Mniej dorszy, więcej egzotycznych ryb

Opublikowano: 19.09.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Dorsz, łupacz i inne ryby tradycyjnie spożywane w Wielkiej Brytanii są coraz rzadziej spotykane w wodach okalających wyspę.

Zmiana klimatu powoduje, że brytyjscy rybacy coraz częściej znajdują w sieciach egzotyczne ryby – informuje „Guardian”.

Badanie finansowane przez rząd wskazuje, że aż 3/4 gatunków, dotkniętych zmianą klimatu, zwiększyło swoją populację w wodach otaczających Wielką Brytanię. Ryby zimnolubne mają coraz gorsze warunki egzystencji, dlatego zmniejsza się liczba dorszy i łupaczy. Znacząco wzrosła jednak liczba ryb typowych dla wód ciepłych tj. morszczuk, płastuga i barwena.

Naukowcy badający populacje ryb wierzą, że zaprezentowane wyniki pomogą władzom i ekologom współpracować przy ochronie i zwiększaniu liczby ryb w morzach. Analizowano informacje na temat 50 gatunków ryb, zdaniem badaczy 36 z nich zostało w jakiś sposób dotkniętych globalnym ociepleniem. Populacja 27 gatunków pod wpływem zmiany klimatu zwiększyła się.

Steve Simpson z Bristol University wskazuje jednak na istotny problem – Zła wiadomość dla rybaków to fakt, że wśród dziewięciu gatunków, których populacja znacząco się zmniejsza, są m.in. dorsz, łupacz, rdzawiec czy molwa, które były powszechnie wyławiane i spożywane w Wielkiej Brytanii.

Północno-wschodni Atlantyk jest przez naukowców traktowany jak pryzmat, w którym wyraźnie widać efekty globalnego ocieplenie. Zdaniem badaczy, w ciągu ostatnich 30 lat skutki zmian klimatu są 4-krotnie większe na tym obszarze, niż w pozostałych częściach świata.

Opracowanie: Grzegorz Frąc
Źródło: eLondyn

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o