Minneapolis nie zlikwiduje policji

Opublikowano: 04.11.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1056

Mieszkańcy Minneapolis odrzucili w referendum propozycję zlikwidowania policji i zastąpienia jej Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego „zorientowanym na zdrowie publiczne”. Ruch na rzecz ograniczenia wydatków na tradycyjną policję zyskał popularność po śmierci George’a Floyda. Część aktywistów zdążyła wycofać się jednak z tego pomysłu, co było spowodowane wzrostem przestępczości.

Inicjatorzy referendum postulowali zmianę statutu miasta, z którego usunięta zostałaby konieczność utrzymywania Departamentu Policji Minneapolis. Zostałby on zastąpiony Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego, który byłby „zorientowany na zdrowie publiczne”. W jego skład wchodziłoby mniej policjantów, natomiast znalazłoby się w nim więcej ratowników medycznych i specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Początkowo nowe rozwiązania próbowali przeforsować lewicowi radni miejscy. Ostatecznie działacze skupieni w ruchu Yes4Minneapolis zebrali odpowiednią liczbę podpisów do przeprowadzenia referendum. Proponowane przez nich zmiany zakładały nie tylko stworzenie Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego, ale także zwiększenie kontroli rady miasta nad służbami porządkowymi.

Sami mieszkańcy Minneapolis sprzeciwili się jednak temu rozwiązaniu. Przeciwko likwidacji miejscowej policji opowiedziało się 56 proc. głosujących. Zdaniem wspomnianego Yes4Minneapolis, za przegraną ich inicjatywy odpowiadają politycy Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej, bo mieli oni „rozpowszechniać kłamstwa i błędnie przedstawiać zmiany, aby wywołać zamieszanie, nieufność i strach”.

Referendum było powszechnie uznawane za swoisty test dla ogólnokrajowej popularności ruchu powstałego po śmierci Floyda w połowie ubiegłego roku. Zwolennicy likwidacji policji z miesiąca na miesiąc zaczęli się jednak wycofywać z tego postulatu. Zarówno w Minneapolis jak i w innych miastach znacząco wzrosła liczba popełnianych brutalnych przestępstw.

Na podstawie: NPR.org
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.