Misja Apollo 8 uhonorowana dwoma księżycowymi kraterami

Opublikowano: 11.10.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1656

Grupa Robocza ds. Nomenklatury Układu Planetarnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej zaaprobowała nazwanie dwóch księżycowych kraterów na cześć 50. rocznicy misji Apollo 8. Kratery zyskały nazwę Anders’s Earthrise (wschód Ziemi Andersa) i 8 Homeward (Podróż do domu 8).

Oba kratery są widoczne na słynnym kolorowym zdjęciu Ziemi wykonanym przez Williama Andersa. Widzimy na nim Ziemię wyłaniającą się zza Srebrnego Globu. To najbardziej znane zdjęcie wykonane podczas misji Apollo 8. Uważa się, że zapoczątkowało ono szeroki ogólnoświatowy ruch ochrony przyrody.

Jako, że Księżyc i Ziemia są ze sobą grawitacyjnie powiązane, osoba stojąca na Księżycu, nigdy nie zobaczy wschodzącej Ziemi. Jednak Apollo 8 leciał wokół Księżyca, dzięki czemu jego załoga, Frank Borman, James Lovell i William Anders mogli cieszyć oczy niezwykłym widokiem.

Misja Apollo 8 trwała od 21 do 27 grudnia 1968 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia astronauci 10-krotnie okrążyli Księżyc, przesłali obrazy na Ziemię i przeprowadzili transmisję telewizyjną na żywo.

Grupa Robocza ds. Nomenklatury Układu Planetarnego jest odpowiedzialna za nadawanie nazw elementom krajobrazu w Układzie Słonecznym. Dotychczas oba wspomniane kratery były oznaczone jedynie literami.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Ilustracja: NASA
Na podstawie: ScienceDaily.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Tom 11.10.2018 13:30

    “37 grudnia 1968 roku”
    Sądziłem, że WM redaguje artykuły które publikuje

  2. Husar 12.10.2018 15:34

    Ciekawe czy w ogóle dolecieli na księżyc, czy to zwykła ściema ?
    Z tych wszystkich analiz wynika, że raczej ludziom kity wciskają.

  3. przebrzydly chlop 12.10.2018 22:34

    @Husar
    Masz rację, a ziemia jest płaska, względnie wklęsła…

  4. Collega 13.10.2018 00:37

    @Husar – nie mieszaj rozsądnych wątpliwości z kretynizmami płaskoziemców.
    Specjalnie stworzono taką grupę, by można było przyczepiać ją do tych, których się obawiają, bo za dużo wywęszyli.
    To tak, jak przy pewnych wyborach, bodajże parlamentarnych, zrobili w TV debatę m.in. JK Mikkego z Partią Krasnali, by go zdyskredytować i ośmieszyć.
    To ta sama socjotechnika.

  5. realista 13.10.2018 00:42

    jako że tematem się interesowałem to chciałbym tylko powiedzieć, że większość zarzutów a propos lądowania jest nonsensowna.
    dziękuję… .. .

  6. Collega 13.10.2018 00:57

    Ja też mam duże wątpliwości co do tego lądowania na księżycu.
    Jeszcze w to lądowanie bym uwierzył, ale jakoś nie przekonuje mnie, że taki lądownik miałby tyle paliwa, by wystartować ze srebrnego globu i połączyć się z modułem dowodzenia na orbicie okołoksiężycowej, by następnie pomknąć w kierunku Ziemi.
    Mimo, że Księżyc jest jakieś 4 razy mniejszy od naszej planety, to jednak ilość paliwa, do wykonania tego zadania nadal byłaby ogromna, a ten “sprzęcik” widoczny na filmach nie wygląda na jakiś specjalnie zasobny w to paliwo.

    Wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę. Pokażcie dowody.

  7. realista 13.10.2018 01:30

    cyt.:”Pokażcie dowody.”

    a spróbuj się najpierw zainteresować jakie jest przyciąganie na Księżycu czyli jakie przyspieszenie musi uzyskać pojazd. potem dowiedz się jaką masę miał lądownik a więc jaki ciąg musiał mieć silnik. porównaj te dane z innymi silnikami na aerozynę żeby sprawdzić ile musiałby spalać by osiągnąć ten ciąg, czy to możliwe itd. i porównaj z danymi modułu…
    …zamiast pisać “nie wygląda”.

    to znaczy, jeśli naprawdę cię to interesuje… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.