Mińsk – manewry czy wojna?

Opublikowano: 11.09.2020 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 292

W wywiadzie opublikowanym przez rosyjskie media w środę, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oznajmił, że w razie agresji państw zachodnich na Rosję, Białoruś przystąpi do wojny.

„Niech ktokolwiek spróbuje dokonać aktu agresji wobec Rosji poprzez Białoruś, czy w jej pobliżu, nasza silna armia w liczbie od 60 000 do 65 000 ludzi przystąpi do wojny zgodnie z naszą zachodnią strefą odpowiedzialności wynikającą z Traktatu Bezpieczeństwa Zbiorowego i Traktatu o Związku Państw. Rosyjska grupa udzielająca nam wsparcia przyłączy do nas celem odparcia planu agresji z Zachodu. To strefa naszej odpowiedzialności. Jeśli coś podobnego nastąpi z kierunku zachodniego, wschodniego, czy południowego, pośpieszymy z pomocą dla Rosji” – powiedział Aleksander Łukaszenko.

W sierpniu Prezydent Białorusi polecił Ministerstwu Obrony pilnie monitorować ruchy wojsk NATO w Polsce, na Litwie i postawić w gotowości żołnierzy na granicy zachodniej w związku z rosnącym napięciem w tym regionie. 19 sierpnia br. białoruski Minister Obrony Wiktor Khrenin wydał rozkaz wzmocnienia grupy Grodno o pociski taktyczne,  wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe i bezzałogowe systemy obrony powietrznej UAV.

Jednocześnie w Belgradzie pod naciskiem żądań Unii Europejskiej Minister Obrony Serbii Aleksander Vulin odwołał uczestnictwo serbskich jednostek wojskowych w zapowiadanych na 10-15 września ćwiczeniach na terenie Białorusi. Powstrzymanie się od działań  wojskowych ma obowiązywać przez najbliższe 6 miesięcy. Serbski kontyngent wojskowy przewidywał uczestnictwo w manewrach wrześniowych Bractwa Słowian 2020. Pierwsze trójstronne manewry o tym charakterze odbyły się w Rosji w 2015 r. Serbia była gospodarzem manewrów w 2016 r., kolejne w czerwcu 2017 r. miały miejsce  na Białorusi, a w 2018 r. ponownie w Rosji.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: TASS.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o