Mniej dorszy, więcej egzotycznych ryb

Opublikowano: 19.09.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 642

Dorsz, łupacz i inne ryby tradycyjnie spożywane w Wielkiej Brytanii są coraz rzadziej spotykane w wodach okalających wyspę.

Zmiana klimatu powoduje, że brytyjscy rybacy coraz częściej znajdują w sieciach egzotyczne ryby – informuje „Guardian”.

Badanie finansowane przez rząd wskazuje, że aż 3/4 gatunków, dotkniętych zmianą klimatu, zwiększyło swoją populację w wodach otaczających Wielką Brytanię. Ryby zimnolubne mają coraz gorsze warunki egzystencji, dlatego zmniejsza się liczba dorszy i łupaczy. Znacząco wzrosła jednak liczba ryb typowych dla wód ciepłych tj. morszczuk, płastuga i barwena.

Naukowcy badający populacje ryb wierzą, że zaprezentowane wyniki pomogą władzom i ekologom współpracować przy ochronie i zwiększaniu liczby ryb w morzach. Analizowano informacje na temat 50 gatunków ryb, zdaniem badaczy 36 z nich zostało w jakiś sposób dotkniętych globalnym ociepleniem. Populacja 27 gatunków pod wpływem zmiany klimatu zwiększyła się.

Steve Simpson z Bristol University wskazuje jednak na istotny problem – Zła wiadomość dla rybaków to fakt, że wśród dziewięciu gatunków, których populacja znacząco się zmniejsza, są m.in. dorsz, łupacz, rdzawiec czy molwa, które były powszechnie wyławiane i spożywane w Wielkiej Brytanii.

Północno-wschodni Atlantyk jest przez naukowców traktowany jak pryzmat, w którym wyraźnie widać efekty globalnego ocieplenie. Zdaniem badaczy, w ciągu ostatnich 30 lat skutki zmian klimatu są 4-krotnie większe na tym obszarze, niż w pozostałych częściach świata.

Opracowanie: Grzegorz Frąc
Źródło: eLondyn


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.