Młodzi jednorazowi

Opublikowano: 10.08.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Młodzi ludzie zdecydowanie częściej niż starsi są zatrudniani na niepewnych warunkach. Liczba umów na czas określony w grupie wiekowej 15 do 24 lat wyniosła w 2015 roku 43,3 proc. Wśród ogółu pracowników wskaźnik ten wynosił 14,1 proc.

Jak relacjonuje „Tygodnik Solidarność”, odsetek ten rośnie nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach europejskich. Chociaż część młodych osób wybiera pracę na część etatu lub na umowę tymczasową z powodu chęci godzenia jej z nauką, wielu z nich pracuje w niepewnych warunkach zatrudnienia, gdyż lepsze nie są im oferowane przez pracodawców. We Włoszech 84 proc. młodych osób, które pracują na część etatu, chce pracy w pełnym wymiarze, a w Hiszpanii 54 proc. pracuje w niepełnym wymiarze godzin tylko dlatego, że nie może znaleźć pracy na pełny etat.

Oficjalne statystyki ukrywają także wiele innych form pracy niepewnej. W Wielkiej Brytanii 8 proc. pracowników w wieku 15-24 lata ma umowy na „zero godzin”, co znaczy, że nie mają oni żadnych gwarancji, że cokolwiek zarobią. W innych krajach upowszechniła się praktyka fikcyjnego samozatrudnienia lub stosowania kontraktów cywilnych zamiast umów o pracę. Zwalnia to pracodawcę z obowiązków prawnych (np. ubezpieczenia, prawa do urlopu, ochrony zatrudnienia). Szacuje się, że w Polsce około 2,4 mln osób (około 16 proc. ogółu zatrudnionych) znajduje się w takiej sytuacji i jest bardzo prawdopodobne, że wiele z nich to młodzi ludzie.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o