Mleko chroni przed HIV

Opublikowano: 23.10.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 213

Naukowcy z Duke Health zidentyfikowali w mleku matki proteinę, która chroni dziecko przed przejęciem od niej wirusa HIV. Wspomniana proteina to TNC (Tenascin-C), o której dotychczas wiedziano, że odgrywa rolę w leczeniu ran. Teraz dowiadujemy się, że łączy się ona z wirusem HIV i go neutralizuje. Mimo tego, że mamy leki zapobiegające przekazaniu wirusa z matki na dziecko, nie każda ciężarna jest testowana pod kątem HIV, a mniej niż 60% otrzymuje leki, szczególnie w biedniejszych krajach. Istnieje zatem zapotrzebowania na alternatywny sposób zapobiegania transmisji wirusa. Dlatego te prace są tak ważne – mówi profesor Sallie Permar.

Podczas swoich badań uczeni z Duke wykorzystali próbki mleka zdrowych kobiet i traktowali nim wirusa. Odkryli, że jest on neutralizowany przez proteinę o dużej wadze molekularnej. Eliminowanie kolejnych protein wykazało, że przeciwnikiem HIV jest TNC. TNC to składnik macierzy pozakomórkowej, która decyduje o integralności tkanek. Ta proteina zaangażowana jest w leczenie ran. Jest też ważna podczas rozwoju płodu. Jednak dotychczas nie wiedzieliśmy ani dlaczego jest składnikiem mleka, ani że posiada właściwości przeciwwirusowe – mówi Permar i dodaje, że współautorem badań jest profesor Harold Erickson, który w latach 80. był jednym z pierwszych naukowców opisujących TNC.

Badania wykazały, że TNC łączy się z otoczką wirusa. Możliwe, że TNC współdziała z innymi czynnikami w mleku. Konieczne są dalsze badania. Biorąc jednak pod uwagę szerokie spektrum działania przeciwko HIV-1 możemy mieć nadzieję, że uda się opracować terapię wykorzystującą tę proteinę. Terapia taka mogłaby polegać na doustnym podawaniu odpowiedniego środka jeszcze zanim niemowlę zacznie ssać. Podobnie jak w krajach rozwijających się podaje się rutynowo sole zapobiegające odwodnieniu wskutek biegunki.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

Tytuł jak z Onetu. Wprowadza w błąd i szkodzi zdrowiu obywateli!
Nie MLEKO (które w formie sprzedawanej jest szkodliwe) ale MLEKO MATKI.