Miny zabijają Guayabero

Opublikowano: 20.02.2012 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

KOLUMBIA. Początek lutego 2012 roku przyniósł kolejną wiadomość o śmierci członka plemienia Guayabero (znanego również jako Jiw), w rezultacie wybuchu miny przeciwpiechotnej w prowincji Mapiripán położonej w centralnej Kolumbii.

Juan Bautista Ladino, reprezentujący starsze pokolenie Guayabero, wracał z połowu ryb, nieświadomy, iż pod ziemią spoczywa ładunek wybuchowy, pozostawiony przez bojowników z grup zbrojnych. Śmierć Ladino jest kolejnym tragicznym aktem w historii starć między partyzantami, grupami paramilitarnymi i kolumbijskim wojskiem, wewnątrzpaństwowego konfliktu, który od kilkudziesięciu lat rozrywa Kolumbię. Dzieje tę są zarazem zapisem prześladowań, eksmisji i egzekucji wymierzonych w członków ludu Guayabero.

W 2008 roku młoda kobieta z plemienia Jiw i jej dziewięciomiesięczne dziecko również zginęli po nastąpieniu na minę przeciwpiechotną. W wyniku podobnych wydarzeń wielu innych zostało rannych bądź skazanych na trwałą niepełnosprawność.

W oświadczeniu wydanym przez organizację Guayabero, NAXAEN, czytamy: „Czujemy, że jesteśmy w pułapce konfliktu zbrojnego, który jest zdeterminowany w prześladowaniu nas. Nawet kiedy uciekamy z domów, by uniknąć spotkania z grupami zbrojnymi, one i tak używają nas jako żywych tarcz. Oni wielokrotnie atakowali nasze terytoria i zabraniali nam gromadzenia środków codziennego utrzymania. Musimy przetrwać. My, Jiw, nie chcemy uczestniczyć w tym konflikcie”. NAXAEN zaapelowało do kolumbijskiego rządu o natychmiastowe działanie, o przejęcie kontroli nad regionem w celu obrony egzystencji Jiw.

Guayabero znajdują się na liście plemion, Organizacji Rdzennych Mieszkańców Kolumbii oraz ONZ, zagrożonych wyginięciem. W drugiej połowie ubiegłego stulecia prześladowań i eksterminacji doświadczyli niedalecy sąsiedzi Guayabero oraz spadkobiercy jednych z najstarszych tradycji lingwistycznych w Ameryce, Indianie Tinigua. Na początku XXI wieku żyli już tylko dwaj bracia, ostatni członkowie tego ludu.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: onic.org.co; survivalinternational.org
Dla “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o