyła procedury i terminarza wdrożenia środków na kolej. Wyraził przy tym nadzieję, że wydatkowanie pieniędzy na kolej będzie korzystne dla rozwoju transportu kolejowego w Polsce, przyczyni się do redukcji emisji CO2 i przybliży do rozwoju kolejowego połączenia transeuropejskiego Północ-Południe przebiegającego przez Polskę.
Hahn pozytywnie ocenił plany rządu, by 30 proc. środków przypadających na Polskę w kolejnym wieloletnim budżecie UE na lata 2014-2020 przeznaczyć na infrastrukturę w transporcie drogowym, kolejowym i lotniczym. „To jest możliwe i do wykonania” – powiedział.
Ponadto, komisarz uznał za sprawiedliwe to, że – jak wynika z propozycji Komisji Europejskiej, będącej podstawą toczących się negocjacji budżetowych – Polska pozostanie największym beneficjentem funduszy UE. „Z grona najmniej rozwiniętych regionów Polska jest krajem o największej liczbie ludności” – powiedział Hahn. Negocjacje w sprawie nowego siedmioletniego budżetu UE mają zakończyć się na szczycie 22-23 listopada. Z wyjściowej, przedstawionej w ubiegłym roku przez KE propozycji wynikało, że Polska mogłaby zyskać dostęp nawet do ok. 80 mld euro.
Źródło: Nowy Obywatel