Minister spraw zagranicznych spotkał się z Łukaszenką

Opublikowano: 26.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 456

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywał z dwudniową wizytą na Białorusi, gdzie spotkał się między innymi z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. Tematem rozmów obu polityków były wzajemne relacje polsko-białoruska i ewentualna współpraca obu państw.

Po spotkaniu z Waszczykowskim, Łukaszenka stwierdził, że Polska i Białoruś mają wspólną historię, a problemy obu państw są najczęściej bardzo podobne. Białoruski prezydent wyraził jednocześnie ubolewanie, iż minęło bardzo dużo czasu nim jego kraj odwiedził przedstawiciel rządu w Warszawie. Zdaniem Łukaszenki nie istnieją problemy, które nie mogą zostać rozwiązane przez obie strony, zaś jedynym kryterium jest tu dobra wola obu państw. Dodał przy tym, iż ceni fakt uznawania przez Polskę Białorusi jako kraj suwerenny i niezależny.

Dla Łukaszenki partner zaangażowany w dialog z jego krajem nie narzuca mu, czy ma on być związany z państwami zachodnimi, czy też z Rosją, ponieważ Białoruś odrzuca podobne stanowisko. Białoruski prezydent uważa przy tym, że Zachodowi nie jest potrzebne obecnie kolejne państwo przypominające obecną Ukrainę, stąd na Białorusi potrzebna jest stabilizacja. Kończąc swoją wypowiedź Łukaszenka stwierdził, że Białoruś i Polska mogą odegrać bardzo ważną rolę jako państwa znajdujące się w centrum Europy.

Minister Waszczykowski relacjonując rozmowę z Łukaszenką powiedział, że Białoruś nie zamierza rezygnować z bliskich relacji z Rosją, jednak chce ona prowadzić rozmowy z Polską. Obaj politycy mieli dodatkowo rozmawiać nie tylko o wspólnej historii, ale także o praktycznych rozwiązaniach, takich jak choćby modernizacja małego ruchu granicznego czy współpraca gospodarcza. Zarówno Łukaszenka jak i Waszczykowski nie przedstawili jednak żadnych konkretów.

Na podstawie: eng.belta.by, polskieradio.pl, msz.gov.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.