Młodzi Polacy nie zagłosują w eurowyborach

Opublikowano: 03.04.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 619

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce, jak i w większości państw Unii Europejskiej, 25 maja. Polska została podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, w których zostanie wyłonionych w bezpośrednich wyborach 51 europosłów.

Parlament Europejski wraz z Radą i Komisją Europejską wykonują funkcje legislacyjne w ramach UE. Rola Parlamanetu Europejskiego początkowo była niewielka i ograniczała się do zadań konsultacyjnych. Obecnie Parlament Europejski współdecyduje z Radą Europejską w uzgadnianiu treści dyrektyw i rozporządzeń w niemal wszystkich obszarach (Traktat Lizboński rozszerzył kompetencje PE o 40 nowych obszarów).  Europosłowie współdecydują zatem o przyjęciu prawa, którym zostaną związane wszystkie państwa członkowskie. Ponadto PE posiada również wpływ na całość unijnego budżetu, uprawnienia kontrolne w stosunku do innych instytucji unijnych oraz wiele innych.

Pomimo bezsprzecznie ważnej roli Parlamentu Europejskiego, frekwencja w eurowyborach w 2009 roku nie przekroczyła w Polsce 25%. W tym roku nie należy spodziewać się lepszych statystyk. Wśród osób nie uczestniczących w wyborach powodem absencji jest zwykle zniechęcenie sytuacją polityczną w kraju, brak wiary, że indywidualny głos może coś zmienić. Zgodnie z opublikowanym parę miesięcy temu przez Komisję Europejską Eurobarometrem to  również młodzi Europejczycy w dużej części nie pójdą 25 maja do urn. Aż 42% młodych Polaków nie planuje głosować. Główną deklarowaną przyczyną jest brak odpowiedniej informacji dotyczącej wyborów, a także brak zainteresowania polityką na europejskim szczeblu (aż 65% odpowiedzi, co jest najwyższą wartością wśród wszystkich państw członkowskich UE).

Skąd się bierze brak zainteresowania życiem politycznym wśród młodych Polaków? Wśród wielu przyczyn nasuwają mi się dwie – niski poziom świadomości obywatelskiej i brak poczucia identyfikacji z jakąkolwiek partią polityczną. Większość Polaków skupionych jest na swoim życiu prywatnym – praca, rodzina i znajomi. Przekonani są, że na te dziedziny życia mają realny wpływ i mogą je kształtować zgodnie z własnym planem i interesem. Życie publiczne przeciwstawiają prywatnemu, twierdząc że to wszystko dzieje się poza jakąkolwiek możliwością ich kontroli i wpływu. Takie myślenie reprezentują Polacy niedoceniający albo niewierzący w idee demokracji. Postawa ta jest także konsekwencją braku partii politycznych, z którymi mogliby się identyfikować. Weźmy jeszcze raz przykład młodych, 20-paroletnich Polaków. Rozumiem niechęć części z nich do uczestnictwa w  życiu publicznym kraju. Polityka spycha pewnym sensie młodych na margines. Jest swego rodzaju kliką, do której młodzi nie mają prawie dostępu. Chcesz się zaangażować? Proszę bardzo, możesz zapisać się do tzw. młodzieżówki, działać aktywnie przez parę lat i dostaniesz od partii 30-któreś miejsce na liście do parlamentu.

A co jakby wywrócić taki sposób uprawiania polityki do góry nogami? Jakby stworzyć partię, w której młodzi stoją na pierwszym miejscu, zyskują miejsca w Parlamentach i realny wpływ na kształtowanie polityki? Co, że niby nie mają doświadczenia i nic o świecie nie wiedzą? – zasugeruje wielu. Młodzi są obecnie doskonale wykształconym pokoleniem, znającym języki obce dużo lepiej niż polscy parlamentarzyści, nie mają doświadczenia, przez co nie są zamknięci w schematach, są bardziej kreatywni, itp. Może pomysł jest szalony, ale najwyraźniej młodzi tego chcą. Na Facebooku właśnie powstała tego typu inicjatywa na europejskim poziomie („Let’s start the First European Party”). Dajmy szansę młodym, a może polityka stanie się przyjaźniejsza i bliższa zwykłym ludziom.

Autor: Grażyna Wratny
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. agama 03.04.2014 09:50

    Ja też z chęcią po raz pierwszy w tym wcieleniu pójdę na głosowanie. Wreszcie będzie na kogo oddać głos – o ile się dostaną.

  2. Maximov 03.04.2014 10:12

    Dajmy szansę wszystkim, czyli Demokracja Bezpośrednia.
    Cieszy mnie, że admin również popiera DB! 🙂

  3. cetes 03.04.2014 15:14

    “Gdyby wybory mogły coś zmienić, to dawno byłyby zakazane”.

  4. retor 03.04.2014 19:23

    @cetes to niestety prawda.
    Poza tym stopień politycznego analfabetyzmu, ignorancji i równocześnie indoktrynacji właśnie w tych “doskonale wykształconych” środowiskach, z młodą kadrą naukową włącznie, ich odizolowanie od reszty społeczeństwa, którą pogardzają, nie rokuje żadnych nadziei na zmianę stanu rzeczy.
    Powtarzam po raz kolejny: podstawowym warunkiem jakiejkolwiek zmiany politycznej jest coś, co w Polsce zostało kompletnie zniszczone: jedność, masowe i solidarne polityczne zaangażowanie wokół wspólnego, obywatelskiego i narodowego interesu i celu. Nie ma na to szans w tak skłóconym społeczeństwie.
    DB jest bardzo dobrą inicjatywą, równie dobrą była Platforma Oburzonych, ale ten system nie dopuści do skonsolidowania takich pomysłów i jakiegokolwiek wpływu obywateli na władzę. Ordynacja wyborcza i aktualny system polityczno-prawny wyklucza po prostu taką możliwość.

  5. MichalR 03.04.2014 21:21

    Ja idę na wybory. Wyciągam swoich znajomych i rodzinę za fraki z domów. Głosujemy na KNP.

  6. SzumAkustyczny 03.04.2014 23:50

    “Młodzi” – to taki gatunek człowiekowatch, ktory wychowujemy i układamy tak, aby nie zdawał sobie sprawy z zasad funkcjonowania świata, w którym przyszło mu żyć. Dzięki temu, jest dalece podatny na wszelkie sugestie, przybliżające nas do realizacji naszych osobistych celów.

    Typowy przedstawiciel “Młodych” z wiekiem dorasta, aby móc zając miejsce na panteonie swoich twórców, oddając się w całości pracy nad tworzeniem przyszłych pokoleń “Młodych”.

    podpisano
    Prawdziwy Polityk

  7. Maximov 04.04.2014 10:54

    To już ostatnie lata na pokojową zmianę obecnego systemu.
    Później pozostanie już tylko rewolucja.
    Stop bierności!
    Działanie przede wszystkim!

  8. jeszcze 04.04.2014 18:44

    @SzumAkustyczny

    to smutne co napisałeś, ale widzę to podobnie.

    A na wybory zawsze chodziłam, a dziś wiem, że to niczego nie zmienia, a jedynie daje nam złudne poczucie, że coś od nas zależy.

  9. Winston S. 04.04.2014 23:53

    Z jednej strony, patrząc na naszą scenę polityczną, nie chce się głosować. Z drugiej strony brak udziału w wyborach to również jakiś wybór. Czyli nie wybierając i tak wybieramy. Skoro wybieramy bez udziału to lepiej udzielić się wybierając. Demokracja to jednak jakiś dziwny twór 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.