Ministerstwo Finansów nadal krętaczy ws. VAT-u na paliwo

Utrzymanie niższych stawek cen na paliwo przekładałoby się na ryzyko wszczęcia procedury naruszeniowej przeciwko Polsce — twierdzi wiceminister finansów, Piotr Patkowski.

Według niego „w zakresie paliwa może być stosowana jedynie stawka podstawowa, obowiązująca w danym państwie UE, co potwierdził jednoznacznie komisarz UE w liście do Ministra Finansów z grudnia ubiegłego roku”. W przypadku Polski to stawka 23 procent. „Robimy wszystko, aby rozwiązania z tarcz obniżające stawki VAT na paliwo i energię zastąpić takimi, które będą jeszcze skuteczniej ochronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego” – poinformował propagandowo.

Zamiast obniżenia stawki podstawowej VAT na paliwo, rząd proponuje zamrożenie cen paliw. „Chcemy, aby rozwiązania, które gwarantują niższe ceny paliw Polakom, nadal funkcjonowały. Wdrożyliśmy już mechanizmy, które chronią Polaków przed skutkami inflacji. Po pierwsze już w tym roku zamroziliśmy ceny gazu dla gospodarstw domowych, a także dla odbiorców wrażliwych, czyli takich podmiotów, jak m.in. szkoły, szpitale, domy opieki społecznej czy organizacje pozarządowe” – powiedział Patkowski.

Zdaniem wiceministra to skuteczniejsze rozwiązanie niż niższy VAT. „Pamiętajmy także, że w przypadku cen energii, które zamrozimy w przyszłym roku, to właśnie ten mechanizm jest bardziej skutecznym sposobem na obniżanie rachunków dla odbiorców i przynosi lepsze efekty niż obniżka stawek VAT-u. Przy dynamicznych wzrostach cen nośników energii i cen gazu na rynkach światowych, choć obniżenie stawek VAT powoduje zmniejszenie rachunków, to jednak finalnie mogłyby być one i tak znacznie wyższe niż w 2021 czy w 2022 roku. Mechanizm mrożenia cen energii jest więc mechanizmem korzystniejszym z perspektywy odbiorców końcowych” – stwierdził.

Rząd kłamie? Tak! Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka zauważył, że w innych krajach UE VAT na gaz jest znacznie niższy, niż 23%. Stawkę podstawową VAT-u na paliwa można w każdej chwili obniżyć do 5%, a w przyszłości, po kryzysie energetycznym, podwyższyć. Wystarczy tylko polityczna wola.

Na podstawie: Radio Maryja
Źródło: MediaNarodowe.com