Młodzi kandydaci do pracy są nieinteligentni i niesamodzielni

Opublikowano: 11.04.2022 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2398

Młodym kandydatom do pracy brakuje dziś przede wszystkim umiejętności związanych z logicznym myśleniem, podejmowaniem wyzwań, samodzielnością, zaangażowaniem i kreatywnością – m.in. takie wnioski płyną z raportu zespołu z UJ, wykonanego na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Raport z badania „Niedopasowanie kompetencyjne w programach wsparcia studentów i doktorantów” przeprowadził zespół z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego celem była ocena, czy wsparcie we wzmacnianiu kompetencji studentów, oferowane uczelniom dzięki pieniądzom z Funduszy Europejskich w ramach projektów Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), przyczynia się do zmniejszenia luk między ofertą edukacyjną uczelni a potrzebami rynku pracy.

Była to druga odsłona badania, która trwała od czerwca 2021 r. do stycznia 2022 r. Przedmiotem analiz była sytuacja zawodowa dwóch grup absolwentów: 400 uczestników Programów Rozwoju Kompetencji (PRK) z pierwszej edycji badania – co dało możliwość spojrzenia z perspektywy 3-4 lat przebywania tej grupy absolwentów na rynku pracy, i 400 uczestników modułów kompetencyjnych w ramach Zintegrowanych Programów Uczelni (kontynuacja projektów PRK) – co z kolei pozwoliło na spojrzenie z perspektywy 1-2 lat ich aktywności na rynku pracy.

Z komunikatu NCBR wynika, że prześledzenie zawodowych losów tych dwóch grup absolwentów z perspektywy ich krótszego i dłuższego (kilkuletniego) przebywania na rynku pracy umożliwiło ocenę programów, których celem było podniesienie kompetencji studentów.

Cytowana w komunikacie przesłanym PAP kierownik badania dr Magdalena Jelonek z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wskazała, że wzmacniane powinny być głównie dwie grupy kompetencji: te, które warunkują dobrą sytuację zawodową absolwenta, poprawiając jego szanse na rynku pracy bezpośrednio po wejściu na ten rynek, oraz te, które pracodawcy identyfikują jako brakujące w grupie absolwentów. Jak wyjaśniła, do pierwszej grupy należą kompetencje zawodowe (zwłaszcza gdy są one certyfikowane), językowe (komunikacja w języku obcym) i cyfrowe (szeroko rozumiane wykorzystanie środowiska cyfrowego do wykonywania zadań zawodowych, w tym bezpieczeństwo w sieci).

„Osobom, które aplikują na stanowiska w firmach badanych pracodawców i młodym pracownikom, brakuje przede wszystkim kompetencji związanych z logicznym myśleniem, samodzielnością w działaniu, komunikatywnością, zaangażowaniem, chęcią do podejmowania wyzwań i kreatywnością, w tym odwagą do eksperymentowania” – czytamy w raporcie. Dodano, że pracodawcy zwracali szczególną uwagę na potrzebę kształcenia kompetencji ogólnych i społecznych (szczególnie zaniedbanych z powodu pandemii) dlatego, że, jak twierdzili, kompetencje zawodowe w dużej mierze są w stanie wykształcić sami.

„Tych wypowiedzi nie należy jednak interpretować jako wskaźnika mniejszego znaczenia kompetencji zawodowych absolwentów, lecz raczej jako wskazanie na wyraźne dysproporcje pomiędzy poziomem wiedzy wyniesionej ze studiów a poziomem rozwoju kompetencji ogólnych i społecznych” – zaznaczono.

Badanie sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Raport dostępny jest TUTAJ.

Autorstwo: Szymon Zdziebłowski
Na podstawie: Gov.pl
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Admin WM 11.04.2022 13:40

    Nic dziwnego. Szkoły nie uczą logicznego myślenia, tylko rozwiązywania testów.

  2. Wolna Dusza 11.04.2022 16:26

    Niejaki Schneerson jeden z rabinów żydowskich matów powiedział w latach 90, a dokładniej 94 roku, ,,podziel młodzież, a pokonasz naród, pozbawimy społeczeństwo młodzieży, psując ją seksem, alkoholem i innym używkami, zdegenerowaną muzyką, przemocą. W ten sposób pozbawimy społeczeństwo przyszłości,,

  3. supersebi900 11.04.2022 18:47

    Wprowadzenie religii do szkół i jej promowanie to pozbawianie młodzieży szansy na utrwalanie nawyku analogicznego myślenia. Nie od dziś wiadomo ze ludzie im mocniej są religijni,tym większe maja problemy z analogicznym myśleniem. Jest kasta panów w kieckach którym jest to barrrdzo na rękę.

  4. MasaKalambura 11.04.2022 19:22

    Natomiast religia w szkołach nie przeszkadza w nawyku logicznego myślenia.

    Nie przeszkadza jej też nauczanie działań nielogicznych albo nielogicznych pozornie. Branych wyłącznie na wiarę.

  5. itari 11.04.2022 21:14

    Media, szkoła, religia to one w głównej mierze powodują te tsunami nielogiczności. To będzie się niestety tylko pogłębiać, ponieważ takim społeczeństwem łatwiej się rządzi.

    Czy to młodzi czy to starszy, wszędzie takich ludzi jest pełno. Pewni siebie, że wiedza wszystko i postępują słusznie. A jak spróbujesz ich uświadomić logiką i faktami, to reagują agresją bo ośmielono się zaburzyć ich święty światopogląd. Koniec końców to człowiek myślący zrezygnuje i wycofa się, bo na siłę nikogo nawracać się nie da.

  6. cacor 11.04.2022 21:58

    Absolutnie nie rozumiem, po kiego grzyba przeprowadzać (na nasz koszt) jakieś badania kompetencji ?
    Skoro naszej drogiej młodzieży wydaje się, że wszystko wiedzą, wszystko potrafią, to po co (jak już zaznaczył Itari) uszczęśliwiać ich na siłę?
    Rynek pracy bardzo szybko weryfikuje kompetencje zarówno te miękkie jak i twarde, następuje twarde zderzenie z rzeczywistością i wtedy dopiero następuje refleksja i wyciągnięcie (albo i nie) wniosków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.